Quantcast
Channel: STRAŽARNI LOPOV
Viewing all 576 articles
Browse latest View live

PUNK ROCK NA LAŠĆINI - LINIJA / POP ROCK (1984)

$
0
0

PUNK ROCK NA LAŠĆINI
RASPJEVANI MAKSIMIR 14/11/1984

Grupe Linija i Pop Rock su prekratko egzistirale da bi ostavile neki dublji glazbeni trag na zagrebačkoj rock sceni, ali ono što ove bendove danas čini zanimljivim je to što su članovi grupe Pop Rock bili Voodoo Buddhas gitarist Vjeran Šalamon Vec, pjevačica Rujana Jeger (tada Drakulić), danas poznata spisateljica, basista Ranko Matasović, bubnjar Danijel Cibula i prvi klavijaturista grupe Dorian Gray koji je na ovom koncertu odsvirao drugu gitaru, a u grupi Linija su svirali Aleksandar Dragaš, danas poznati glazbeni kritičar, na mjestu vokala, gitaristi Oleg Mandić (Sin Albert...) i Danijel Šuljić-Šuljo (Sin Albert, Stampedo, Rappongi Red...), te basista Josip Suić Joja (Bukoliki, Fos, Boxer, Phantasmagoria, Legija, Svadbas, MCW...). Bubnjeve je i sa Linijom odsvirao Cibula. Koncert na Lašćini ujedno je bio i njihov jedini koncert.

POP ROCK
1. Prva stvar
2. Druga stvar
3. Srednja svar
4. Stvar poslije srednje
5. Predzadnja stvar
6. Fun Time
LINIJA
1. Ja želim jako
2. Bomba
3. 12XU
4. Zid
U POSTU SU KORIŠTENI MATERIJALI IZ ARHIVE JOSIPA SUIĆA JOJE
STRAŽARNI LOPOV



LET 3 - LIVE 1988/1989

$
0
0


LET 3 - LIVE 1988/1989

PALACH, RIJEKA
06/02/1988
1. Intro *
2. Ne trebam te
3. Niotkuda
4. Let
5. Crni dinamiti
6. Veliki dan
7. Sam u vodi
8. Izgubljeni
BONUS:
BRAIN DEMAGE
9. Hey hey my my (Neil Young cover)

Brain damage je preteča Blagdan benda. U pjesmi se čuje i najava Koraljka Pasarića za Ri rock 88.
Snimatelj: Siniša Krmpotić Krpa



Zoran Prodanović Prlja - vokal ( * gitara)
Damir Martinović Mrle - bass
Ivica Dražić MIki - gitara
Tubin Nenad - bubnjevi


HOUNGAROCARROT, MAĐARSKA
22/03/1989
1. Zora
2. Ne trebam te
3. Ha ha ha
4. Sam u vodi
5. Izgubljeni
6. U rupi od smole
7. Ciklama
8. Armada
8. Moram li



Zoran Prodanović Prlja - vokal
Damir Martinović Mrle - bass
Ivica Dražić MIki - gitara
Ljubomir Silić - gitara
Tubin Nenad - bubnjevi





U REALIZACIJI POSTA SU SUDJELOVALI:
VANJA FREISEIS (kazeta)
ZORAN ŽMIRIĆ
VLADO SIMČIĆ VAVA (info)


 

STRAŽARNI LOPOV

RAŠPA - NEBO IZNAD TRNSKOG (2016)

$
0
0

DANIJEL JANKOVIĆ: Bez obzira koliko apstinencija bila duga, daj alkiću cugu ili đankiju dop, on se momentalno vraća na stare staze. Tako su Spinđi i Rob mene navukli da se vratim glazbi. Dugo se znamo… još kao klinci smo nabijali po kojekakvim rupama, doduše nikad u istom bendu, ali smo ekipa iz kvarta. I onda se prije par godina rodila ideja da jednom tjedno uz pivu pretresemo aktualne teme i usput nešto odsviramo. Tu počinje priča o Rašpi. Unatoč kadrovskim promjenama na bas gitari (Teo, Venko, a sada Ivan) vremenom se nakupilo autorskog materijala, kojeg smo samo dio snimili kao EP Rupe u sjećanju za Zdenin Slušaj najglasnije, dio odsvirali na nekoliko koncerata, a najbolje tek dolazi. Uživamo ko prasci u blatu u tom što radimo i dok je tako; pazite se milfare jer bit će Rašpašoj! (STRAŽARNI LOPOV 2016)

RAŠPA
NEBO IZNAD TRNSKOG
ZAGREB 11/06/2016
1. Agresivne tenzije
2. Kurvino srce
3. Kiša
4. Dijagnoza F63
5. Izlaz iz sistema
6. Kako je Pale ubio svijet
7. Sakralna
8. Mala i Klepetan
9. Stric Fritz
10. Ružiona



AUDIO JE SNIMIO SAŠA BOROTA


Danijel Janković - vokal
Robert Rob - gitara 
Ivan Lipak - bas 
Daniel Springer - bubnjevi 
DISKOGRAFIJA:
EP "Rupe u sjećanju" (Slušaj najglasnije 2015)
CD "Izlaz iz sistema" (Slušaj najglasnije 2016) - IZLAZI OVAJ MJESEC

STRAŽARNI LOPOV



OPROŠTAJ SA TITOM - POLET JE KRIV ZA SVE (1980)

$
0
0
OPROŠTAJ ZAGREBA SA TITOM
Polet objavljen nakon sahrane (1980 god.)

STRAŽARNI LOPOV




ELEKTRIČNI ORGAZAM - POLET JE KRIV ZA SVE (1982)

$
0
0
 
ELEKTRIČNI ORGAZAM
GILE - INTERVJU - POLET 1982
 
POVEĆAJ SLIKU
POLET: GORANKA MITROVIĆ

STRAŽARNI LOPOV



SPLITSKO STANJE ŠOKA - CRTICE O ST ROKENROLU (II)

$
0
0

SPLITSKO STANJE ŠOKA


CRTICE O ST ROKENROLU


ABORTUS

"TOK", SPLIT 09/05/1982


01. Izgubljen slučaj

02. Da li smo sretni
03. Subotnje djevojke
04. Popodašice
05. Poslušnost
06. Svi smo mi vojaci
07. Narodna
08. Dolaze rode
09. U najbolje sate
10. Noć
11. Ti me uči
12. Iza žice
13. Vrijeme sporo protiče

 


TUŽNE UŠI

DEMO SNIMKE 1983/1987


01. Noć je moj svijet

02. Nestvarne stvari
03. Obale
04. Trebam te
05. Hod kroz maglu
06. Bijeg
07. Pjesma s kraja svijeta
08. Ti me uči





STIGMATA

DEMO 1988


01. Walterkömpff

02. Thousand Miles
03. Space Night Melodies
04. Hera
05. Last Time
06. Let The Fires Burn
07. Outru: Sad




SAŠA JIMI KESIĆ

INTERVJU 2019


PITANJA: IGOR MIHOVILOVIĆ



U drugom dijelu serijala o ST nezavisnoj muzici Saša Jimi Kesić, splitski rock glazbenik, aktivan od kraja sedamdesetih godina do danas govori o većini svih svojih glazbenih i producentskih putovanja kroz desetljeća koja su iza njega, o vrlinama i manama Splita i njegovih kreativaca. I danas aktivan kroz svoj autorski projekt/bend Jimi & The Garage Band Jimi uživa u stvaranju nove muzike i ne misli tako brzo prestati s tom cjeloživotnom ljubavlju.

Koji je prvi koncert u Splitu koji si gledao, a da ga pamtiš uopće? Koji je prvi punk rock/alter rock koncert kojeg se sjećaš i kada je on bio?
Uf, treba se vratiti u mladost i prisjetiti se... Ovaj tren mi se čini da je to bio koncert ispred Grgura Ninskog u travnju 1979., kad sam prvi put vidio “Fon Biškića i Narodno blago”, “Dijete iz epruvete”. To je bio moj prvi susret sa takvom glazbom uopće. Možda i sudbinski odlučilo moju sviračku budućnost, tko zna?. Igrom slučaja, koncert “Azre” (nešto kasnije) u MZ Gripe sam propustio.
Možemo li nazvati “Abortus” prvim ST punk bendom? Ili grupa prije, „Deficitarno zanimanje“, iz koje sta nastali? Napiši nam najosnovnije o oba benda.
„Deficitarno zanimanje“ nije bio autorski band. Uz Dinka Fazinića i Peru Šalkovića (Pjera), koji su poslije bili prvi članovi “Abortusa”, tu je bio i moj susjed Safet Ramić, čiju smo drvarnicu u podrumu nebodera Oko Kmana 41a pretvorili u prostoriju za vježbanje i druženje. Nismo imali svoja pojačala, pa smo doveli jazz rock grupu „Spectrum“ da vježba sa nama. „Spectrum“ su činili Ivo Jagnjić, Jadran Dučić Ćićo, tu su dolazili i Ivo Plavčić i Jakša Matošić i zbog moje nesklonosti prema Jimiju Hendrixu (a i sviračke nesposobnosti) prozvali me Jimi. Odatle potječe moj nadimak. Kao band, svirali smo svašta, od Termita, preko Parafa i nezabilazbog Azrinog Balkana , do Riblje čorbe. Imali smo jedan nastup u Trgovačkoj školi u Spinutu. Kasnije smo se, bez Safeta, preselili u jednu garažu u Solinu i tamo je nastao „Abortus“ i naše prve autorske pjesme. Paralelno sa nama u Splitu je nastao i „Crven ban“, naši prijatelji i „rivali“. Pišem u navodnicima, jer smo se družili i pomagali jedni druge, kasnije, 1982. i dijelili prostoriju za vježbanje (u podrumu dr. Rumboldta) i instrumente.

“Abortus”, u podrumu dr. Rumboldta, gdje su vježbali sa lokalnim rivalima “Crven ban”

Kako je izgledao Split krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih? Kada si prvi put upoznao Marinka Biškića?
Split kakvog ja pamtim iz tih godina je jedna velika gužva na Rivi, u tri trake krcate školaraca, punkera, rockera, šminkera, sastajališta isprid broda Dioklecijan, kasnije isprid kavane Semafor. Nije bilo mobitela, ali znali bi se nać za par minuti. Znalo se di je tko. Bila je tolika gužva da je Dinko Fazinić (pjevač, i veliki zavodnik) zna izlazit s tri cure dnevno, sa svakom u svoj „štrafti“, u razmacima od pola sata do ure, da se ne sretnu... Što se Marinka tiče, on je generacijski bio školsku godinu stariji, pa se nismo družili ni u srednjoj tehničkoj kad je on bio 4., a ja 3. razred. Bolje smo se upoznali tek kasnije, kad smo entuzijastično bili dio iste ekipe koja je u studenstkom domu u Spinutu, sa stanarima doma napravili lokalnu radio stanicu neinventivnog naziva „Radio Studom“, i koja je u lito 1988. tri miseca emitirala pravi radijski program na opremi ustupljenoj od Radija 101, a u prostorima nasuprot „Omladinske iskre“. Poslije smo često vikendom zajedno putovali za Zadar našim djevojkama, ja sam imao novi Renault 4, a on staru peglicu, pa smo išli mojim autom i dijelili trošak goriva.

Grupa je iza sebe ostavila nekoliko live i zapisa sa probe, vjerojatno radi lakoće snimanja takvog materijala. Jeste li pokušavali u Splitu snimiti nešto u nekom studiju i kako su išli planovi po tom pitanju?
Kazetofonima smo snimali koncerte, često mikrofonima, ponekad bi se spojili i na miksetu. Neke od tih audio kazeta sam bio posuđivao ljudima, pa su se bile izgubile, ali sam ih jednom slučajno pronašao kod Svete Punkera i zaplijenio mu ih. Ne znam od koga ih je on dobio / nabavio, ali bilo je sasvim jasno da se radi o mojim originalima koji su danas dostupni na Bandcampu. Nismo u to doba imali dovoljno love za plaćanje studija, još uvijek smo kupovali pojačala, mikrofone... Tako da nismo ni razmišljali o snimanju, dok smo se još zvali „Abortus“. Prvi snimak je nastao u zimu 1983., dok sam ja bio u JNA i došao na vikend kući. Jedan od tih dana iskorišten je da se u studiju Nenada Vilovića, na 24-kanalnom magnetofonu snimi prvi demo „Tužnih ušiju“ – Ti me uči.
Iz Splita niste dogurali ni do Zagreba ni Ljubljane ni Rijeke, tri itekako bitna punk rock grada u bivšoj državi nego do metropole tog doba - Beograda, na poziv Radija 202. O čemu se točnije radilo i što je sve bilo u planu?
Bez studijske snimke nisi mogao doći na radio. Činjenica je da je “Abortus” imao zapažene nastupe ispred Robne kuće Dobri, a posebno u MZ Gripe, sa Dinkom Fazinićem kao pjevačem. Onda je on otišao u JNA na služenje vojnog roka. Tad smo već imali vrsnog bubnjara, pokojnog Dejana Radovnikovnića (poslije bubnjar “Đavola”). Bandu su se priljučili Ivo Šerić kao pjevač, Ivica Profaca kao gitarista i Ivo Šiškov kao basista. Istina, svirali smo po Splitu, ali očigledno nam je trebao manager. Svirački (i pjevački), po mome sudu, postava sa Šerićem je bila mnogo jača. Koliko god je Fazinić bio interesantniji djevojkama. I ne sjećam se više kako smo došli na demo listu Radija 202 u Beogradu, ali oni su nas zvali da nastupimo na bazenu Tašmajdan, gdje su se snimali live nastupi bandova koji nisu imali studijske snimke, pa poslije taj snimak puštali u emisiji. Naš boravak u Beogradu smo iskoristili da, onako usput, zasviramo i jedan dnevni koncert na bazenu “11. april”. Zanimljivost je da moja kćer danas trenira sinhro plivanje na tom bazenu, te se „vraćam na mjesto zločina“ 5 puta tjedno!

“Abortus”, nastup ispred robne kuće Dobri (Split)

Kakav je bio odnos tadašnje vlasti prema alternativnoj mladeži tog doba? Jeste li imali problema radi svog izgleda ili ponašanja?
U srednjoj školi, u 2. razredu, nudili su nam neke značke sa Titovim likom za sitnu lovu, ali nije bilo obavezno kupiti ih. Tako da je ja nisam naručio. Moj razrednik Veršić (nadam se da je još živ i da igra picigin na Baćama) samo je zva mater na razgovor, ali, eto, ustrdili su da nije obavezna kupnja...Uvijek rebel. U samom Splitu više problema sam imao sa materom i ocem, nego sa sugrađanima. Nisu roditelji tad bili spremni lako prihvatiti takav stil oblačenja, ali su uglavnom samo grintali. Na ST Rock momentu u Tok-u 1982., nosio sam Starke, neke maskirne vojne hlače, moja frizerka (a Dinkova rodica, op.a.) Elida Marković nas je našminkala, a meni zlatnim sprejem preko šablona sa strane napravila šahovnicu. Onda sam ja otišao u JNA, Dinko je odnija pokazat slike mojima. Kad je otac vidija, reka je materi: “Ajme, Hilda, sin ti je ustaša!” Pošto je moj nono oslobađa Split i bija navijač RNK „Split“ (a ne „Hajduka“), jasno je da se zabrinuo. List „Mladina“ svojim pisanjem o punku bio je tih godina (1982-83) na udaru JNA. Iz tih tvrdih socijalističkih struktura proglašavali su ih nacistima. U mojem JNA kartonu, nakon služenja vojnog roka, pisalo je (imao sam prilike vidjeti te „karakteristike“): „Punker je (što bi značilo nacista, op.a.). Iz svih predmeta odličan, osim iz marksizma, jer kaže da ga to ne interesuje (imao sam dovoljan, nisam namjerno htio odgovarati za više, vidjevši kako se u SK masovno prima kadar polupismenih srpskih nacionalista, op.a.).Tako da je jedino JNA stvarala problem kad bi se obrijao sa strane, ili kad sam se „skidao“ u drečavim naračansto-crvenim rebatinkama i The Clash crnoj majici, sa crvenim metaliziranim cvikama na glavi...
Kada upoznaješ Svetu Dalmatinskog i kako su izgledali njegovi rani radovi u Splitu sredinom osamdesetih godina (mislim na grupe poput S.D.K. i sl.)?
Sveto Punker je postao poznat kad je išarao Marulića sprejem. Mislim da njegov band u tim počecima nije imao sviračku snagu, tek 90-ih oni su postali zanimljiviji. I „Crven ban“, i „Abortus“ meni su zvučali svirački zrelije 80-ih. Sjećam se da smo jedne godine, kad je Andro Matošić vodio TOK, za 1. maja (1984.?), na Tam-iću zajedno svirali „Bandieru Rosu“ gradom. Svirali smo je kao loop, mislim da je bila jedina pjesma na reportoaru, ali kamion je kružio gradom, pa nismo dosadili (osim sebi). Sveto je pjevao.

Tužne uši - Dinko, Dale i Jimi

Tužne uši nastaju raspadom Abortusa negdje krajem 1982. godine. Zvuk je nešto čvršći, mračniji, na trenutke elektronski i psihodeličan. Kako je došlo do tog zaokreta? Jeste li osjetili da se punk moment ispuhao? Kako je publika reagirala na tu promjenu?
Jesmo. Širili smo svoje vidike. I naši tadašnji idoli, riječki Paraf, krenuli su novim smjerom. Dinko je služio JNA, slao je depresivne tekstove. Kad se vratio na mjesto pjevača, počeli smo stvarati mračniju glazbu. Otkrili smo Joy Division. Možda sam bio prvi gitarista u Jugi koji je kupio guitar synth KORG. Napravili smo prvi demos, već spomenuti „Ti me uči“. Ta pjesma je otvarala vrata, puštala se na svim demo listama širom Jugoslavije. Tad je Dinko shvatio da ne pjeva dovoljno dobro za novu vrstu glazbe i prepustio mikrofon Davoru, a preuzeo posao managera. Time je band zaista napredovao. Napokon smo imali čovjeka koji će nam ugovarati koncerte, brinuti o troškovima i honorarima. Bio je član banda, sudjelovao u odlučivanju. Ako se dio ortodoksne punk publike i razočarao, dobili smo novu publiku. Krenuli smo naprijed. Naročito kad je u band umjesto drugog gitariste Gorana Gubića Hansa došao Luky kao 16-godišnjak sa klavijaturama.

Koliko je trajala karijera „Tužnih ušiju“ i što danas smatraš najvećim postignućem tog benda? Pojavljivanje na LP kompilaciji “Omladina ‘87 - Najbolji uživo”? Jeste li imali u planu objavljivanje kompletnog albuma barem u formi demo kazete?
„Tužne uši“ nastale su 1983. Ja i Dinko odlučili smo napraviti zaokret, završiti epizodu zvanu „Abortus“. Uzeli smo gomilu singlica i odlučili odabrati ime bandu po naslovu neke od pjesama. Izbor je pao na B stranu singla „Parafa“ . 1986. smo se uselili u prostoriju u kojoj su vježbali „Delfini“ (danas „Studio 111“, op.a), koje je vodio Lukijev otac Saša. Imali su vrhunsku opremu i snimali smo svoje probe preko velikog miksera. Nažalost, nismo imali koncertnih snimki, pa sam ja tim snimkama iz priostorije dodao (izmiksao) publiku sa raznih koncertnih LP-ja između pjesama, te smo to slali kao oglednu koncertnu snimku. Snimka je bila toliko uvjerljiva da su nas svugdje zvali: Nastupali smo u Lapidariju i Kulušiću u Zagrebu, Domu omladine i KST-u u Beogradu, Ljubljani, Celju, Slavonskom brodu, Palachu u Rijeci, Zadru... Nakon tih koncerata primljeni smo i na Festival Omladina 87 u Subotici. Ostalo je povijest: KUD Idijoti su osvojili nagradu publike, a svih 5 finalista (Kud Idijoti, Tužne uši, Mizar, Grad, Indust bag, op.a) podijelilo je nagradu žirija. Na toj ploči ostao je jedini vinilni zapis „Tužnih ušiju“, sa 2 pjesme: Hod kroz maglu i Probudi se i ustani. Imao sam na VHS-u snimku cijelog koncerta (cca 35 minuta) i snimki iz backstage-a sa RTVojvodina, ali sam je nekome posudio da je presnimi, a taj mi je nikad nije vratio. Na YT ne postoji ta cjelovita snimka, nažalost samojedan dio. Poslije Festivala svirali smo u rujnu 1987. na promociji te ploče u Subotici i Domu omladine u Beogradu, pojačani drugim gitaristom Sašom Bulićem i basistom Dadom Pastuovićem. Bili smo svirački jači nego ikad. Nudili smo se izdavačkim kućama, ali nije bilo odgovora. Osim Helidona, koji je imao najnekvalitetniji vinilni otisak(što nas baš nije privlačilo), i koji je tražio da band mijenja aranžmane. U velikoj želji da dođemo do ploče, pola banda je htjelo pristati na ustupke, a pola nije. Zato smo se razišli. Davor i Luky su pokušali kao “Amon Ra”, a ja i Dado kao “Betty Blue”.




Osim rada na svojim grupama krajem osamdesetih, aktivno pomažeš bendovima u produkciji njihovih demo snimki, od kojih većinu objavljuje Marinko na svojoj kazetnoj etiketi Lvxor Design. Što danas smatraš najkvalitetnijim od te produkcije? Koliko misliš da su te promo kazete pomogle splitskim bendovima tog vremena? Kako je ekipa po službenim izdavačkim kućama uopće reagirala na takve materijale, vjerojatno u poplavi bezbroj snimki brojnih bendova sa svih strana nekadašnje države?
Mnoge od bandova iz edicije LVXOR sam ja, kao ton majstor u studiju „Cipanica“ (Miše Limića i pokojnog Olivera Mandića iz „Stijena“, op.a.) na Klisu i snimao. Meni su se najviše dopali „Jugotonz“, „Evil Blood“, „Ra-Ra“ i „Stigmata“. „Dalekoj obali“ ta kazeta je bila odskočna daska i mislim da je imala največi tiraž. Znam, jer sam cijelu ediciju ja presnimavao na svom double decku. Poslije sam nabavio i 4-kanalni TASCAM sa kojim sam radio demose “Rapa Nui”, “Dionizu”, “Rumplstinskom” u njihovim prostorima za vježbanje. Kod mene u sobi je snimao i “Ra-ra”, te “Radio svijet”. Mislim da je jedino “Daleka obala” uspjela doći do vinilnog albuma iz cijele edicije.



Obzirom da sam fan i da se radi o vjerojatno jedinom splitskom demo albumu osamdesetih koji je izašao na drugom kontinentu na vinilu, možeš li mi detaljnije opisati suradnju i rad na albumu Evil Blood “Midnight In Sodom” iz 1989. godine? Koliko si zadovoljan s tim materijalom?
Nisam nikad slušao, a ni snimao, tu vrstu metala, dok se osebujni Denis Gabrić nije pojavio u studiju na Klisu. Tad sam imao Gallien Krueger gitarsko pojačalo, i kad mi je Gabrić pustio zvuk kakav želi, uhvatio sam se za glavu, ali i eksperimentirao. Nabio sam mu bass i treble, skinuo middle, odvrnuo pojačalo do kraja, jedan mic stavio ispred Marshall boxa, a drugi (osjetljivi) na suprotni kraj sobe za snimanje da kupi buku. Poslije sam im pomagao na splitskim koncertima. Bili su mi dragi i zanimljivi, drugačiji. Nisam skrivao simpatije prema njima. Nisu tada još bili svirački 100% precizni (naročito bubnjar), ali sam cijenio Gabrićev entuzijazam.
Opiši mi ukratko prelaz iz „Tužnih ušiju“ u „Stigmatu“, kako je došlo do toga i koliko je taj bend bio utjecajan u krugu splitskog nezavisnog rocka? Čini mi se kao da je to od svih tvojih bendova osamdesetih bio nekako i najkomercijalniji projekt, u pozitivnom smislu naravno.
Ta godina dana nakon raspada Tužnih ušiju, protekla je prvo u pokušaju da sa bubnjarem Denisom Gracinom, basistom Dadom Pastuovićem (poslije Tutti Frutti, op.a.) i starijim kolegom Boškom Markovićem (Limeni bubanj) napravim pravi pop rock band. Nazvali smo se Betty Blue. Marković je bio vrhunski pjevač i gitarista, ali je bio jako usporen i lijen za probe, pa smo shvatili da imamo previše energije i volje u odnosu na njega i prekinuli smo rad. Na „Stigmatu“ sam naletio u studiju na Klisu. Odmah su mi se dopali, Jakov Kosanović kao naočit pjevač, Vjeko Mladineo kao zanimljivi autor i klavijaturista. Ponudio sam im suradnju, svoje iskustvo, doveo Denisa Gracina kao bubnjara i Sandra Miljuša kao basistu. Imali smo nekoliko strašnih nastupa u kinu „Zlatna vrata“ i u prostoru „Omladinske iskre“ Uspjeli smo zvučati – svjetski!. Nažalost, nastupila je opet pauza zbog odlaska u JNA, te se nismo mogli sastaviti godinu dana kasnije. Ali, iza te godine dana djelovanja ostale su dvije kazete iz edicije LVXOR, od kojih je jedna koncertni snimak. Šteta što nismo snimili album sa pjesmama koje smo imali. Ali, naš raspad iskoristio je Toni Prug i sa „Touch Friction“ ubacio se na mjesto koje je na splitskoj sceni zauzimala „Stigmata”.




Kako je izgledao period rasapa jednog sustava i tranzicija u skroz drugi političko društveni ambijent? Kako je nekome tko je cijeli život kreativan, produktivan i poprilično životno pozitivno usmjeren izgledao cijeli trenutak kada je heroin preplavio grad?
Što da ti kažem, taman sam našao dobar i zanimljiv posao u Regionalnom centru za obavješćivanje i uzbunjivanje, i uživao sam u njemu samo godinu dana. Onda je započeo rat i ja sam se zatekao u novoosnovanoj vojnoj kontroli leta (ZMIN). Postao sam djelatni časnik HRZ i izdržao 20-ak godina. Nastavio sam u slobodno vrijeme raditi snimajući demo bandove, a poslije i kao tonac u Studiju 111, sa Lukijem. Droga me nikad nije zanimala i klonio sam je se.
Promjena države i uređenja donijela je sa sobom i odlazak velike količine mladih ljudi koji su, kao i u drugim djelovima države, činili bitan dio urbane i muzičke/ kreativne scene grada. Da li se ta činjenica na ikoji način mogla osjetiti u ambijentu u gradu i unutar grupa ljudi u kojima si se kretao?
Naravno. Najbolji prijatelj odlazi u London. Beogradski prijatelji bježe u Milano. Odjednom nas je manje. U Splitu se događaju sranja, tjeraju Srbe iz stanova. Vlada zakon jačega. Izokreću se mjerila vrijednosti. Ponekad mi se čini, da nije postojao “Feral Tribune”, ne znam bi li izdržao sve te godine.

Jimi i Dinko

Devedesete provodiš također kreativno, kako bi ih usporedio sa periodom osamdesetih? Kako je Split izgledao do kraja devedesetih, što je novo vrijeme donijelo dobrog što lošeg?
Ako su osamdesete prošle u sviranju sa bandovima, iskustvom rada kao tonski tehničar na radiju, devedesete su početak mog rada kao ton majstor u studijima, prvo u spomenutoj „Cipanici“, poslije redovno pomažem Lukiju u snimanju gitara na albumima „Daleke obale“, „Fita“, „Laufera“, a kad Luky otvori svoj studio počinjem tamo snimati i zabavne izvođače, uglavnom za Splitski festival. Demosi koje sam radio sa „Rapa Nui“i „Dioniz“ dovode do snimanja albuma istih sa Lukijem. Nažalost, Nikola Radman sa „Rumpelstinskim“nije bio te sreće, ali je snimao sa Urbanom na „Žena dijete“. Još jedan događaj koji je meni bio važan u devedesetima je koncert splitskih glazbenika 18. svibnja 1993. enJOY the VISION, posvećen godišnjici smrti Iana Curtisa, uz 3 session banda koje su činili članovi „Rapa Nui“, „Ra-Ra“, „Stigmata“, „Rumpelstinski“ i „Tužne uši“. Odrađeno vrlo profesionalno i na svjetskom nivou, uz prateću izložbu likovnih i video radova.



Negdje sredinom prošlog desetljeća započinješ novu karijeru kao gitarista u reformiranoj grupi „Fon Biskich i Narodno blago“. O kakvom je iskustvu riječ i koliko je različito od originalnog punk iskustva početkom osamdesetih?
Jako me radovao Marinkov poziv u band. Izuzetno ga cijenim kao čovjeka. Jednom smo već prije okupljanja banda svirali na dočeku Nove godine u pogonu Nadaline. Brane Vuljan je moj vjenčani kum iz prvog braka, bio sam dio zadnje postave “Ra-Ra”. Bila mi je čast da mijenjam Nenu Belana u tom bandu. Za mene je to prvo iskustvo da ne vodim glavnu riječ, već budem samo član banda i drugi gitarista. Ušao sam čista srca u to. Uspio sam (istovremeno) nagovoriti Marinka da angažira Lukija za producenta, a Lukija da nam bude producent. Tek u Narodnom blagu upoznajem Hrepu, sa kojim je divno svirati i putovati. Snimanje ploče je bilo divno iskustvo, prepustili smo se producentu i nismo filozofirali. Slušali smo njega. Rekli smo mu da želimo da zvučimo kao band sa Paket aranžmana. OK, na toj ploči ima više bandova i možda nije svatko od nas mislio na isti band. Ali Luky je uspio da odsviramo to uživo, samo sa nasnimavanjem vokala. To smo mi, mediteranski punk band! Svirački zreli, a puni energije i melodije!

„Fon Biskich & Narodno blago“, Splaladium arena





Danas živiš u Beogradu. Nedostaje li ti Split i njegov ambijent ili ti je dovoljno to koliko ga godišnje konzumiraš kao gost? Što smatraš dobrim elementima toga grada danas? Rokenrola je ostalo jako malo, mladi nemaju baš neki bunt, stvari su se na neki izopačen način preokrenule. Što ti se danas muzički najviše sviđa od stvari koje se događaju u gradu? Možeš li usporediti Beograd i Split danas?
Split ljeti izbjegavam. Pobignem u Pučišća na Brač. Ne volim taj oblik turizma. To više nije onaj Split. Split u proljeće, za Uskrs, 1.maj mi je najljepši. Kava u Žbirca. Neprocjenjivo. Nedostaju mi neki prijatelji koje manje viđam, starija kćer koja živi s mamom u Splitu. Često dočekujem Nove godine u Splitu, ne zbog glazbe na Rivi, naravno. Da je zbog glazbe, išao bih u Kotor. U Splitu sa svojom vojnom mirovinom ne bih preživio. U Beogradu taj novac vrijedi više. 5 godina vozio sam twingo sa ST tablicama u Beogradu. Jednom su mi ukrali tablice (obje). U Splitu sam u 4 godine imao 3 demoliranja auta sa BG tablicama! Ne razumijem te nove generacije koji po defaultu mrze Srbe, razbijaju auta, tuku sportaše, a navečer idu na najgore što Srbi imaju – cajke! Da nije Splita, ne bih ni znao da neki srpski izvođači uopće postoje! U Splitu volim „Evo ruke“ – ljetnji festival u Đardinu. Trebalo mi je vremena da prokužim Vojka V., priznajem. TBF su već etablirani. Nije me ništa posebno dojmilo od nove scene u Splitu. Primijećujem da je blues uzeo maha, ali nemam ništa protiv toga. Beograd mi pruža mogućnost da odgojim kćer u rockerskom duhu: Bila je polaznica 1. generacije „Rock kampa za devojčice“ – učila je bass. Već drugu godinu pjeva u RocHoiru, jedinstvenom zboru koji izvodi rock standarde zajedno sa živim bandom! Trenutno snimaju album u jednom studiju u Zemunu. Sa 12 godina ima već preko 20 nastupa na velikim i malim binama, televiziji, studiju, a snimali su i spot sa bandom „Komuna“!




Ja sam kao JIMI & the GARAGE BAND za Dallas Srbija izdao 3 albuma: nastupni (dvostruki) „Narcis i Zlatousti“ / „Kamera za snove“ i „3bjut tu Tužne uši“. Komponiram, snimam i produciram (sebe, uglavnom!) Split je ljepši i zrak ljepše miriše, ali beogradski vazduh daje više šansi za život (preživljavanje) nas nostalgičnih retro rockera. I nudi manje mržnje, nerado priznajem.


GURANJE S LITICE & STRAŽARNI LOPOV


AZRA - KULUŠIĆ 1981

$
0
0

AZRA RAVNO DO DNA - KULUŠIĆ 1981
Tekst Davora Butkovića objavljen u Džuboksu 1981. godine









CHRISTIAN DEATH - SKUC, ZAGREB 1990 (AUDIO)

$
0
0

CHRISTIAN DEATH
SKUC - ZAGREB - 03/02/1990

1. Born In A Womb, Died In A Tomb
2. Wretched Mankind
3. Suivre La Trace De Quelqu'un
4. Children Of The Volley
5. We Fall Like Love
6. Love Don't Bring Me Down





STRAŽARNI LOPOV


FOTO ARHIVA: GORAN PAVELIĆ PIPO (DEVETI DIO)

$
0
0

KAVEZ, ZVEČKA, BLATO... 
RASTKO MILOŠEV RAS (PARNI VALJAK) I 
EDUARD MAREŠIĆ JIMMY (PLAVA TRAVA ZABORAVA)
VLADIMIR GEORGEV, AKI RAKIMOVSKI I HRVOJE GALEKOVIĆ
PJER ŽARDIN, IVAN STANČIĆ PIKO I CINTIJA ASPERGER
MIRKO ILIĆ
JELENA I TOMI
MIRA FURLAN
DRAŽEN VRDOLJAK I BRANIMIR ŠTULIĆ

LEB I SOL - TURNEJA 1979
VLATKO STEFANOVSKI

PROMOCIJA KNJIGE O BIJELOM DUGMETU
ŽELJKO BEBEK, DRAŽEN VRDOLJAK, JOZO ČONDIĆ I GORAN BREGOVIĆ
DANIJELA GLAVAN SA SINOM DANIJELOM

KULUŠIĆ 1981/1982
TOMI PHANTASMA
ANDREA
ĐIĐI I ČVAR

OTVORENJE IZLOŽBE PLAKATA BORISA BUĆANA (1982)
DAVOR SLAMNIG, VARJA ORLIĆ (KOROWA BAR / KARLOWY VARY) I RADOVAN LUCIĆ
ROBERTA I NIVES

PLAVI ORKESTAR
& GLUMICE JELENA MIHOLJEVIĆ I BARBARA ROCCO
STUDIO KOD SMOLECA (1985)

FOTOGRAFIJE SE MOGU NARUČITI U VISOKOJ REZOLUCIJI DIREKTNO OD AUTORA NA MAIL: 


ODABIR FOTOGRAFIJA: GORAN PAVELIĆ PIPO

PIPO & STRAŽARNI LOPOV 2019

SPLITSKO STANJE ŠOKA - CRTICE O ST ROKENROLU (III)

$
0
0

SPLITSKO STANJE ŠOKA


CRTICE O ST ROKENROLU





OLEG BERIĆ

INTERVJU 2019

PITANJA: IGOR MIHOVILOVIĆ

Oleg Berić, današnji basist zagrebačkog sastava dno. i originalni basist splitskog post/hardcore sastava No Comment (najaktivnijeg tijekom devedesetih) prisjeća se početaka benda i nezavisne ST muzičke scene tih godina.
Koji je prvi koncert u Splitu koji si gledao a da ga pamtiš uopće? Koji je prvi alter rock/punk rock/metal koncert kojeg se sjećaš i kada je on bio?
Prvi koncert koji baš dobro pamtim, mislim Riblja Čorba u dvorani Gripe, turneja “Istina”, znači 1985. ili 1986. Kako sam živio i odrastao blizu Gripa, s ekipom iz ulice već s 12-13 godina redovno sam odlazio na svaki koncert gore. Doslovno svaki, gledao sam gore i EKV i Orgazam, ali i Magazin i Tutti Frutti. Bili smo gladni i trpali u sebe sve što nam se nudilo, a nudila se hrpa sjajnih koncerata. Čudno, ali ovo za prvi alter/punk/metal koncert nisam siguran… Moguće čak da je to bio naš koncert u atomskom skloništu u Ruđera Boškovića 15. Nije da nisam želio ići na takve koncerte, jednostavno ih nije bilo dok ih nismo odlučili napraviti sami.
Ljudi s kojima sam do sada radio intervjue za ovaj serijal - Marinko Biškić, Saša Jimi Kesić - bi se mogli svrstati u prvu generaciju splitskog nezavisnog rocka. Smatraš li sebe i ljude s kojima si krenuo u muzičke avanture početkom devedesetih drugom generacijom te priče? Koliko su na tebe ostavili dojam Tužne uši, Rumplstinski (nekako pretpostavljam odgovor) i ostali bendovi iz generacije muzičara 1986-1991? Dario Adamić ima neke punk bendove u Splitu krajem osamdesetih, osim toga djelovali su i neki bendovi sredinom osamdesetih (tipa Svetin S.D.K. i sl.), koliko ste bili svjesni te muzike kada ste započinjali svoju priču?
Malo i nikako. Čuli smo te urbane legende o Sveti Pankeru, o Gropu i ostalim likovima s te proto-scene, ali nismo imali pristupa njihovoj glazbi. Naravno, Rumplstinski su iznimka, u taj sam se bend zaljubio kad sam prvi put čuo “Šarenu paletu zračnih atrakcija” na Radio Braču i trenutak kad smo nekoliko godina poslije toga u FM-u s Radmanom odsvirali “Kamenog čovjeka” mi je još uvijek jedan od najdražih trenutaka karijere, nešto o čemu sam kao klinac mogao samo sanjati. Sjajan i nepravedno zapostavljen bend. Upravo zbog te slabe povezanosti s tom “prvom generacijom”, nekako ne smatram da smo mi bili “druga” jer nismo se naslonili na njih, niti smo nastavili gdje su oni stali. Jednostavno se, nevezano na sve to što se događalo prije, u nekom trenutku stvorila kritična masa ljudi koji su željeli nešto drugo, nešto novo. Sami smo stvorili vlastite temelje i gradili na njima.
Devedeset i prve dolazi do prekretnice u životima žitelja Splita, scena na neki način odumire da bi se rodila potpuno nova, u kojoj su veoma istaknuto mjesto po trudu, entuzijazmu i postignućima imali upravo No Comment s kojima sviraš od 1991 do 2005. godine. No, ovo pitanje više se odnosi na generaciju ljudi koja je s zalaskom devedeset prve i napustila Split, a bili su dio rock generacije muzičara i dio urbanog tkiva prijeratnog grada. Kako se tebi čini(la) ta promjena? Jeste li je osjetili u ono doba?
O, pa naravno. U prvoj postavi No Commenta svirali su bubnjar Neno i gitarist Packo, obojica sinovi vojnih lica koji su prilično protiv svoje volje i preko noći odselili iz Splita. U toj smo postavi odsvirali samo jedan koncert i odmah smo ostali bez pola benda, dakle osjetili smo promjenu jako i bolno. Nisu oni bili jedini, odrastali smo na Blatinama gdje je bilo mnogo vojnih stanova i u tom smo kratkom razdoblju ostali bez brojnih prijatelja. Osim spomenutog odlaska prijatelja iz benda, najviše me pogodio odlazak Leke, što je značilo i kraj Rumplstinskog, benda koji je mogao i morao postići mnogo više. Ali nije sve vezano uz tu promjenu bilo isključivo negativno, da nije bilo tog nesretnog rata, u Split nikad ne bi došli Darko, Moljac, Vanja i ostali naši prijatelji iz Sarajeva koji su u grad donijeli svježu krv i bili svojevrsni katalizator koji je usmjerio čitavu scenu u tom HC/punk/metal smjeru. Bez njih bi sve to svakako bilo drugačije.


Kada nastaje prva inkarnacija No Comment? Kakvu muziku ste tada svirali?
Bend je negdje ‘89. ili ‘90. okupio Đela koji je bio veliki fan Azre. To objašnjava i ime benda, ali i neki smjer u kojem je to išlo u samim počecima. Počeli smo s obradama Azre i Atomskog Skloništa, pa su i prve autorske pjesme bile u tom điru. Međutim, nakon što su u bend došli prvo Torelo, a onda i moj tadašnji razredni kolega Teso, došlo je do zaokreta prema nekim “čudnijim” aranžmanima i krenuli smo graditi neki vlastiti zvuk. Bilo je tu i hard rocka i metala pa čak i nekog prog-rocka, pjesme od 7-8 minuta s hrpama promjena ritma, dosta čudno je to zvučalo. Đela je nakon nekog vremena shvatio da mu to više ne odgovara i da nas ne može pratiti pa je negdje ‘92. godine otišao iz benda i tako smo ostali nas četvorica. Negdje u to doba, a s obzirom na to da je Tommy bio i dio rane splitske skejterske scene, počeli smo dobivati prve punk i HC snimke. Tu smo shvatili da je taj zvuk ono što tražimo i ono što nas uzbuđuje, krenuli smo ispočetka i vrlo brzo smo napravili hrpu pjesama.
Što se sve moralo dogoditi u vašim životima i kakve su se sve zvijezde morale poklopiti da krenete u zvuk kojeg su obilježili rani demo snimci - “Blimey”, “Headless”, “Importance Of Being Well And Healthy”? Kakvu ste muziku konzumirali u doba kada su nastale pjesme na tim demo materijalima? Koliko je u tome doprinio MTV sa alternativnim rockom, koji je naglo postao mainstream upravo tokom 1991. godine?
Kako sam već spomenuo, uglavnom smo se oduševljavali glazbom ripanom sa skejterskih video-kazeta - Fugazi, NoMeansNo, Primus, Snuff, Bad Religion… To je sve bilo snimljeno na par kazeta bez popisa pjesama, dosta dugo uopće nismo znali ni kako se zovu svi ti bendovi. Teso je uz starijeg brata Mislava zavolio The Cure, Pixiese, Jesus & Mary Chain i slične bendove, dok smo nas trojica više naginjali nekakvom metalu i to se, uz utjecaj MTV-ja na sve nas, sve skupa nekako posložilo u taj naš izričaj. Gledajući današnji MTV, teško je mlađim generacijama objasniti koliko su nama nedjelje navečer bile zanimljive uz “120 Minutes” i “Headbangers Ball”, to je bio naš prozor u svijet i neiscrpno vrelo inspiracije.
Molim te malo mi detaljnije opiši proces snimanja dema “Headless”, koji mi je kao što znaš jedan od najdražih demo snimaka uopće. Tehnološki ste imali jako malo i nikad niste bili nešto previše zadovoljni tom snimkom. Nas nekolicina jako voli feeling tog dema. Koliko misliš da se u toj snimci osjeća prostor atomskog skloništa u kojem ste tada snimali? Na čemu je snimljen? Kako je izgledao proces snimanja buke za “Crunch My Bones”? Najbliže Sonic Youth feelingu što je Split iznjedrio u to doba...
Ha-ha, hvala na ovoj usporedbi. Snimali smo ga na 4-kanalnom Tascam porta-studiju koji smo posudili ili iznajmili od… nekoga, ne sjećam se više od koga. Pošto smo na raspolaganju imali samo ta 4 kanala, morali smo raditi tzv. ping-pong bouncing, odnosno prvo smo snimili bubanj pa smo ga smiksali na dva kanala, onda snimali bas, pa smo bas i bubanj opet smiksali na dva kanala, pa jednu gitaru, pa drugu, pa vokale, i između svakog tog koraka morali smo raditi taj privremeni miks da bismo oslobodili kanale za snimanje sljedećeg instrumenta. Očigledno, to je dosta zajebano za raditi jer kad nakon snimljene i smiksane gitare skužiš da ti je npr. preglasan doboš, ne možeš ga više utišati, to je to. Ima tu i anegdota oko snimanja basa, nakon što smo smiksali bubanj, malo smo se opuštali i slušali neku kazetu, spojili smo porta-studio na neko pojačalo i pustili Spermbirdse. Ali, s obzirom na to da smo zbog kvalitete mastera snimali na ubrzanom broju okretaja, morali smo to vratiti na normalu da bismo mogli slušati tu kazetu. I onda smo, a to je već bilo dosta kasno navečer, krenuli snimati bas i tek smo negdje pred kraj shvatili da smo zaboravili povećati brzinu okretaja na porta-studiju pa je bas bio totalno off. U tom su trenutku svi ostali otišli doma, ja sam ostao sam dolje i do jutra snimio bas ispočetka. Dakle, kako je to snimano, još je dobro i ispalo i svaka čast Tommyju koji je sve to miksao naslijepo i odradio sjajan posao, pogotovo ako znamo da prije toga nitko od nas nije ni vidio porta-studio. I ne bih rekao da sam, barem ja osobno, nezadovoljan snimkom, mislim da savršeno ocrtava taj trenutak u vremenu.



Kako je nastao artwork za Headless? Odakle ona rasterska fotka na naslovnici i tko je i kako sve to složio?
Fotka je iz Slobodne Dalmacije, prikazuje ljude koji čekaju ukrcaj u trajekt. Oteli smo je bez pitanja - sorry, Slobodna. Ne sjećam se točno naslova članka, ali bilo je neko grintanje i nezadovoljstvo. Teso je to složio, vrlo jednostavno - odnio je izrezanu fotku u fotokopirnicu i uvećao je nekoliko puta. Na njegovoj pisaćoj mašini napisali smo “no comment” i “headless”, i to je bilo to. Inače, Teso nije samo genijalan tekstopisac i kreativan glazbenik, on je i vrlo nadaren crtač, što svakako nismo iskoristili u dovoljnoj mjeri.
Tko su likovi Jere i Zubo, jako bitna dva lika za rane godine No Comment i koja je bila njihova uloga u cijeloj priči?
Heroji iz sjene. Jere je dugo godina bio dio te naše No Comment obitelji, često je bio na našim probama i išao s nama na koncerte pa je, s obzirom na to da je sjajno poznavao naše pjesme i da je znao kako točno želimo zvučati, stajao uz tonca i pokušavao mu prenijeti naše želje. Kad sam ja otišao u vojsku, dok sam bio u bolnici i poslije kad sam otišao u Zagreb, on me je mijenjao na basu i to toliko dobro da mi je ponekad teško uopće razaznati koji od nas dvojice svira na nekim snimkama. U krajnju ruku, dok sam ja bio u vojsci on je odsvirao onaj demo s neobjavljenim pjesmama koje bi, da su se stvari drukčije odvijale, bile naš drugi album. Zubo je također bio dio te ekipice s kojom smo se družili na probama i po Peristilu i s nama putovali na koncerte. A kad već spominjem njih dvojicu u tom kontekstu, moram spomenuti i ostale - Koraljka, Nataša, Sandra, Željka, Sabina, Monija, Škic, Karamba, Darko, Moljac, Lušina... Opet ću nekog zaboraviti, već mi je neugodno. Ali da, Zubo nam je ipak bio posebno blizak, čovjek koji ima bluz u prstima i koji je iz gitare znao izvući nevjerojatne zvukove, njegov bend Potres Mozga nam je oduvijek svima bio drag i baš mi je žao što nisu ostavili dublji trag... Uglavnom, svi su oni bili naše malo pleme i bez njih ne bismo bili to što smo bili, ni kao bend, ni kao ljudi.
Kako danas gledaš na splitsku nezavisnu rock priču devedesetih godina, bendove, muving i atmosferu? Koliko je tvoju generaciju dotaknulo i veliko zlo toga vremena - heroin?
Bilo je to zanimljivo vrijeme. Nismo imali mnogo, ali nismo znali za bolje pa nam je bilo dobro. Uglavnom se sve odvijalo na Peristilu gdje smo provodili dane i večeri. Sad, neke povezanosti i suradnje među bendovima baš i nije bilo. Nismo se hejtali, ali jednostavno je svatko radio za sebe. Bilo je pokušaja da se scena na neki način organizira i da pokušamo zajednički probiti tu izolaciju u kojoj smo živjeli, ali ništa od toga nije doživjelo ni drugi sastanak. Heroin je najjače pogodio generaciju koja je bila nekoliko godina starija od nas i nažalost, imali smo priliku iz prve ruke vidjeti u što ta ovisnost pretvori ljude pa nam nije trebalo posebno objašnjavati da se ne želimo igrati s tim. Pretpostavljam da smo imali te neke ciljeve oko kojih smo se angažirali, trebalo je dosta truda da se nađu prostori i oprema za probe, za koncerte i slušaone, sve to skupa nije nam ostavljalo previše praznina koje bismo morali ispunjavati bježanjem od stvarnosti. Iz ove perspektive, imali smo puno sreće po tom pitanju.
Ipak, Split je jako mali grad i cijela alternativa tog doba a s njom i pretpostavljam većina narkomana gravitirali ste istom prostoru - Peristilu. Kako je to izgledalo, taj “suživot”? Koliko je navijačka supkultura bila dio tih muvinga tog doba?
Ne znam kako je to danas, ali vjerovat ću ti na riječ, ha ha… Možda je razlika u tome što su tada manje-više svi bili navijači, prije svega ovoga što je meni, a vjerujem i drugim ljudima, malo zgadilo čitav odnos prema sportu. Tada smo svi povremeno odlazili na utakmice Hajduka i Jugoplastike pa je i ta “navijačka supkultura”, ako je uopće i postojala, bila utopljena u ostale supkulture i druge društvene skupine. Što se tiče heroina, kako sam već rekao, ovisnici su većinom bili nešto stariji od nas, ne sjećam se nekog posebnog suživota. Većina tih ovisnika u to doba nisu bili dio te nekakve alternativne scene, njih se po gradu češće moglo sresti tijekom dana, nego navečer kad smo mi visili na Peristilu.
Koliko je radio kao medij krajem osamdesetih i početkom devedesetih u Splitu bio zaslužan za širenje nezavisne rock muzike? Mnogi istaknuti pojedinci tih godina imali su svoje radio emisije - Radman, Sveto, kasnije Ante Marković devedesetih, Pila Naopako, itd. Čini mi se da je to bilo dosta razvijeno i aktivno u to doba. Čak se sjećam TV Marjana s prilozima sa demo snimkama bendova, ranih devedesetih. Kako se sjećaš tih detalja?
Da, radio je bio dosta bitan u našim životima. To je bilo doba prije interneta, prije CD-a, i radio nam je bio praktički jedini dostupan medij. Uz te emisije koje si spomenuo, svakako treba spomenuti i Antu Frankića koji je prije svih tih emisija na Radio Marjanu vodio emisiju “Demo top lista” gdje smo prvi put imali priliku predstaviti svoje snimke ljudima, to nam je bilo jako zabavno. Dakle da, radio je bio vrlo bitna stavka u to doba, barem smo imali takav osjećaj. Da je netko od nas nešto posebno dobio i ostvario kroz cijelu tu priču, baš i nije, ali nama je bila baza čuti svoje pjesme u eteru.
Rock FM Club bio je prva underground koncertna inicijativa u Splitu devedesetih. Kakva je bila tvoja uloga u toj priči i tko je uopće inicirao tako nešto? Kada danas gledam na to čini mi se kao jedina dobra stvar koju je SDP ikad uradio u Splitu.
Moglo bi se tako reći. To su inicirali Darko Prolić, Miro Jurjević i Nikola Predović – Škic. Darko je imao ideju i viziju, Miro je preko strica u SDP-u dobio prostor, Škic je oduvijek bio pun kreativne energije i to se sve poklopilo. Ja sam u čitavu tu priču bio uključen od samog početka, od čišćenja i uređenja tog prostora i slaganja stejdža od ormara koje smo zatekli ondje, a nakon nekog vremena počeo sam i aktivno sudjelovati u radu kluba, organizirati koncerte i slušaone. Bilo je to vrlo zabavno i pozitivno okruženje, radilo se volonterski i sve te večeri u klubu bile su dobro posjećene, ljudi su sjajno reagirali na bendove koje smo dovodili. Nažalost, nakon nekoliko godina, glas o klubu se proširio gradom, počela nam je dolaziti hrpa ljudi koji nisu bili dio te naše zajedničke priče i to što je nekad bilo opušteno i zabavno postalo je neizvjesno i naporno pa sam se povukao iz svega toga. Ali bilo je lijepo dok je trajalo, pamtim to kao predivno razdoblje u kojem sam upoznao mnogo novih ljudi i kad sam stvarno imao osjećaj da radim nešto korisno za prijatelje, za scenu i za grad.
Nakon toga FM otvara još za desetak koncerata sezone 1997-1998, kada priču vodi nešto mlađa generacija od tvoje, i onda nekad u proljeće 1998. prostor potpuno zatvara. Koliko si tada imao doticaja s tim, barem kao konzument programa?
Znam da se nešto događalo dolje, ali nijednom nisam bio u klubu u tom razdoblju. Prvo sam bio u vojsci, onda sam zbog ozljede kralježnice zadobivene tijekom služenja vojnog roka bio još skoro godinu dana vezan za krevet, tako da nisam imao ni prilike. Da sam mogao, vjerojatno bih bio otišao, jer to je bio jedan poseban prostor s dobrom energijom i prava je šteta što nije nastavio s radom. Da su se stvari posložile samo malo drukčije, da nismo bili toliko mladi, neiskusni i neorganizirani, FM bi s vremenom sigurno prerastao u ozbiljniji klub. Ali eto, takve su bile okolnosti i realno, nije bilo nikakve šanse da to opstane do današnjih dana.
Jeste li u svojim aktivnostima imali ikakvog doticaja ili support od ekipe Feral Tribunea tokom ranih devedesetih?
Ne, nismo imali nikakve veze s njima, barem koliko se ja sjećam. Čitali smo njihove tekstove, naravno, i na taj način oni su sudjelovali u našem razvoju i oblikovanju, ali neke neposredne suradnje nije bilo.
Oni su bili generacija ipak starija od vas i vjerojatno sklonija tradicionalnijim formama rock muzike od vas mlađarije? Kakva je bila uloga Zlatka Galla i sličnih novinarskih rock veličina (npr. Dragaš) u promociji vašeg rada?
Da, pretpostavljam da si u pravu što se tiče Feralovaca. Ne znam za ostale bendove iz tog doba, ali sjećam se da je Dragaš volio No Comment, negdje je napisao da smo najbolji bend južno od Rijeke, što nam je dosta imponiralo. Ali da smo imali neke koristi od toga, baš i nismo. Gall… Pretpostavljam da on nikad nije ni poslušao No Comment, što je možda i dobro kad se sjetim kako je bezrazložno i grubo popljuvao album Dioniza koji možda i nije bio remek-djelo svjetske klase, ali nije bio ni toliko loš kakvim ga je on predstavio. Doduše, možda sam malo subjektivan po tom pitanju, jer ipak sam proveo lijepe dane u Dionizu i ti ljudi su mi dobri prijatelji pa sve to drugačije doživljavam, ali to je meni jedan jako kvalitetan hard-rock album i žao mi je što nije zauzeo primjereno mjesto u glazbenoj povijesti Splita.
Što pamtiš kada se spomene Dom Mladih, osim neizbježnog Art Squata 1994. godine? Sjećaš li se još neke inicijative ili ideje ranih devedesetih u navedenom prostoru? Kako je sam Art Squat izgledao u očima osobe koja nije direktno sudjelovala u njegovoj realizaciji?
Sjećam se da sam u nekom trenutku gore u amfiteatru gledao Legen, vrlo dojmljiv koncert. Također, u podrumima Doma su i prije Art Squata održavani nekakvi rave partyji, bio sam barem na jednom. Motali smo se mi oko te zgradurine još kao djeca, pokušavali ući unutra i istražiti, ali sve do Art Squata, to je bilo zapušteno, prašnjavo mjesto. Nažalost, dosta se slabo sjećam tih događanja oko Art Squata, samo pamtim da sam bio oduševljen kad sam vidio preobraženi Dom. Ljudi koji su radili na tome uložili su stvarno mnogo truda i kreativnosti da tu prašnjavu betonsku ljušturu oplemene svojim instalacijama. Vjerojatno nitko nije ni bio svjestan da će od tog trenutka nadalje taj Dom postati ishodište čitave splitske glazbene, umjetničke i aktivističke scene.


No Comment nakon nekoliko godina aktivnog rada, koncertiranja u nemogućim uvjetima, nametanja u smislu kvalitete na cjelokupnom prostoru RH ulaze u studio 1995. i snimaju svoj prvi album, 18 pjesama koje su izdane dvije godine kasnije na split CD-u s Osječanima Why Stakla. Opiši nam pobliže uvjete u kojima ste radili i uspjeli realizirati taj album. Koliko misliš da je odolio zubu vremena?
Taj album se dugo kuhao, što zbog nedostatka adekvatnog studija i producenta koji bi prepoznao i razumio što mi uopće želimo postići, ali uglavnom zbog čitavog tog razdoblja krize i neimaštine. Kako kažeš u pitanju, uvjeti su bili vrlo teški, možda čak i ne toliko u samom gradu, ali svako putovanje do Zagreba ili Rijeke bilo je vrlo zahtjevan pothvat zbog te prometne izolacije u kojoj je čitava Dalmacija bila tih godina. Ključni trenutak u nastanku tog albuma odigrao se 1994. kad smo, na sveopće iznenađenje, pobijedili na RiRock festivalu u Palachu i osvojili nagradu od 1.111 DEM. To je u to vrijeme za nas bila astronomski visoka svota, nevjerojatan osjećaj i poticaj. Taj novac nam je uz nešto vlastite ušteđevine i pomoć nevjerojatnog Marinka Biškića koji je nadopunio to što nam je nedostajalo omogućio da rezerviramo termin u studiju Deva i napokon snimimo taj materijal. Kako smo se u međuvremenu dosta sprijateljili s Vavom iz Laufera, uspjeli smo ga dovući u Split na par dana da nam pomogne sa završnim miksom i produkcijom. Naravno, on je to sjajno odradio i jako je obogatio taj album svojim idejama i intervencijama. Nemoguće mi je objektivno procijeniti koliko je taj album odolio zubu vremena, ja ga povremeno preslušam i meni je još uvijek sjajan. Nije to ispalo baš onako kako smo u tom trenutku željeli zvučati, mi smo htjeli da to zvuči sirovije i prljavije, ali ipak treba uzeti u obzir da smo ga snimali u studiju koji je više bio orijentiran prema izvođačima zabavne glazbe. Vlasnik studija Dado je tehnički sve to sjajno i profesionalno odradio, ali nismo mu uspjeli dovoljno dobro objasniti što točno želimo. Ali na kraju, s ovim vremenskim odmakom i u usporedbi s današnjom produkcijom, to mi više ne zvuči toliko ispeglano koliko mi se tada činilo. A tu je i dodatna vrijednost – na istom CD-u su i Why Stakla. Oni su nam tada bili najdraži domaći bend i stvarno sam neopisivo sretan zbog činjenice da smo baš s njima podijelili to izdanje.
Kakva je bila uloga Marinka Biškića u vrijeme Rock FM Cluba, Lunatica i svih ostalih nezavisnih aktivnosti u ST rocku devedesetih?
Jednom riječju – nezaobilazna. Bila su to teška vremena, ali bez njegove moralne i financijske podrške sve bi bilo mnogo, mnogo teže, ako ne i nemoguće. Dok je FM bio na samim počecima, prihodima od ulaznica nismo uspijevali pokriti najam razglasa, honorare izvođača i sve ostale troškove koje donosi organizacija koncerata. Naravno, obratili smo se za pomoć Marinku koji nam je posudio nešto novca dok ne stanemo na vlastite noge. S vremenom smo mu uspjeli vratiti (nadam se) tu pozajmicu i u sjećanje mi se posebno urezao trenutak kad je sa suprugom došao u FM u nedjelju ujutro dok smo čistili ostatke vikend-štale i donio nam tortu kao čestitku što smo napokon samostalni. A i da mu nikad nismo vratili taj novac, vjerujem da nam ne bi zamjerio, jer on je jednostavno takav. Skroman i samozatajan, ali velik, ogroman i neprocjenjiv Čovjek.
Kada ste započeli suradnju s Mladenom Duplančićem Duplom, legendarnim toncem, studijskim snimateljem i basistom iz Splita? Iz moje perspektive njegova uloga je ogromna. a rijetko ga se spominje. Molim te opiši mi vaš put s njim, metode, neku anegdotu i kako ga pamtiš?
Dragi, dobri čovjek. Ako smo za Biškića rekli da je njegov doprinos sceni nemjerljiv, isto moramo reći i za Duplu. Da nije bilo njega i njegovog razglasa, ne bi se održalo mnogo koncerata u Splitu ranih 90-ih, a tko zna kako bi izgledalo sve to što se događalo u FM-u. Bio je uvijek spreman na dogovor, uvijek nam je izlazio u susret. Na početku smo svaki vikend išli kod njega po razglas, ali nakon nekog vremena nam je predložio da sve to lijepo stoji u FM-a, samo ako mu zatreba za nekoga drugoga da netko od nas dođe otvoriti klub pa da se to može uzeti. Cijenio je dobru glazbu i ja sam kroz dugogodišnju suradnju s njim uvijek imao osjećaj da njemu stajanje za miks-pultom FM-a nije bilo samo posao, nego i gušt. I pamtim kako mi je bio poseban osjećaj sa stejdža gledati preko čitavog kluba njegovo lice povremeno osvijetljeno šibicom. Eto ti anegdote - kako u tom dijelu FM-a nasuprot bine nije bilo nikakve rasvjete, bio je problem naći nešto na mikseti u mrklom mraku. I zato je Duple sa sobom uvijek nosio kutiju onih velikih šibica za domaćinstvo. Jednom smo mu predložili da mu donesemo baterijsku svjetiljku, da se ne muči sa šibicama, a on nam je poput kakvog suvremenog Diogeneša odgovorio: "A šta će mi baterija? Iman šibice." Od njegove glazbe, nažalost, nisam čuo mnogo. Sjećam se da je imao neku svoju posebnu kazetu za naštimavanje zvuka, to je bila neka njegova autorska glazba, nekakva elektronika na koju je umiksao svoju kćerku kako nešto govori i žvrgolji, tad je još bila beba. I to mi je bilo super, nekoliko puta sam ga žicao da mi to presnimi, ali nikad nije dao, uvijek je govorio da je to radio samo za sebe. Bilo mi je žao zbog toga, ali razumio sam ga. Uglavnom, velika duša splitske glazbe i jedan od stvarno rijetkih ljudi za koje mi je bilo baš žao kad sam čuo da je umro. Sretan sam što sam imao priliku poznavati ga i surađivati s njim.
U Sloveniji ste kao grupa imali veliku podršku od neponovljivog Marka Brecelja. Koliko misliš da je to pomoglo cjelokupnoj realizaciji benda i svega što ste postigli tokom devedesetih?
Kad smo prvi put svirali u njegovom MKC-u, nismo znali što očekivati. Večer prije svirali smo u Palachu i nismo znali kako doći do Kopra, ali Marko je rekao “ne brinite, poslat ću ja auto po vas”. I tako nas je taj neki tip kojem sam nažalost zaboravio ime svojim Renaultom 4 odvezao od Rijeke do Kopra. Stigli smo u klub oko 2-3 ujutro, Marko nas je dočekao s klopom, sjeo s nama za stol dok smo jeli i rekao: “Čujte, dečki, a što vi uopće svirate? Iskreno, nisam to stigao ni poslušati, ali ovaj vaš bubnjar je bio toliko uporan da sam vam morao dati priliku”. Međutim, nakon koncerta nam je prišao i rekao da mu se jako svidjelo to što radimo i već sljedeće ljeto nas je pozvao na festival u dvorištu MKC-a gdje su svirali i Why Stakla, Franci Blašković i još neki bendovi. Sjajno druženje i epsko opijanje slovenskim vinom s Osječanima, nevjerojatno je koliko su ti ljudi mogli popiti. Naravno da nam je sve to značilo jako puno, neopisiv je taj osjećaj kad ti netko poput Brecelja pokaže koliko cijeni to što radiš.

Između 1997 i 1999 odlaziš iz grupe na par godina, postava se mijenja, pa se bend raspada, da bi se ponovno reaktivirali 2002. s otvorenjem kluba koji je kasnije dobio naziv “Kocka”. U to doba si i vokal benda i aktivno svirate sve do tvog konačnog odlaska u Zagreb 2005. godine. Koja je razlika tog perioda grupe u odnosu na rane dane koje smo dotakli u prijašnjim pitanjima? Imam feeling da ste dosta manje ambiciozno djelovali u tom vremenu nego na početke grupe.
Dobar ti je feeling. U tom trenutku nismo ni imali nikakvih ambicija, jednostavno smo se našli u toj situaciji da pokušavamo održati na životu nešto što je, kako sam naknadno shvatio, već bilo mrtvo. Bilo je tu raznih kombinacija, mnogi su ljudi prošli kroz bend, ali iskreno govoreći, sve to što smo pokušavali nije imalo nikakvog smisla. Dok smo u bendu bili nas četvorica, bili smo bend, prijatelji i obitelj. A sve ono što se događalo poslije, svaka verzija bez ijednoga od nas četvorice bila je uzaludno bičevanje mrtvog konja. Neko vrijeme uopće nisam ni bio u bendu, iako ni sam ne znam što se točno dogodilo i kako je do toga došlo, jednostavno je u nekom trenutku došlo do međusobnog zasićenja. Onda sam nakon kraće pauze par godina svirao s Dionizom, to mi je bilo nešto posve novo i s njima sam doživio brojne sulude avanture. Ali, kako je Dioniz imao probe u istom skloništu kao i No Comment, u nekom trenutku su Tommy i Torelo ostali sami u bendu i bilo je nekako logično da se i ja vratim i da pokušamo nastaviti. Isprobavali smo razne pjevače i na kraju zaključili da nam nitko ne odgovara pa smo svirali kao trio, ja sam silom prilika morao preuzeti i glavni vokal, što mi nije bilo baš ugodno, ali nije bilo izbora. Neko smo vrijeme gurali tu priču, odsvirali nekoliko koncerata, ali li nije tu više bilo tog poleta kakav smo imali 90-ih i bend je nekako životario. Doduše, bilo je tu i lijepih doživljaja, poput koncerta “Decade of Digression” u Kocki gdje smo svirali s Gone Bald, Mandelbrot Set i tvojim Will to Fail, to je bila dosta emotivna večer. Međutim, objektivno gledano, sve je to bilo bez neke perspektive, nismo imali dovoljno energije da to izbrijemo na pravi način. Tek nekoliko godina kasnije, kad sam ja već živio u Zagrebu, Tommy i Torelo doveli su u bend sjajnog Borisa koji je preuzeo bas, okrenuli su novu stranicu i sa Cipom na vokalu snimili odličan album Don’t Panic koji je nezasluženo prošao ispod radara. Sve im se sjajno zaokružilo kad je u bend došao Čmite, bio sam na par koncerata i nekoliko proba, i to je zvučalo stvarno izvrsno. Neopisivo mi je žao što nisu uspjeli nastaviti s tim i snimiti album u toj postavi, ali eto, izgleda da je tako moralo biti.
Koliko mogu povezati fakte jednu sezonu si proveo i svirajući bas u punk/ crust bendu “Dishonest”. Kako je ta suradnja izgledala? Pretpostavljam manje ambiciozna od uloge u matičnom bendu. Što je taj bend ostavio iza sebe?
Da, to se dogodilo u ljeto ‘96. Dečki su imali dogovorenu svirku na Monte Paradisu i falio im je basist, pitali su me da im uskočim, ja sam sa zadovoljstvom prihvatio i to je bilo to. Odsvirali smo nekoliko proba i tri koncerta (Menza, Bunker u Zadru i taj Monte Paradiso). Ruku na srce, ja sam odsvirao samo dva koncerta jer u Menzi nije bilo bas pojačala pa sam samo skakutao uokolo s basom, ali to je bila takva glazba i takva oprema da pretpostavljam da je malo tko uopće skužio da ja ne sviram, niti je to bilo bitno. Te jeseni sam ja otišao u vojsku, oni su nastavili svojim putem i to je bilo to. Uglavnom, pozitivno iskustvo i da nije bilo njih, ne bih nikad zasvirao u legendarnoj tvrđavi.

HVALA TOMISLAVU NA FOTOGRAFIJI

Nakon preseljenja u Zagreb nastavljaš sa svirkom u novim bendovima, najviše trenutno jako aktivnoj (supergrupi) Dno. Kako je danas ponovno graditi jednu takvu priču potpuno od nule i koliko misliš da te iskustvo od prije obogatilo da budeš bolji muzičar? Kolika je razlika stvarati muziku sa 16 i 40+?
Ne “najviše”, nego “samo”. Kad sam preselio u Zagreb, okrenuo sam se stvaranju novog života, posvetio se obitelji i nisam imao apsolutno nikakve veze s aktivnim sviranjem. Tek nakon 10-ak godina kad mi je sin malo odrastao i nije više zahtijevao toliko mog vremena, a i kad sam se opet popeo na stejdž s No Commentom u Medici i otpjevao par stvari sa Čmitom, osjetio sam poriv da opet zasviram. Imao sam sreće i našao Dabu i Nina s kojima sam osnovao Dno. I sad imam nove prijatelje i novu obitelj. Jesam li bolji muzičar ili ne, ni sam nisam siguran, ali naravno da je to iskustvo iz mladosti neizbrisiv dio mene i da uvelike utječe na ovo što danas radim. Što se tiče stvaranja glazbe, osnovna razlika je što u 40-ima više nemam tu grčevitu potrebu da se dokažem i ostvarim, i sve je mnogo opuštenije. Čisto uživanje u stvaranju glazbe, druženju na probama, putovanjima na koncerte, sve nekako ide svojim putem i jako sam zadovoljan.
Kao osoba koja nije nimalo žanrovski ograničena, zanima me kako gledaš na cjelokupnu ST baštinu heavy metal muzike, od nezaobilaznog Osmog Putnika pa do bendova koji i 30 godina kasnije vrte taj film? Čini se kao da je Split iz nekog razloga veoma pogodno tlo za takav zvuk.
Da, zaista se tako čini. Ne samo Split, nego i ostali dalmatinski gradovi, rekao bih. Oduvijek sam volio razne vrste metala, kao što oduvijek pokušavam što pozornije pratiti lokalnu scenu, tako da je logično da mi je cijeli taj splitski metal posebno drag. Uostalom, kad pogledaš čitavu tu peristilsku ekipu iz ih ranih 90-ih, ljude s kojima smo se družili, ljude koji su slušali No Comment, bendove s kojima smo dijelili prostorije za probe, ljude koji su dolazili u FM klub - velika većina su bili metalci, oni su bili daleko najbrojnija supkultura. Kao bend, posebno smo bili bliski s Dissectorom, a kasnije i sa BHP-om, to su bili jako dobri i zanimljivi bendovi. I zato mi je baš drago da Stimulans i dalje radi na vrhunskoj razini, vidim da snimaju novi album i jedva ga čekam poslušati. A što se tiče baštine, možda je dovoljno reći da mi je “Ulična molitva” jedan od najdražih albuma ikad.
Napiši mi svoj top 5 splitskih demo albuma svih vremena, neovisno o vremenu i žanru naravno.
U random redoslijedu: 1. Rumplstinski “Live in Plava Kava” 2. Zidar Betonsky “Demo 1997.” 3. Đubrivo “Zašto sarma ne leti?” 4. Puder “Ples divljih svinja” 5. Bizon “demo iz 2012.” Sve su to sjajni demo-albumi i svaki je na svoj način poseban. Rumplstinski mi je samo za dz draži od ostalih, ne samo zbog neupitne kvalitete i značaja koji je taj album imao za splitsku scenu, nego i iz nostalgičnih razloga. Bilo je tu kroz godine još izvrsnih snimki – Rapa Nui, Anita, Ruzina, Naivci na Marici, Dissector, BHP, pa i tvoj Giht Shasie, a vjerojatno sam zaboravio još neke… Zanimljivi ljudi, zanimljiva glazba.
Kako danas gledaš na suvremenu splitsku scenu i što ti se na njoj najviše sviđa? Čudi li te činjenica da jako malo mladih ljudi ima potrebu izražavati se poput naših generacija? Kada si osjetio da se grad nepovratno mijenja na gore (općenito, ne samo u muzičkom pogledu)?
Ne mogu točno definirati taj trenutak promjene, bilo je to vrlo turbulentno vrijeme, a ja sam pokušavao što više biti zatvoren u svom sretnom mjehuriću koji sam dijelio s prijateljima i obitelji. Promijenilo se društveno uređenje i čitav sustav vrijednosti, što je nužno dovelo do promjene atmosfere u gradu. Nestalo je tog bezbrižnog, sigurnog života iz ranih 80-ih kojeg se sjećam, ali nikad ne mogu biti posve siguran je li tada zaista i bilo toliko bolje ili je to samo moj utisak, pogled kroz oči djeteta bez obaveza i pritiska. Što se tiče trenutne scene, nisam upoznat s nekim baš mladim, novim bendovima. Jako mi se sviđa to što rade Wizard of Stone Mountain, uživo su vrlo impozantni. Stimulans guraju taj svoj klasični metal i sjajno to rade, kad sam ih gledao live u nekom klubu na Bačvicama, osjećao sam se kao da sam se vratio u rane 90-e, vrlo kvalitetan bend. Naravno, tu je i Bizon, guštam ih poslušati. Pa Essence koji također već dugo i uporno grade tu svoju priču i zvuče svjetski. Ali velim, sve su to uglavnom bendovi koji postoje već jako dugo, ljudi koje gledam i poznajem već godinama i desetljećima. Mlade snage ne dolaze do izražaja ili barem ne dopiru do mene. Barem kad je neka gitarska glazba u pitanju, očigledno je da od novih stvari koje dolaze iz Splita najviše pozornosti privlače hip-hop/trap izvođači poput Vojka, Kreše i ostalih, sve to volim slušati i pratim što se događa i na toj sceni. Sviđa mi se taj ironični, hiperbolizirani način na koji opisuju splitsku stvarnost i to novo lice grada.




NO COMMENT
Album 1995
(split CD sa bendom Why Stakla uz Lunatic fanzin, 1997)
1. Kafka Is Dead
2. Gravity
3. Go
4. Chris Isaak's Theme
5. Enough
6. Rise
7. Slightly Broken
8. Sorry
9. Pretty Sure
10. Crunch My Bones
11. Tierra
12. Unspoken
13. Zamisli Život... (Film Cover)
14. Bury It
15. It's You Who Spoiled Everything
16. Pressure
17. Selfcombustion
18. 22




NO COMMENT
Rock FM Club, Split 18/03/1995
1. Intro
2. Go
3. Tierra Del Cemento
4. Sorry
5. Chris Isaak's Theme
6. Zamisli Život... (Film Cover)
7. Kafka Is Dead 
8. Gravity 
9. Diesel Dust+Crunch My Bones
10. Dodirni Mi Kolena (Zana Cover)
11. Enough
12. Pretty Sure
13. Unspoken
14. Slightly Broken
15. Pressure 
16. Bez Tebe (Stari NC Cover)
17. Sheila Na Gig (PJ Harvey Cover)
18. We Bite (Misfits Cover)
19. Bury It
20. Rise
21. Hipnotisana Gomila (Partibrejkers Cover)
22. Now (NoMeansNo Cover) 
23. It's You Who Spoiled Everything
24. Everything
25. Selfcombustion
26. Waiting Room (Fugazi Cover)





GURANJE S LITICE & STRAŽARNI LOPOV


BORGHESIA - KULUŠIĆ 1991 (AUDIO) + INTERVJU 1990

$
0
0

BORGHESIA

KULUŠIĆ, ZAGREB 01/05/1991 

01. Message 
02. Mali čovek (Šarlo akrobata cover) 
03. Tako mladi
04. Blato 
05. Emotional 
06. Rumours 
07. Pasto nudo 
08. Am I 
09. On 
10. She's Not Alone 
11. Power City 
12. Mladi zaporniki 
13. Ni upanja ni strahu 
14. Goli uniformirani mrtvi 
15. Game's Over







START br.550 17/02/1990:





U REALIZACIJI POSTA SU SUDJELOVALI:
DARIO SERAVAL (FOTOGRAFIJE)
SVETOZAR MIŠIĆ ZARE
TOMA BAČIĆ (KAZETA IZ KULUŠIĆA) 

22.06.2019. BORGHESIA NASTUPA NA KROVU MUZEJA ZA SUVREMENU UMJENOST (MSU). PITAO SA ALDU IVANČIĆA ŠTO ZAGREBAČKA PUBLIKA MOŽE OČEKIVATI OD TOGA KONCERTA. 
ALDO: "Prije svega dobar koncert gdje čemo predstaviti nov album začinjen sa starim pjesmama. Protiv kapitulacije i posvečeno radnicima Uljanika i svim ostalima koje je izigrao ovaj krasni novi svijet."





ZARE &  STRAŽARNI LOPOV 

NEBESKO ŠETALIŠTE (1979-1980)

$
0
0
1979 god. izlazio je jedan časopis, ditribuiran uglavnom preko škola, sistemom kao Modra lasta. Mislim da se zvao "Priroda". U njemu sam jednom prilikom pročitao naslov "NEBESKO ŠETALIŠTE" To je bila, koliko se sjećam, neka astrološka anomalija. Tko je napisao članak, nemam pojma. Pošto smo te 1979 godine užurbano tražili ime za bend, ja sam između ostalih prijedloga predložio baš to ime. I eto, tako je 1979 god. u Dubravi, rođeno Nebesko šetalište.

Rano proljeće u Dubravi 1979. Majo i ja sjedili smo u parku u Grižanskoj i nešto brljali po gitarama. Iza naših leđa u jednoj automehaničarskoj radioni, udaljenoj pedesetak metara, grmjelo je Prljavo kazalište. Uskoro su trebali ući u studio i snimiti prvi album. Probe su im trajale beskonačno, tako da smo znali svaki rif i svaku solažu napamet. Ipak u to vrijeme se ne bi mijenjao s njima. Oni su u radioni bili okruženi šarafcigerima i francuskim ključevima, a mi uvijek sa nekoliko cura iz kvarta. Gledale su nas sjajnih očiju i pokušavale odgonetnuti što mi to ustvari sviramo. Pošto stvari ala Paranoid, Smoke on the water i sl. nisu padale na plodno tlo, da bi zadržali taj lijepi auditorij, morali smo korigirati set listu.
„Srebrna krila“ su koji mjesec ranije izdala prvi album. Taj pop-rock band se vrtio na svim radio postajama i tv kanalima ( Na sva tri, koja su se u to vrijeme mogli gledati). Bili su nevjerojatno popularni, tako da smo skinuli uglavnom sve njihove stvari i do daljnjeg, zadržali djevojke u parku. Bilo je simpatično, ali je počelo prerastati u dosadu. Jednog dana Majo je rekao – „Jebeš ovo, ne mogu više iz dana u dan slušati Prljavo kazalište i svirati Srebrna krila.“ Iako se broj cura u parku iz dana u dan povećavao, kocka je pala. Idemo napraviti band. Tih dana smo se intenzivno bacili u potragu za bubnjarem i basistom.
Majo, mršav i žilav tip, bio je razliku od mene, odličan gitarista. Glas je imao fantastičan. Mogao je otpjevati i odsvirati gotovo sve. Bio je glazbeni i idejni vođa benda. Volio je Dinamo i zgodne cure. Tih dana smo završili sa izlascima u Big-ben i lagano se počeli infiltrirati u Studentski centar. Dolazili smo u Centar svaku subotu. Ispočetka se bilo malo teže naviknuti. U Benu je uglavnom većina setova bila rock. U Centru je priča bila malo drugačija. Tu su između rock setova znali puštati poduži set laganica. To je bio Majin teren. Frajer je plesao da to nije bila istina. Bio je miljenik cura. Znao je s nekom curom otplesati dva tri plesa, pa se potom s njom negdje izgubiti. Ponekad se više nije ni vratio u Centar. Ostatak ekipe bi onda oko pola jedan odslušao „Child in time“ i polako krenuo loviti zadnji tramvaj za Dubravu.
Nakon što je prva audicija (duga priča) prošla neslavno, Majo je za bubnjara predložio Mehu, koji je kao i mi, bio žestoki fan Black Sabbath-a i Deep purple-a. Bio je jak, snažan, imao je par kila viška, volio je rock i imao je bubnjeve. Ti bubnjevi su mu bili najbitnija stvar na svijetu. Nisu bili bog zna što, ali su bili njegovi. Nije izlazio iz „Rifle“ traperica i traper jakne. Vjerojatno je i spavao u tome. U unutarnjem džepu jakne uvijek je imao tubu „Tigar“ ljepila . U to vrijeme pola grada je snifalo ljepilo. Uđeš u bus, sve smrdi po ljepilu. Uđeš u tramvaj, ista priča. Dođeš u razred, ne možeš disati od isparavanja. To nekadašnje ljepilo „Tigar,“ imalo je u svom kemijskom sastavu nekakvu supstancu koja je izazivala mini halucinacije. Nakon udisanja ljepila javljao se takozvani „film“. Nasnifana osoba je ulazila u nešto slično snu, samo je događaj bio kud i kamo intenzivniji, gotovo istovjetan stvarnom životu. Ako je u „filmu“ padala kiša, ti si osjećao kišu na koži. Ako te u „filmu“ netko udario, zubalo ti se treslo još tri minute nakon toga. Naravno, nisi mogao birati u kakav ćeš „film“ uletjeti. Neki su bili super, a neki potpuno suprotni. U novinama je tih dana pisalo da ta supstanca iz ljepila aktivira neke stvari iz podsvijesti, da roditelji pripaze na svoju djecu, da snifanjem odumiru moždane stanice, i takva sranja.
Jednog dana, sredinom ljeta, Meho i ja, morali smo se nacrtati kod Maje u vezi dogovora o izboru basiste. Meho je došao po mene oko tri sata. „Bač, u 5 moramo biti kod Maje, imamo još 2 sata fore. Ajmo baciti jednu tubu.“ Naravno da sam se složio s prijedlogom. Nisam ni slutio da će mi se taj dan pretvoriti u jedan od najvećih horora u životu. Uzeli smo dvije pive iz mog frižidera, ponijeli kutiju cigareta, i razumije se, ljepilo. Na pola puta između moje i Majine kuće nalazio se „Zelenjak“. To je bila mini oaza veličine 15 x 15 metara, oivičena drvećem. Prostirao se između Garešničke i Grižanske. Unutar Zelenjaka raslo je žbunje, bodljikavo grmlje, kupine, i slično ukrasno bilje raznih vrsta. Nije postojala šansa da te netko vidi s ulice. Idealno mjesto za „opuštanje“. Ušli smo u Zelenjak i sjeli pod jedno drvo. Sunce visoko na nebu, oko nas miris raslinja, u desnoj ruci cigareta, u lijevoj vrećica s ljepilom, pive naslonjene na drvo. Kako može biti bolje? A onda je počeo kaos. U jednom trenutku Meho je ustao, odbacio vrećicu s ljepilom i uperio ruku prema jednom ogromnom bodljikavom grmu. „Bač, reci ovim smradovima da prestanu jer ću im svima jebat mater.“ Okrenuo sam se i pogledao oko sebe. Nije bilo nigdje nikoga. Drveće, grmlje, dvije ptice, Meho i ja. Dogodilo se u sekundi. Prije nego sam ga uspio spriječiti, Meho je napravio dva koraka i bacio se naglavačke u bodljikavi grm. Čulo se pucketanje grana, lišće je letjelo na sve strane. I onda se u trenutku sve smirilo. Što?? Trljao sam oči u nevjerici. Ma mora biti da sam u „filmu“. Ali nisam bio. Meho je bio. Ležao je u grmu potpuno prekriven granama i lišćem. Jedino mu je lijeva sajmonica virila iz grma. Nije se micao. Isuse Bože! Pa nije valjda mrtav? Osjetio sam navalu straha i panike. Srce mi je lupalo u grlu i oblio me hladan znoj. Primio sam ga za sajmonicu i počeo izvlačiti. Izvukao sam ga do pola, zatim sam morao ući u grm da ga primim za ruke, kako bi ga izvukao cijelog. Grane su me šibale po licu, ćelu, ušima. Trnje je dodatno kompliciralo situaciju. Nakon pet minuta Meho je bio na sigurnom, naslonjen na drvo s pivom u ruci. Dolazio je sebi. Pogledao me svojim praznim očima i upitao: „Bač, ti nisi normalan, na kaj to ličiš, tko te je tako izgrebao?“ Majke mi, došlo mi je da mu saspem sve zube u grlo.
U kratkim crtama, rezime incidenta je bio ovakav. Meho se tih dana zabavljao čitajući „Gričku vješticu“. Imao je „film“ koji ga odveo u povijest, na Markov trg. Tu se skupila svjetina čekajući egzekuciju vještice. Krvnik je upravo prinosio baklju prema lomači iznad koje je bila privezana bespomoćna žena. Meho je bio dijete Dubrave. U grudima je imao dva lavlja srca. Posebno je bio osjetljiv kad je netko zlostavljao cure. On je bio nešto kao dobri duh svih ugnjetavanih cura toga doba. (Svjedočio sam jednom ispred Big-bena Mehinoj intervenciji). Letjeli su zubi Bogovićevom, kao staklene perle. Dakle, ta priča da netko zapali ženu ispred njegovih očiju, mogla je proći samo u loše ekraniziranim pričama o vješticama. Zaletio se na krvnika da ga priupita što namjerava s tom bakljom. Jebiga, u realnom vremenu, u onom u kojem smo mi bili, taj krvnik je bio bodljikavi grm. Dobro je, nema veze. Meho je preživio, i to je u tom trenutku bilo najbitnije. Deset minuta kasnije, izgrebani i sjebani, krenuli smo pješice prema Majinoj kući. Već sa ulaza smo ga čuli kako gore u sobi dotjeruje neku solažu. Istog dana basista Nebeskog šetališta postao je Srđan. On jedini nije bio iz Dubrave, ali je svaki dan visio s nama. U kutu usana uvijek mu je bila zalijepljena cigareta. Bio je jak, visok, mrcina od skoro dva metra. Imao je bas gitaru i pojačalo. Bez prigovora je primljen u bend.
Majo, Meho, Srđan i Bač. Negdje u ljeto 1979, formirana je bila prva postava Nebeskog šetališta. Probe smo održavali kod vođe benda Maje u Garešničkoj. Starci su mu imali kuću katnicu pa smo izabrali jednu sobu. Bila je to srednje velika prostorija okrečena u bijelo. Preko prozora su bile navučene teške tamno zelene zavjese koje nisu propuštale danje svijetlo. Dvije stolne svjetiljke obasjavale su hrpu pivskih flaša i vrhom pune pepeljare. Sa postera na zidu smiješio nam se David Coverdale. Zaključavali smo sobu da nam netko ne bi smetao i prašili do besvijesti. Prve probe su bile katastrofalne. Meho je udarao po bubnjevima, mijenjajući ritam kako se njemu prohtjelo. Bas je ulazio ili prerano ili prekasno. Gitare nikako nismo mogli uskladiti. Mikrofon je toliko krčao da se Majin glas jednostavno nije mogao razabrati. Puno puta nam je došla ideja da jednostavno odustanemo. Međutim, nakon nekog vremena „Jumpin' Jack Flash“ je počeo zvučati sjajno.
Dragec je bio Majin tata (laka mu zemlja). Volio je muziku i bio je jako ponosan što mu je sin osnovao band. Sjećam se, bila je druga ili treća proba. Dragec je ušao u sobu držeći u ruci hladan gemišt. Uvalio se u fotelju, naćulio uši i razvukao usne u širok osmjeh, koji mu se kristalizirao nakon pet minuta. Ustao je mrmljajući nešto o tome kako svijet još nije spreman za našu muziku. Smislio je na brzinu neki izgovor i hitro napustio prostoriju. Soba u kojoj smo svirali bila je naslonjena na ulicu, tako da su svi mogli „uživati“ u našim probama. Buka je bila neviđena. Znali smo da se moramo stišati, da ne bi bilo sranja.
Ali… Iako smo se trudili biti tihi, mjesec-dva nakon početka svirki, počeo je „Prvi susjedski ustanak.“ Maltretirali su Drageca u vezi buke koja dolazi iz njegove kuće. Dragec je bio dobričina od čovjeka u doslovnom smislu riječi. Ponekad nas je znao upozoravati - „Dečki ak se ne stišate, morat ću popizdit. Nema više zajebancije“. Znam da nitko neće vjerovati, ali stvarno smo se trudili biti tihi. Tjedan iza toga Dragec je doslovno prošao kroz zatvorena vrata sobe za probe. Otresajući komadiće iverice s košulje, lagano se naslonio na ono što je ostalo od vrata. Oko usana mu je titrao zagonetan osmjeh, a u desnoj je ruci držao sjekiru. Vrag je odnio šalu. Lagano smo odložili gitare iza svojih leđa, štiteći ih tijelima. Meho se naslonio na bubnjeve obgrlivši ih rukama koliko je god mogao. „Dečki“, rekao je Dragec, „Ja ću riješiti ove vaše kablove, a vi poslije vidite kako ćete i što dalje.“ Skoro nam se srušio čitav svijet. Jebote, deložacija! Kaj sad? Nakon toga smo dva dana razbijali glavu gdje naći novi prostor. Treći dan se rješenje ponudilo samo od sebe. Dragec je (dobrovoljno) izveo auto iz garaže, a mi smo, spustivši se s prvog kata uselili u nju. Nastavili smo svirati kao da se ništa nije dogodilo. Garaža je bila iza kuće pa je buka bila podnošljiva.
Sjećam se, jednom prilikom kad je garaža bila zauzeta, da nam ne propadne proba, preselili smo instrumente u jednu polu srušenu kuću na kraju Garešničke, stotinjak metara od kuće Jasenka Houre, koji je usput rečeno, imao probe u toploj automehaničarskoj radioni. Bilo je to negdje pred Novu godinu. Povukli smo produžni kabel iz frendove kuće i počeli svirati. Bilo je užasno hladno i padao je snijeg. Iako se privučeno bukom, skupilo dvadesetak ljudi iz Garešničke i okolnih ulica, svirka nije dugo trajala. Bilo je prehladno i oprema nije izdržala. Ta nas je proba nadahnula za prvu autorsku pjesmu Nebeskog šetališta – Zimska noć. Majo je napisao tekst i muziku, ja sam nadodao neku solažu i pjesma je bila tu. Trebala nam je još jedna, pa da probamo otići „kod Škarice“. Tegleći opremu natrag u garažu sjećam se Majinih riječi: „Kad jednog dana postanemo slavni, ne smijemo zaboraviti današnji dan. Koliko je jebenih bendova imalo probu na -10?“
Maju je inače jako peklo što nam je oprema bila u očajnom stanju. Loše gitare, slaba pojačala, nikakvi bubnjevi. Bio je odličan gitarista i sanjao je neku pravu gitaru. U to vrijeme oko nas se počeo motati jedan klinac. Dolazio je na većinu proba. Zvao se Dražen, ili kraće Drac. Znali smo da dobro svira gitaru, ali je bio dosta mlađi od nas. Jednom zgodom dovukao je na probu nekakav kofer i otvorio ga. Neizreciv trenutak! U koferu je vjerovali ili ne, bio novi Gibson - Les Paul. Šok i nevjerica!!! Takvu gitaru nismo iz blizine niti vidjeli, a kamoli dotaknuli. Svi smo prestali disati. Ja sam pozelenio. Srđan je skoro progutao upaljenu cigaretu. Majo? Njega smo oživljavali desetak minuta, tehnikom usta-na usta ili je bilo možda alkohol - na usta. Ne sjećam se točno.
Bili su to veseli dani puni zajebancije. Bilo je još raznih anegdota, teško se svega sjetiti. Ali puno priča ima loš kraj, pa tako i ova. Nisam ni slutio da je kraj moje glazbene karijere pred vratima. Prvi iz benda sam dobio poziv u JNA. Pravac Kruševac. Dvadesetak ljudi mi je došlo na „oproštaljku“. U tramvaju je bila vesela atmosfera (kako za koga). Na peronu još veselija. Majo je ponio gitaru, a ostatak ekipe alkohol. Popeo sam se u vagon, ušao u kupe i otvorio prozor. Dečki su mi mahali, derali se, pjevali i lokali. Vlak je krenuo. Dugo sam ih pratio pogledom, sve dok se nisu pretvorili u sitne crne točkice. Zatvorio sam prozor, sjeo i izvadio bocu Stocka koju mi je Srđan strpao u džep. Otvorio sam flašu i potegao dugački gutljaj. Vlak je napustio stanicu, a ja sam napustio Zagreb. I prošlo je jako puno vremena dok se nisam vratio.
Dalje se sjećam kao u magli. Nakon što sam otišao u vojsku, mislim da me je na gitari zamijenio Drac. Iz rijetkih pisama koje mi je Majo slao, razabrao sam da su dečki nastavili svirati i pomalo nastupati. Koliko se sjećam, čak su sredinom 1980. i pobijedili na nekakvom natjecanju mladih bendova. Kad sam se 1981. vratio iz JNA, ostatak benda je već bio u vojsci, i tu je bio kraj početne postave Nebeskog šetališta.
Nisam ni znao da je priča o Nebeskom šetalištu imala nastavak, dok nisam prije koji mjesec slučajno naletio na ovaj Goranov blog. Za ovo nisam siguran, ali pretpostavljam da je Drac koji je bio mlađi, pa nije još morao u vojsku, ostavši sam, produžio život bendu okupivši nove dečke i nastavivši svirati. To Goran dalje zna, jer je on bio jedan od onih koji su tada došli u bend. Draca, Mehu i Srđana nisam vidio, pa sigurno dvadesetak godina. Nadam se da su svi živi i zdravi. Jedino još s Majom imam kontakt. On je u Irskoj, ali uskoro dolazi u Hrvatsku, pa ćemo popiti po jednu.
Između ostalog i za Nebesko šetalište.

NAPISAO: ZDRAVKO BAČIĆ - BAČ (2019)


STRAŽARNI LOPOV

SPLITSKO STANJE ŠOKA - CRTICE O ST ROKENROLU (IV)

$
0
0


KAKO JE I KAMO NASTALO I NESTALO SPLITSKO METAL PODZEMLJE 80-IH GODINA

(od underground metala Harona i Mortusa, preko guitar wavea i cabareta Kazamorta i Castra do alter disca benda Discopath)

TEKST: JAKOV PUPA I IGOR MIHOVILOVIĆ

"Pripadam generaciji rođenih početkom 1970-ih koja je jedva uspjela zaviriti u opjevavane splitske fronte, mjesne zajednice gdje se sviralo i plesalo, nakon što bi ih ukiselili vremešni partijski aktivisti na maratonskim sastancima. Za fronte smo nažalost bili premladi. Zato sam se još kao osmoškolac na prsa bacio u diskofiliju, a s 12-ak krenuo obilaziti koncerte Atomskog skloništa na rukometnom igralištu u Splitu, britanske rockabilly perjanice Matchbox, izvrsne Wishbone Ash (listopad 1982.) i Saxon na Gripama (studeni 1983.)" - započeo je priču o svom uronu u splitsku scenu Mak Jovanović, novinar dnevnih listova i kojekavih portala, jedan od onih koji se čitav život ne uspjevaju odmaknuti od muzike.
"Na Saxonu su bili mi majka, otac i mlađa sestra, što je meni, 13-godišnjaku, stvaralo neugodu pred vršnjacima metalcima jer se dalo pomisliti da me roditelji prate na koncerte, a ne da i sami to slušaju. A otac je u autu vrtio albume Saxona, AC/DC-a, doduše i kompilacije pravog disca što je iz mene izmililo tek u 30-ima, pa sam pokrenuo band Discopath - priča Mak koji je svoju prvu ploču počeo smišljati 1985. godine kroz speed thrash bendove Haron, Mortus i VIS Hemoroide. Može se reći da ju je uspi tek završiti 1997., i to demo-albumom zagrebačko-splitskog wave benda Kazamorti.
U sedmom osnovne Mak je s par vršnjaka odlaske u kino u centar grada sa splitskog Trstenika gdje je odrastao pod bakinom palicom te djedovim indoktriniranjem socijalizmom, zamijenio odlascima na svirke lokalnih bendova. U nekima su znala svirati starija braća vršnjaka, a demo glazbenike u Splitu početkom 80-ih godina prošlog stoljeća dječaci s Trstenika doživljavali su kao Sinjani alkare.
"Gledao sam tada DORS (Dalmatinski omladinski rock susreti) na pozornici iza Kina Split i u TOK-u, podrumu u staroj i trošnoj zgradi koje je bila srednja škola, a potom je vraćena crkvi. Na prvospomenutom svirali su splitski punkeri rođeni 60-ih godina koji su se okupljali na Rivi. Među njima je na klupama nasuprot Bobisa bio i Grop (Hrvoje Barić, plivač koji je s Olimpijade 1984. godine iz Los Angelesa donio Slayer i Metallicu, što nas je izvrnulo naopako, a i pjevač prvog splitskog HC benda Strvinari). Bio je tu i Sveto, koji je koju godinu prije doselio u Split i započeo punk revoluciju u mojoj osnovnoj školi na Trsteniku.
Na DORS-u su svirali pioniri splitskog metala bendovi RH Faktor (ex Plima), pa punkeri Ritam Sekcija i još neki kojima sam zaboravio imena, mislim da su upravo oni imali bizarno-živopisni tekst "Udari čovjeka lancem po glavi, jer to je ritam pravi, to je ritam pravi ...". Festival je organizirao Željko Erceg koji je i sam nastupio s nekim uvrnutim vitlanjem zvukovima na klavijaturi što je tada bilo van svega meni viđenog, čudno i zabavno. Došla je na DORS i Crna Udovica, heavy rock band iz Dubrovnika, u kojoj je kasnije pjevao Goran Karan, a momci su izgledali i bili opremljeni kao sastav iz Norveške. Još su imali i grupicu djevojaka koja ih je pratila, što je nas mlade metaldžije na pragu puberteta posebno privuklo da krenemo sa sviranjem gitara"– sjeća se Mak.
Gledao je u tom periodu i Džibin bend Hidrogen u TOK-u koji je, koliko pamti, bio na tragu new wavea. Rasturili su tu večer, kao i bend Vukojarac. Bio je to vrijeme kad su se gradom stolovale Tužne uši, najbolji splitski bend toga vremena. Upamtio je i dobru svirku mostarskog Zemljotresa u danas nepostojećem Gusarevom domu na Matejuški.
"Džibu sam prvi put gledao s Hidrogenom i vidjelo se da ima ono nešto. Sve mi se srozalo koju godinu kasnije kad se pojavio s Osmim putnikom. Mi smo tada već pokušavali sviruckati melodični thrash metal, pa i nekakve HC metal crossovere po uzoru na S.O.D. u bendovima Mortus i VIS Hemoroidi, pa mi je taj glam metal Osmog putnika bio neugodan za slušanje i gledanje. Iako su imali dopadljivih dijelova, tekstovi poput "Lutko moja" nisu mom društvu bili mili. No, negdje u tom periodu (teško je sjetiti se točno kada) sam gledao i Tužne uši ispred Koteksa, pa iako sam bio do prsa u metalu, to mi je bila najbolja svirka ikojeg splitskog benda. Fantastičan vokal, bas i gitare pune delaya i drugih efekata su me tada zarazile, utjecale da počnem mijenjati svoje metalsko poimanje sviranja gitare i ostavim se štrebanja arpeggija i kojekakvih ljestvica"– nastavio je Mak koji se sa sviranjem gitare i danas muči u svojim bendovima Discopath i D.I.L.F. (Discopath in Lo Fi).

TOK – klub koji je splitskim osmoškolcima bio Alibabina muzička pećina
Kao zanimljivu figuru splitske scene iz prve polovice 80-ih godina ističe Željka Ercega, danas PR stručnjaka i vlasnika agencije Arthur, koji je otvorio TOK (Tehnički omladinski klub) u tadašnjoj staroj zgradi TŠC-a (Tehničkog školskog centra), dao mu ime, a pokrenuo je i DORS. Erceg je već tada, kao i što će Mak ubrzo shvatiti, svoj entuzijazam lomio na podijeljenosti unutar splitske scene, omalovažavanje "guštera", premalo suradnje između bendova, pa ionako mali broj koncerata bio je sveden na minimum jer i iskusniji glazbenici nisu davali šanse mlađima, a niti imali želju za zajedničkom i organiziranijom scenom.
Erceg se nije na to obazirao, nego je kao omladinski aktivist Tehničke škole i roker pokrenuo grupu entuzijasta sa školskim prijateljem Kraljević Markom, očistio prostor koji je bio zatvoren godinama nakon što je u njemu bio disko "Katakombe". U klubu su krenuli besplatno svirati srednjoškolski bendovi te održavati se klupski festivali.
"Bila su vremena "YU rock momenta", Lapidarija, Kulušića, manifestacija tipa "Pozdrava Zagreb Beogradu" i obratno ... pa smo i mi napravili "ST rock moment" i suradnju sa zagrebačkim Studentskim centrom. Oni su nam o svom trošku poslali Zvijezde i Psihomodo Pop kao zamjenu Dorian Grayu jer je bubnjar Doriana slomio ruku, a mi smo, isto o njihovom trošku slali svoju "delegaciju" njima. Bina je bila napravljena od učioničkih vrata, a ušao je Gobac u TOK tada, pa sa skala stao vikati - "jbt ovo je ko Lapidarij, kao da nismo ni išli iz Zagreba". Međutim, SSOH Splita nije imala previše sluha za srednjoškolce jer oni su sredstva uložili u klub studenata na FESB-u STOP, pa smo mi sami krenuli korak dalje i napravili DORS. Prvi su DORS-i održani 1982. godine u TOK- u jer je pljuštala kiša. Stigli su bendovi iz Knina (Krčma kod Đure seljaka), Zadra (Kokošji abortus), Šibenika (Radno vrijeme) Metkovića (Mia).Na jesen 1983. Marka i mene odveo je iz TOK-a vojni rok, a klub je preuzeo Andro Matošić, brat Jakše Navigatora, dopunio program disco večerima ... i sve je išlo kako treba dok sve to nije prepustio Matku Biljku. Tada je ušao ključ u bravu. E, sad kakve je Biljak imao probleme valja pitati njega"– prisjetio se Erceg.
Dodaje kako je tada bilo organizirati mu svirku kao napraviti palačinke. Potpuni entuzijazam, uzbuđenje u stvaranju, trčkaranje tamo amo ...
"Mi smo bili sitnež, nama su tada bili snovi bendovi poput Metka i Mlaznog pogona ... mi smo bili generacija koju nisu obadavali ni Biškić i Narodno blago ni Dijete iz epruvete, ni Antares, kamoli Otprilike ovako ili Split kvintet... Mi smo njima bili djeca koja se igraju, nikad ni kune nismo imali, uopće se ne sjećam tko nam je platio razglas za sve to ... Gledam, netko je na Wikipediji počeo članak o DORS-u, no ja se ne mogu sjetiti da su Vojnici olovnih nogu ikada nastupili na niti jednom "mom događaju kao što tamo piše"– dodao je Erceg (r. 1965.).

METALI – ovi, oni...
Split je sredinom 1980-ih, kako pamti generacija 70-ih, više bio okretište za autobuse nego uporište glazbene underground scene, koja je donekle stidljivo postojala u sjeni festivala i jakog mainstreama. Stariji nezavisni bendovi su se većinom osuli po služenjima vojnog roka, a novi su imali sve manje mjesta i prilika za svirku.
"Povremeno bih nabasao na koncerte zanimljivih demo rock bandova poput Fileas Foga (Phileas Fogg), Hangara, SDK-a Svete Pankera, a recimo za Narodno blago sam samo čuo i nisam imao pojma o čemu se radi. U međuvremenu stasala je splitska heavy scena s bendovima Black Dog i Red line Dejana Katalenića, koji se danas živi u Njemačkoj i nadjenuo je sebi porno nadimak Dean Harder (1968. g). Bio je već tada gitaristički virtuoz koji je svirao na gitari Bachovu Tocattu i fugu u d molu. Još uvijek gura svoj power metal projekt Witchcraft koji je pokrenuo 1989. godine sa Sinišom Vucom, tada nježnim momčićem s nevjerojatnim glasom koji je mogao pjevati operne dionice, pravim kaštelanskim čudom od djeteta.
Jedan od najambicioznijih splitskih metalaca je bio i Denis Gabrić, stalni Dejanov rival (i danas jedan drugome skidaju videa s YouTubea i ratuju preko Facebooka, iako su odrasli zajedno), koji je u Siromašnoj četvrti osnovao bend Zla Krv. Gabrić 30-ak godina živi u Škotskoj, a još prije se preimenovao u Dennis Harrisa "Batconana"što mu je svojevremeno pisalo i na pločici na vratima stana u ulici Braće Santini. Još uvijek svira gdjegod stigne nuclear thrash blood metal (tako nekako je sam nazvao svoj pravac) koji je započeo u Splitu nakon povratka iz JNA s bubnjarom Tonijem Silobrčićem, doslovno dalmatinskom verzijom američkog bubnjara Gene Hoglana (Dark Angel, Testament)"– rekao je Mak.




HARON 25.9.1985 (Mak, Coco, Mirko, Dzela)

HARON (1985) - Prvi i promašeni pokušaj sviranja speed metala u Splitu

Splitski bend Haron se okupio 1985. godine s namjerom da svira speed metal po uzoru na njemački Warrant koji je tada objavio prvi EP "First Strike". Mirku Paviću (r. 1968., bubnjar), Slobodanu Lukiću Čoči (r.1969, vokal), Maku (r. 1970, gitara ) i Ivanu Đelaliji Đeli (r. 1969. bas) taman su nicali prvi ili drugi brčići, ali smo već dobrano bili zadojeni heavy metalom, pa čak i thrashom i speedom kojeg je u Split, kako kaže legenda, prvi donio plivač i tada punker Hrvoje Barić Grop s Olimpijade u Los Angelesu 1984. godine. Naime, plivao je tamo za reprezentaciju bivše države i nakupovao albume Slayera "Show No Mercy", Metallice "Kill 'em All, Venoma "Welcome to Hell" (za ovo nismo sigurni) te bootleg kazetu Dark Angela "Live in Los Angeles" na kojoj se više čula šutka publike, nego svirka benda, ali dovoljno da se doživi nova vrsta opaljene i nikad brže muzike koja je Ćoći i Maku učas izbila s gramofona i kazetofona Iron Maiden, Judas Priest, Motorhead i slične grupe. Thrash i speed metal proširili su se rapidno Splitom kazetama među družbom koja se sastajala na Rivi. Ubrzo počeli su nabavljati i poskupe ploče iz Italije (u Trstu dućan "33") i Njemačke jer u Jugi novih žanrova nije bilo. Novac za LP-ijeve zarađivao se i na utovaru istovaru žvaka, senfova i majoneza preko Student servisa u firmi Kolinska gdje je predstavništvo vodio Makov otac.
Haron je okupio kaštelanski heavy rocker Mirko Pavić u Đačkom domu za srednjoškolce, koji i danas postoji u ulici Matice Hrvatske, a gdje je on tada boravio (kao učenik Prometne ili neke obrtničke škole).
"Probe smo imali, zahvaljujući Mirku, u potpuno opremljenoj prostoriji za muzičke aktivnosti u toj dičnoj ustanovi, mahom za smještaj učenika iz zaleđa Splita. Mirko je bio (i ostao) zgodan mladac, šarmer i rocker, a čini mi se i da je imao i omanji delinkventski dosje. Uz to je bio i vođa benda. Povremeno nam je na probe upadao nekakav voditelj iz Doma, a nešto mi zvoni u sjećanju, da nije bio oduševljen odabirom našeg glazbenog pravca"– prisjetio se Mak. Zaredale su se probe, instrumenti su bili ajme i jao, ali električni. Prostorija dobro opremljena pojačalima tadašnjih domaćih socijalističkih poduzeća tipa Čajavec ili iz tvornica instrumenata Istočnog bloka, pa su i bubnjevi bili niskobudžetni čehoslovački Amati. Za mikrofon je stao Ćoćo, muzikalni 16-godišnjak sa splitskog Kmana. Bas je svirao nešto manje muzikalni Đele koji je svojim ručerdama doslovno iskapao tonove po prelošem instrumentu, inače splitski metaldžija s Mertojaka, a na gitari je bio Mak - totalni početnik koji je do tada svirao samo po akustičnoj gitari Arena domaće proizvodnje i na koju bi povremeno natakario magnet.
"Iako nisam baš bio vješt s instrumentom, imao sam jasnu ideju (toga nikad nije falilo) da želim svirati speed metal po uzoru na njemački (nikako, američki) band Warrant kojim sam se tada oduševio. Napravio sam tri pjesme, jedna je bila Warrant for Genocide (zvučalo mi je opako i dovoljno komplicirano), druga Witchcraft, trećoj se ne sjećam imena, a tekstovi su bili na lošem engleskom (koliko sam ga znao) te inspirirani knjigom "Misterije" odakle su posuđeni naslovi i tematika pjesama. Tada sam u potrazi za temama za tekstove pretraživao i knjige Arthur C. Clarkea te pseudo znanstvenika Ericha von Dänikena koji je tvrdio da je se naša civilizacija razvila zahvaljujući izvanzemaljcima".
Ime benda je preuzeto iz grčke mitologije, a koncept je bio potpuno razrađen i po uzoru na tadašnje manje poznate svjetske underground metal sastave.
"No, svirački grupa Haron je bila na rubu katastrofe i ovo je više priča o blentavim i muzikom totalno zanesenim splitskim momčićima. U to vrijeme smo znali otići u jednosobni stan Denisa Gabrića u zgradi na petom katu splitske Siromašne četvrti. Dok je majka Zdenka bila na poslu u dućanu cipela Planika, Denis bi u kuhinjici imao probe sa svojim teškometalnim bendom Zla krv (kasnije će pod utjecajem Venoma, Metallice i Megadetha i nakon što se Denis ili Batconan kako je sebe nazvao vrati s odsluženja JNA postati Evil Blood te prijeći na thrash i slične žanrove). Zla krv bili su stariji, ambiciozniji i svirali su puno bolje od nas, posebice solo gitarist Zoran Jukić, pa smo upijali svaki ton i hvat, a ,dakako, i bili ismijavani od Gabrićeve ekipe što je bilo i ostalo poslovično za splitsku rock scenu da stariji glazbenici verbalno cipelare mlađe od sebe te odmah im u startu ubiju svaku mrvu samopouzdanja. Aranžmane i riffove sam još nekako i uspijevao nabosti, ali sam se mučio sa solažama na prve dvije tri žice i kako ih upamtiti. Dakako, glazbeni "uzlet" pratio je i "nizlet" u školi, pa je otac između prijetnji obećao mi kupiti električnu gitaru, ako prođem vrlo dobrim. Zapeo sam, ispravio ocjene i dobio neobičnog crvenog Ibaneza Axstar Ax 60 kojeg imam i danas"- naveo je Mak.
Dodajmo da je Toni Silobrčić bio prvi bubnjar u Splitu koji je počeo svirati dupli bas bubanj i napredovao je sa sviranjem kao da ga je tjerao Ante Kostelić. Možete zamisliti kako je bilo svaki dan susjedima slušati dok Evil Blood nabijaju neku svoju ili stvar od Venoma u stanu od 160 bpm-a, a balotaši ispod zgrade im jebu mater jer ne mogu skoncentrirati se na bulin.
Prekinuti koncert za republički praznik 1985. godine
Haron su krenuli s preglasnim probama, te su u kratko vrijeme, ustvari prekratko, dobili priliku da zasviraju uživo za proslavu Dana Republike (ili 1. maja, 'ko će ga više znati) u Đačkom domu i pokažu što su postigli na glazbenom planu koristeći tamošnje resurse.
"To je bilo 1985. i da...bili smo prvi bend u gradu, a možda i šire...koji je pokušavao svirati speed metal – napominjem pokušavali. U prvim redovima domske menze za tu prigodu preuređene u koncertni prostor, sjedili su aktivisti iz mjesnih zajednica Splita 3 (tada nove četvrti), penzioneri te vojna lica. Iza njih domski stanari, kao i djevojčurci iz Ženskog đačkog doma što nam je potaknulo malo mužjačkog puvanderenja; sve u svemu nekih 200-300 ljudi. Izašli smo na binu, a osim vještine, nismo imali niti monitoring, pa uopće nismo kužili što sviramo. Bio sam utrnuo od treme, ali trebalo je zadržati sviračku pozu i odsvirati prvi put svoje pjesme pred publikom. Ne pamtim što se sve dogodilo, ali nakon druge stvari su nas isključili i potjerali s bine" - ispričao je Mak.
Dodajmo, bubnjar Mirko na koncertu je nosio majicu s britanskom zastavom te redenik s mecima, što je se također loše odrazilo kod vremešne i partijske publike. Atmosferu je popravio gažerski bend iz doma tadašnjim hitom "Dečko, 'ajde o'ladi" - Posljednje igre leptira (možda i Čokoladom od Idola), a prvi pokušaj sviranja speed metala u Splitu neslavno je propao.
Ubrzo je Mirko u ime ostalih Maka izbacio iz benda jer je bio poprilično loš muzičar (ili su se porječkali), a na njegovo je mjesto došao Goran Pučić Pučo (r.1969. godine), danas spiritus movens benda Kosturi. On je imao svoju električnu gitaru, pedalu i podužu kosu (vjerojatno, je i on imao prve brčiće koji su tada često resili splitske tinejdžere koji se još nisu usudili sami brijati). S Pučom u Haron stigao je za mikrofon Zeko (Ivo Zekan) umjesto Ćoće. Glazba Harona se tada više približila Motorheadu, nova postava napisala je pjesmu "Possessed by The Devil" te još jednu koja je bila na tragu doom metala. Zeko je nakon nekoliko mjeseci proba prešao u Zlu Krv, a Gabrić je uskoro otišao u vojsku nakon čega mu kreće Evil Blood faza koja traje i danas u Škotskoj.

MORTUS (Split 1986.-1989., Sarajevo 1991.-1992.)

Mortus je nastao kao srednjoškolski bend gitarista Marina Šeparovića i Maka, basiste Siniše Kekeza, te danas zabavno-glazbenog pjevača Alena Nižetića (ex Tutti Frutti, Jaffo). Osnovan je 1986. godine u Splitu nakon što je Mak izbačen iz Harona. Također, u bendu je svirao nekad izvrstan thrash metal gitarist Dejan Jerinić, a po bubnju tukao je jedno vrijeme Šime Krolo kojem je brat bio bubnjar. Kroz bend prošlo je podosta drugih dječaka koji su krajem 80-ih na splitskoj rivi zajedno rastjerivali vinske mušice, razmjenjivali ploče, kazete i "zaručnice".
Mortus je u svojim skromnim uvjetima neskromno se dohvatio speed i thrash metala po uzoru na američke bendove Blessed Death i Hallows Eve, Exodus i Legacy (demo preteča Testamenta) kombinirajući ga s hardcoreom i orijentalnim melodijama.
"Zbog tih melodija koje su pomalo davale tursku notu našim thrash stvarima bili smo obavezni predmet sprdnje Denisu Gabriću, pa bi uvijek dok bi prolazili Rivom pjevao i plesao na naše "narodnjačke" motive. Tekstovi Mortusa se nisu bavili tadašnjim obveznim underground metal opsesijama kao što su smrt, klanje, nuklearne zime i proljeća, kao što je recimo, volio Gabrić, već, zdravstvenim problemima koji su mučili članove benda poput hemeroida, prišteva ili herpesa. Vježbalo se gotovo svakodnevno u podrumu moje kuće na Marjanu, ohrabrivalo se Matanom i Ikanom, tekućim derivatima koji su se prodavali po trgovinama kao vino. Potraga za adekvatnim pjevačem trajala je otprilike godinu dana, a onda je naš prijatelj Ivan Šućur na praksi u tehničkoj školi u Splitu zamijetio da njegov školski kolega - Alen Nižetić za tokarskim strojem lijepo pjeva Mišu Kovača, pa i King Diamonda. Pozvali smo ga na probu, oduševio nas je njegov fantastičan sluh, posebice nakon niza kandidata kojima kao da se uholože prokopale ušne školjke. Nižetić je pri tom i izgledao kao model za postere časopisa Bravo, no glas mu je bio mekan, nježan poput Alena Slavice, a engleski nije učio u školi, pa smo ga krenuli tesati. Za mjesec dva, kao već navedoh svakodnevnih proba, raširio se po oktavama, a i naučio growlati, pa bi recimo, Surf Nicaragua uspješnicu američkih Sacred Reicha koju smo voljeli, zagrmio i bez mikrofona, a zbog zvučnog udara koji je izlazio iz pleća Alena, tada 16-godišnjaka, morao si stajati barem dva metra dalje od njega. Radili smo svoje stvari, uglavnom su bile na engleskom, a tekstove je Niža zapisivao fonetski"– dodao je Mak.
U ljeto 1988 ili 1989. snimljen je kod Silvija Škare Brace demo "Hemorrhoids Rides Again", na kojem su tada 16-godišnjem Alenu Nižetiću u pratećim vokalima grleno pomogli Siniša Vuco i Giuliano. Tu umalo zaboravljenu eskapadu trojice danas estradnih autoriteta još uvijek dokumentiraju postojeći snimci dugo vremena skrivani po ladicama sredovječnih splitskih metaldžija. Bend se raspao krajem iste godine kad su se zaredali odlasci dijela osoblja u vojsku. Nižetić je počeo pjevati u bendu Jaffo, a potom ga se dohvatio Neno Ninčević i regrutirao u Tutti Frutti. Tako je od perspektivnog metal pjevača, koji je rado i strastveno urlao kompozicije od, recimo, Manowara, Metallice ili Sacred Reicha, iz Tutti Fruttija krenuo u solo karijeru i postao zgodniji nasljednik Mile Hrnića. Uporedo s Mortusom radili su i zajebantski crossover pod imenom VIS Hemeroidi.
Krajem 1991. Mak je u namjeri da stekne akademsku titulu iz politologije otišao u Sarajevo, te je ubrzo po dolasku u jednom parku naletio na skupinu raspjevanih mladića (Teša, Meldin, Fare) s kojima je reanimirao Mortus po njihovoj želji jer im se sviđao demo s Nižetićem. Mak je tada već dvije godine radio glazbu koja je bila pod utjecajem skopskog Mizara i guitar wavea te se želio otresti metala, pa je ovaj sarajevski Mortus stilski bio podosta različit od splitske varijante, dijelom naslonjen na funk, pa i na alter rock. U Sarajevu Mortus, začudo, postao je dobar i skoro tražen klupski bend kojeg je u nečasnim namjerama da se izvanlokalno popularizira sputao rat. Svirali su na posljednjem Metal festu bivše države održanom u Skenderiji 1991. godine, između svojih stvari i jednu obradu Type o Negativea s njihovog prvog albuma.

MORTUS -Split 1988/1989:

 MORTUS -Sarajevo 1991/1992:

VIS "HEMOROIDI" (1989., 1992., 2013.)

Prvo i nepreželjeno ime Mortusa, potom paralelni crossover projekt benda, te na kraju naziv za snimku basiste Mortusa Siniše Kekeza (svojevremeno na svojim prsima othranio Giuliana, učio ga i pjesmi u bendu Kleopatra) i Maka. VIS Hemoroidi snimili su jednu pjesmu nazvanu "A Fish Called Vagina", parodiju funka sa sampleriranim pjevanjem talijanskog čuda od djeteta Robertina. Siniša je ritam programirao na Atariju i odslepao bas, a Mak je svirao gitaru i urlao na pidgeon englishu u mikrofon. Snimljena je u Sinišinoj sobi 1992. godine. Pod imenom VIS Hemeroidi Makov band Discopath je nastupio na splitskom festivalu ST@rt prateći Jelena Rozgua - "izgubljenog brata poznate splitske glazbene dive".

Kazamorti - Mak & Božo Trkulja - Live Lapidarij, Zg 1996

KAZAMORTI (Zagreb 1994 – 1998., Split 1999 -2004 St)

Mak se vratio u Split pred sam rat u Sarajevu 1992. (pukim slučajem i više nije moglo se nazad), pa složio band radnog naziva Maggots s bubnjarom Dinom Bakićem (The Name) i Hrvojem Bartulovićem Bartulom na basu – materijal se sastavio, ali se postava nikako nije mogla kompletirati i usvirati. Potom je otišao studirati u Zagreb, pa s više manje istim pjesmama i ekipom Zagrepčana pokrenuo band Kazamorti (1993-1998.). Prvu postavu činili su basist Miran Mihaljević, gitarist Mak, te brački bubnjar Boris Capković – Boura (danas Metal klapa). Kasnije im se nakratko pridružio pjevač Ivan Šulentić – Šulc s kojim su snimili i prve snimke u studiju Kristijana Žuklića.
Kao i većina tadašnjih zagrebačkih grupa, probe su održavali iznad zagrebačkog groblja u «Kući» kod Marjana, tamo snimili i dva garažna dema u guitar-wave maniri «Mirogojac 1 & 2», a koncerte su održali po KSET-u, LAP–u i drugdje gdje se tada dalo svirati po Zagrebu. Tijekom rada u Zagrebu, Kazamorti počesto su mijenjali stilove, zvuk, a i osoblje, sve do 1998. godine kad je najupornija zagrebačka postava klonula i prestala s radom. Inače, Kazamorti bili su do raspada Arijano Jurman na basu, bubnjar Dubravko Boban iz Livna, vokal Božidar Trkulja, danas animator, na pozadinskim vokalima Maja Cvitanović, Mak na gitari i samplingu, a povremeno su im se pridruživali poneki perkusicionist, pokoji gitarist, pa i klarinetist (obolio od astme i oprostio se od svirke).
U međuvremenu snimljeno je podosta demo materijala, koji je na kraju sažet i ponovo odsviran na promo CD-u «Meso grimizne mušice». Dogodilo se to ljeta 1997. godine u studiju Sound Discovery na Trešnjevci.


Potpuno nova postava Kazamorta nastala je u Splitu 2000. godine, kako bi nastupili kao predgrupa makedonskom Kismetu (frakcija Mizara) u splitskom Multimedijalnom centru. Dotadašnja glazba zagrebačkih Kazamorta bila je prearanžirana za violončelo Eriana Karlovića iz Rijeke i ženski vokal Ane Ivane Juranović. Osim Maka na gitari, u bendu su bila Ivan Zelić - Zele za bubnjem (ex Rapa Nui, Djeca, Caffe Tango, etc), basist Vjeko Šodan (ex Krankehouse). Ta postava krajem 2000. napravila je i zajedničku mini turneju s Kismetom i odličnu posjećenu svirku u Ljubljanskom klubu K4., a. Jedno vrijeme s njima je svirao i Ivan Božanić (ABOP + Pips, Chips & Video Clips), a zadnji nastup Kazamorta bio je u zagrebačkoj Močvari 2003. godine na festivalu Od oluja mrzitelja, a na vokalima im se pridružio i Toni Kesić (ex Black Coffee). Iste večeri su u malo drukčijoj postavi održali još jednu svirku u Močvari kao Discopath, naime na gitari je bio Dino Tomaš Brazzoduro (ex Rapa Nui, Djeca, Pips, Chips & Video Clips, Pun Kufer....). To je bio prvi nastup pod tim imenom, a Kazamorti i Discopath su nastupili jer organizator je želio festivalu dodati i druge žanrove osim metala.

KISMET (Mizar) - Splitski - MKC LIVE 2000



Kazamorti - Splitski - MKC 2000. - Erian Karlović
Kazamorti - Splitski - MKC 2000. -  Mak
Kazamorti - Mochvara - Zagreb


AUTOR: MAJA

CASTRO (2004. - 2009.)

Kazamorti su se 2004. posve prebacili na electro cabaret i preimenovali u Castro. Pjevali su Toni Kesić (ex Black Coffee) i Ana Juranović. Na back vokalima bio je Robi Martinov, klavijature svirao je Milivoj Rilov (Lokva), violinu emigrantica iz Švedske Nilla Axelsson, a bas je prebirao Boris Ždero (Notturno, No Comment). U bendu su povremeno gostovali i drugi splitski muzičari poput Nenada Bege i Jadrana Dučića Ćiće (Black Coffee).
Castro su snimili spot singl za pjesmu "Kazaljke" koji je režirao nagrađivani zagrebački animator Davor Međurečan te za pjesmu "Karneval" u suradnji s Kino klubom Split koji su zajedno osmislili Međurečan i Ivan Perić (Rokolomotiva, Omara Beach Band). Složili su materijal pod imenom "Minestrone" (nikad do kraja smiksan i objavljen, kao i većina Makovih materijala), svirali prije Leta 3, Pips, Chips and video Clips, talijanskih Figli di Madre Ignota te na Art & Music festivalu u Puli 2008. godine. Bend je prestao s radom nakon što je projekt Discopath postao bend.



Castro na tonskoj probi


CASTRO - Kocka:

CASTRO - Bačvice:

CASTRO ORCESTRA - Art & Music PULA 2008:
CASTRO LOGO by Igor Mihovilović

DISCOPATH & D.I.L.F.

Discopath je nastao 1999. godine, ali samo kao projekt za elektronske eksperimente i primijenjenu glazbu za crtane i druge filmove te povremene refrenske pjesme koje je Mak snimao s Kesićem.



DISCOPATH - Andrija Demarija
DISCOPATH - Venerio

No, 2009. nastala je pjesma Kaćunko (don Travolta), te je u Discopath ušao basista Veljko Karakaš i mlade snage iz benda Lažni Brkovi (Robert Malkić i Mišo Komenda), pa je iz "side projecta" nastao band, a Castro je uspavan. Dakako, sve to nije imalo nikave veze s Makovim bendovima s početka priče. S don Anđelom Kaćunkom Discopath gostovali su na televiziji, radiju, a i družili se sa živopisnim svećenikom uz mesne plate u Gospiću.



KAĆUNKO I MAK

Discopath su 2009. osvojili i 2. nagradu na Demofestu u Banja Luci, najvećem festivalu novih bendova u regiji, te su bili nagrađeni mnoštvom opreme. U tom periodu su svirali prije Ramba Amadeusa, londonskog New Young Pony Club, samostalno diljem regije, ali i kao prateći band "misterioznog" pjevača Jelen Rozgua. U bendu je pjevao i Andrija Demaria, koji je iz Discopatha i Splita pobjegao u Istru, a godinama je bubanj udarao Kaštelanin David Milić (Tvrtko Stijena, Merkur) te na klavijaturama bila Marija Prvan.


U međuvremenu su vodili radio basnu Combo na splitskom radiju KL te audio video projekte u okviru svoje udruge (Combo) kao što su radionice soundtracka za mlade i inventivne domaće glazbenike.


Od 2019. godine ponovo kreću sa živim svirkama pod kraticom D.I.L.F. (a značenja se mijenjaju sezonski i po mjestima svirke, pa tako znaju biti... Discopath in Live Formation, Discopath in Lo-Fi, Dad I'd Like (to) Forget..... ili Dad I'd Like F..k, a radi se o plesnoj glazbi sa zapletom koja kombinira elektroniku i živi band.

DISCOPATH - Svi pjevaci zajedno - Andrija Demaria, Jelen Rozgu, Miso Komenda, Toni Keisc (foto: Helena)



DISCOPATH - Mochvara 2003:
DINO BAZZADURO
KESSAH

DISCOPATH - Kocka 10/2008:
Don Kesic
Don Karakash

DISCOPATH & DON KAĆUNKO - Arena 2009:

DISCOPATH - Demofest Banja Luka 2010:

DISCOPATH / RAMBO AMADEUS - Buba Bar 22.8.2010:
 

DISCOPATH - MSO 2010:

JELEN ROZGU & DISCOPATH - Visko ljeto 2013:

D.I.L.F. - Radio na cesti Kocka 1.6.2019
FOTO: KLFM

CASTRO I DISCOPATH QUASIMODO - Minival 2019
FOTO: JAKOV PRKIĆ



GURANJE S LITICE & STRAŽARNI LOPOV

ŠUTLJIVI SINA

$
0
0
ŠUTLJIVI SINA

Dječak se danima penjao, sve dok nije stigao na sam vrh. Dolje se više nije vidjelo ništa, a iznad njega je bilo samo nebo. Hladan vjetar sa sjevera razlio mu je suze u širom otvorenim očima, usne su mu se razvukle u širok osmijeh, raširio je ruke i pustio da ga ponese.
Sinu sam znao od osnovne škole, ali kad se sad pokušam sjetiti barem jednog našeg razgovora, u mom sjećanju nema ničega.
Nedavno sam razgovarao o njemu sa Mikeom i on se prisjetio kako ga je jednom prilikom pitao da li zna gdje je to puklo da je počeo toliko piti. Sina mu je ispričao da kad je otišao u Slavoniju postavljati električne stupove, nakon svakog stupa što su postavili, svako od ekipe sa kojom je radio popio bi po litru vina. Kako su svaki dan postavili dva stupa, tako je Sina svaki dan popio dvije litre. Rekao je da misli kako je tamo sve krenulo nadolje.
Kum i Sina u stanu kod Moljca (1988)
Dok je Moljac živio u Prečkom vrata njegovog stana su uvijek bila otključana, tako da je bilo tko mogao slobodno i bez najave ući unutra i poslužiti se sa svim što bi tamo zatekao. Tako su Sina i Kum znali svratiti kod njega dok je spavao. Donijeli bi si neku cugu, skuhali bi kavu i zasjeli u kuhinju. Onda bi to sve popili, podimili koju i nakon nekog vremena otišli dalje, a da ih on nije ni vidio, ni čuo.
Njih dvojica su tada često zajedno bauljali po gradu, a onda se početkom devedesetih Kum smirio i zajedno sa Mirtom odselio u jedan stan u Voltinom naselju. U to sam vrijeme često tamo prolazio autom, pa sam usput znao svratiti do njih. Sina je tamo bio stalni gost. Uvijek je zamišljeno sjedio za stolom i šutio, zagledan u neku točku koju je samo on vidio. Pomaknuo bi se samo dok bi pridigao cigaretu do usta da uvuče dim i dok bi nakon nekog vremena ustao i rekao da ide. Mirta mi je jednom rekla da je znao doći do njih i nakon par sati otići, a da nije prozborio ni riječi, no on je živio u svom svijetu koji je bio zaključan za sve ostale i mi smo to tako prihvatili. Uvijek smo više voljeli ljude koji su šutjeli, od onih koji nisu imali što za reći, a stalno su baljezgali.
Nisam znao da se Sina navukao, sve dok mi netko jednog dana godine gospodnje 1995. u prolazu nije rekao, da se predozirao, te tako šutke i bez riječi zauvijek nestao.

STRAŽARNI LOPOV


FOTO ARHIVA: SINIŠA BOSANAC (DRUGI DIO)

$
0
0

AZRA
KONCERT U OSIJEKU, PROLJEĆE 1981
BRANIMIR ŠTULIĆ / BORIS LEINER / MIŠO HRNJAK


AUTOR SVIH FOTOGRAFIJA: 
S.B. & STRAŽARNI LOPOV




BILO JEDNOM U LAPU (FOTOGRAFIJE)

$
0
0

FOTOGRAFIJE SNIMLJENE SREDINOM OSAMDESETIH U 
ZAGREBAČKOM LAPIDARIJU 


FOTOGRAFIJE::
VELIMIR ČOH
ŽELJKO DUDUKOVIĆ DLIB


STRAŽARNI LOPOV

PSIHOMODO POP 1983/1985 (AUDIO/FOTO)

$
0
0

PSIHOMODO POP 1983


PSIHOMODO POP
GALERIJA SC, ZAGREB 1983
1. Rag Time 
2. Pogodi me 
3. Zauvijek 
4. Neko drugo vrijeme 
5. Viva Rosse 
6. No Fun 
7. Evropa 
8. I'm Waiting For The Man 

KAZETU JE SNIMIO SINIŠA BANOVIĆ

DAVOR GOBAC - VOKAL 
ROBERT RADOŠEVIĆ - GITARA 
SMILJAN PARADIŠ ŠPARKA - BAS 
RADOVAN LUCIĆ LUC - BUBNJEVI






PSIHOMODO POP 1984





PSIHOMODO POP 1985


U REALIZACIJI POSTA SU UČESTVOVALI:

SINIŠA BANOVIĆ
RADOVAN LUCIĆ LUC
SINIŠA BOSANAC
ROBERT RADOŠEVIĆ
DUBRAVKO KRALJ ZIHER



STRAŽARNI LOPOV


JASENKA VUKELIĆ ĆUĆA

$
0
0

JASENKA VUKELIĆ ĆUĆA

DOBRI DUH STRAŽARNOG LOPOVA

1960-2019

OBRAČUN KOD HR KORALA - MAJKE (1996/1998)

$
0
0

OBRAČUN KOD HR KORALA- RADIO EMISIJA BRAĆE BAĐUN


MAJKE 1996/1998





PJESMA 18. SE ZOVE "ODVEDI ME", A NE "POVEDI ME" KAKO PIŠE NA OMOTU




PHOTO: BLAŽ MIHELJAK (1996)



MAJKE U EX-u (1996)

Bubnjar Majki Tihomir Jalšovec Čaka

 

 




A LETTER FROM SEGOVINA
BY DAVOR TURKOVIĆ HARD

MAJKE / TRI ŽIVOTA

ŽIVOT PRVI,VELIKO PROSTRANSTVO
Jedan četvrtak u travnju 1996.godine. Podstanari smo u malom kućici na kraju grada. Na frižideru se usidrio plastični radio kazetofon ''renomiranog kineskog proizvođača''. Večer je i na varaždinskom radiju ''Sjeverozapad'' započinje emisija braće Bađun ''Obračun kod HR korala''. Nakon uvodne špice braća najavljuju ekskluzivne snimke koje ni jedna radio stanica u našoj velikoj zemlji sa divnim krajolicima nema. Počinje prva pjesma, stišćem onaj gumb ''rec'' i nakon uvodnog moćnog riffa slijedi red po red teških stihova. Druga pjesma,teški blues, još teži stihovi. Prve dvije pjesme koje sam čuo s novog, još neobjavljenog albuma Majki zovu se ''Sve što osjećaš'' i ''Baretov blues''. Završava emisija, a ja premotam kazetu i slušam opet. I opet. I opet. Nekoliko dana kasnije u gradu srećem mog frenda iz djetinjstva Hrgu koji svira s Ivicom Bađunom u bendu Dobri duhovi. Kao i uvijek kad se sretnemo pričamo o glazbi. Velim Hrgi da bi mi mogao od Ivice presnimiti te dvije pjesme kako ih ne bi morao slušati tako ''divne'' snimljene s radija. Veli Hrga: ''Ima ti Ivica cijeli album, presnimil mu je Zoki (Čalić).

Dobri duhovi, Ivica Bađun i Darko Hrgarek Hrga, 1995.
Par dana kasnije susret ispred varaždinske pošte gdje Ivica radi. Ivici dajem kazetu, on odlazi u poštu i vraća se s nama na pauzu. Ivica priča da se Majke zabrinute da će im zabraniti ploču zbog pjesme ''Izazivajmo nerede''. Dok smo popili pivo u obližnjom ''Strniščaku'' presnimavanje je gotovo. Jedva izdržah do auta i ubacujem kazetu u autoradiokazeton (koja riječ). Dolazim doma i ponovo premotam kazetu i konačno slušam cijeli album od početka do kraja. Puno mi je bolji nego ''Milost''. Kazeta se vozi sa mnom u ''Kadettu'' cijelo vrijeme i poslije dva tjedna znam je napamet. Početkom lipnja album izlazi album ''Vrijeme je da se krene'' i spot ''Mene ne zanima''. Kod Danijele Trbović na ''Hit depou'' gostuju Zoki i Bare, a nema Kilmistera kojeg momci lijepo pozdravljaju jer je bolnici pošto ga je ugrizao krpelj, te mladog revolveraša Krune i bubnjara Čake. Spot se vrti bjesomučno i Majke nakon raznih turbulentnih događaja u životu benda i njihovim životima konačno zasluženo grizu svoj komad kolača.

ŽIVOT DRUGI ,BIO SAM NA ULICI
Jedan četvrtak u kolovozu 1996.godine. ''Obračun kod HR korala'' slavi svoju 150. emisiju. U EXu sviraju ''Majke''. Poslijepodne iz teških oblaka pada teška kiša, a Majke trebaju bass pojačalo za Kilmistera. Moj frend, tada 19 godišnji Igor Španić ima pojačalo koje ima prekrasne crvene gumbe, 150 watta i marke je ''Čajavec''. Naravno iznajmljenom konju se ne gleda u zube, a Majke plaćaju solidno. Pet karata je po meni i više nego dovoljno za ''Čajavec''. Navečer Bare daje intervju Borisu i Ivici, a nakon odslušane emisije Ema i ja se trpamo u starog crvenog ''Kadetta'' i pravac ka jezeru koje je u blizini EXa kako bi sredili misli prije koncerta. Dio Majki stigao je također bijelom limuzinom ''Yugo'' vinkovačkih registracija u pratnji prijatelja iz VK (vjerovatno ''road menadžeri''). Dolazimo u klub, sjedamo u separe i pijući promatramo pirane u akvariju. Mora da je čišćenje istog bilo prava uživancija. Nakon predgrupa i Majke stupaju na pozornicu. Ne mogu vjerovati svojim očima ugledavši gitaritu Krunu. Pa on je još klinac, pomislih (ma nije bio, imao je 20 godina). Krenuli su sa tri stvari s novog albuma ''VJDSK'', a zatim nastavili šarati repertoarom. Strašno je vruće i gitare se stalno raštimavaju pa mi ostaje u sjećanju a capella izvedba pjesme ''Milost'' dok se ansambl u pozadini naštimava. Negdje iza ponoći Bađuni su Baretu darovali tortu za 31. rođendan. Bare je zahvalio, poželio braći još puno emisija i sebi zapjevao ''Sretan rođendan Bare''.

Mladost, ah ta mladost.Trudna Ema jesen 1996. 
Pred kraj koncerta ispratio sam Emu koja je tad bila trudna van iz EXa jer joj više nije odgovarao taj vruć, zagušljiv i znojan prostor što je smrdio po prolivenom pivu.. jer očigledno da je još nerođenoj Maji bilo dosta zabave u kojoj ''obično pijemo žestoka pića koja zalijevamo pivom da nam ne bi bilo oporo u grlu''. Najbolji opis koncerta nekoliko godina kasnije mi je dao Kilmister: ''Mi smo se zbilja uvijek trudili da ispadne najbolje''.

ŽIVOT TREĆI,KUPUJEM POKLONE SREĆI
Jedan četvrtak u kolovozu 2019. godine. Prošlo je 23 godine od tog 15. kolovoza 1996. godine. Registarska tablica VŽ 469 - P sa starog crvenog ''Kadetta'' i dan danas se nalazi na mojoj 19 godina staroj limuzini ''Kia Pride''. No to uopće nije važno. Najvažnije je da su svi ljudi koje sam imenom ili nadimkom spomenuo u priči živi. Mora da smo kupili poklone sreći.
A LETTER FROM SEGOVINA
BY DAVOR TURKOVIĆ HARD




OKHRK & STRAŽARNI LOPOV

HAUSTOR - POLET JE KRIV ZA SVE (1980/81)

$
0
0
HAUSTOR
PREVIŠE MISLE - SCENARIO ZA INTERVJU - POLET 1980
POVEĆAJ SLIKU

DISCIPLINIRANA SVIRKA - KONCERT U KULUŠIĆU - POLET 1981
POVEĆAJ SLIKU

SVRŠENO JE S TEATROM - INTERVJU SA SRĐANOM SACHEROM - POLET 1981
POVEĆAJ SLIKU

POLET JE SAČUVAO: IGOR MIHOVILOVIĆ 

STRAŽARNI LOPOV


Viewing all 576 articles
Browse latest View live