Quantcast
Channel: STRAŽARNI LOPOV
Viewing all 579 articles
Browse latest View live

R'N'R BAND "SVILLENY" - NEZAVRŠENA PRIČA

$
0
0
“Moje ime je Saša Obradović, gitarist rock band-ova SVILLENY i DINAR. 
 Ovo je moja priča o grupi SVILLENY”. 

R`n`R BAND “SVILLENY", NEZAVRŠENA PRIČA

Autor teksta: Saša Obradović (Banja Luka, 17. Februar 2017)

Prvo poglavlje
PRE SVILLENY ERA 1975 -1982
Branko Terzić - Terza i Saša Obradović - Sale
Put Sazrijevanja

SUSRET: Moj prvi susret sa Brankom Terzićem Terzom, kao bubnjarem, bio je u ljeto davne 1975. godine. Terza i ja smo stanovali na udaljenosti od nekih 300-tinjak metara u centralnom dijelu Banja Luke i do tada smo se poznavali kao klinci, “iz viđenja”. Od tada pa do danas naši putevi se sudbinski ukrštaju, što na privatnom, što na muzičkom planu.
STAZE: Te davne 1975. godine čujem u komšiluku neki live sound koji je dolazio iz hodnika ekonomske škole na prvom spratu. Popnem se uz zid do prozora i tamo vidim band koji vježba. Zvao se “STAZE”. Terza na bubnju, Kljuna na basu i pokojni Zeljan gitara i vokal.
DŽEBEL: U to vrijeme sam već uveliko svirao gitaru i radio na tome da sa svojim najboljim prijateljem Džebelom (Džebel Husedžinović Azzuro) osnujem band. Obilazili smo muzičke prodavnice i maštali da i mi imamo električne instrumente. Lova je uvijek bila najveći problem ali ne za dugo. Naši roditelji su ubrzo popustili i investirali u nas.

MR. ROCK Band BL 1978 Foto Charly

Mr. ROCK (Banja Luka): 1978. god. moj band “Mr. Rock” je ostao bez bubnjara a pred nama je bila velika “gitarijada bosanske Krajine” na kojoj smo obavezno htjeli učestvovati. Džebel i ja smo pozvali Terzu na sastanak kod sportske dvorane Borik s namjerom da ga pitamo, da li bi svirao u našem band-u. Nisam bio siguran da će pristati jer je Terza tada bio nešto stariji i iskusniji od nas. Međutim on je prihvatio ponudu sa veseljem i kao da je jedva dočekao da ga upravo to pitamo. To je bio prvi bend u kojem smo Terza i ja zajedno svirali. U toj postavi smo zaista fantastično svirali iako smo bili maloljetni. Na dvodnevnoj “gitarijadi bosanske Krajine” u augustu 1978. god. osvojili smo, u vrlo oštroj konkurenciji, ponosno drugo mjesto.

MR. ROCK Band BL 1978 Foto Charly

DORIAN GRAY (Banja Luka): 1979. god. moj bend “Mr. Rock” doživljava personalne promjene u okviru kojih ritam sekcija biva zamjenjena. Terza nastavlja svirati bubanj u novoformiranom BL blues/rock band-u, “Dorian Gray”.
J.N.A.: 1980. god. “Mr. Rock”, mojim odlaskom u jugoslovensku narodnu armiju, završava sa radom. Terza, taj period od kraja 1979. do jeseni 1981. god., provodi uglavnom u Zagrebu gdje upoznaje Massima Savića i ostale buduće “Dorijane”.

ALEXA Band BL zima 1981/82

ALEXA BAND (Banja Luka): Po dolasku iz vojske 1981. godine započinju moje studije medicine. U jesen 1981. srećem Terzu nakon dvije godine. Nastavljamo druženje u rodnoj nam Banja Luci. Ubrzo se rađa ideja o formiranju band-a. Jednostavno, svira nam se. Udružili smo se sa gitaristom Sašom Opačićem i pjevačem Šemarom koji su upravo tražili ostale ljude za svoj bend. Za basistu smo Terza i ja predložili Nerka Radaslića i “Alexa Band” bio je formiran. To je drugi bend u kojem Terza i ja zajedno sviramo. Vrijedno smo vježbali u sportskoj dvorani Mejdan i imali smo relativno puno živih svirki za kratko vrijeme. Onog trenutka kada smo Terza, Nerko i ja počeli raditi autorske numere pod uticajem Talking Heads-a počele su nesuglasice sa ostatkom band-a koji nije imao razumijevanja za “novo” i koji je obavezno htio ostati pri cover-ima R`n`R-ola 50.-ih i 60.-ih.
MASSIMO: U to vrijeme je u BL dolazio i Massimo Savić koji je tada već bio dobar Terzin prijatelj i tom prilikom sam ga i upoznao. Sjećam se da mi je nudio DiMarzio Humbucker Super Distorsion Pick Up, za neku lovu. Međutim ja sam tada bio Single Coil Strat svirač pa me taj Humbucker nije puno interesovao. Terza nam je tada saopštio da može sa nama svirati još neko vrijeme ali da će uskoro ići u Zagreb gdje će sa Massimom praviti novi/stari band (Dorian Gray).
DORIAN GRAY (Zagreb) & DINAR (Banja Luka): U ljeto 1982. god. Terza, kao što je i najavio, odlazi u Zagreb i time počinje rad zagrebačke grupe “Dorian Gray” a ja počinjem svirati sa Tahirom Dinarom u banjalučkoj grupi “DINAR”. Terza je dao nemjerljiv doprinos kompletnom imidžu grupe “Dorian Gray” u kojoj je bio puno više nego običan bubnjar. Taj doprinos je, kao i Terza osobno, za svih ovih godina tj. decenija nepravedno zapostavljen i zaboravljen.
Terza i ja ćemo se ponovo sresti u Banja Luci nakom 5 godina, 1987. god.. Izuzetak je jedan susret 1984. god. kada je Dorian Gray svirao u Banja Luci u bašti “Mladost”, kasnije “Bašta sljezove boje”, nakon objave njihovog debi albuma, “Sjaj u tami”, koji je zvanično objavljen 22. decembra 1983. god.
Drugo poglavlje
SVILLENY ERA 1985 -1991
Žestoki R`n`R na tradiciji rane detroitske scene

SVILLENY (Zagreb): Nakon razlaza Terze i Doriana Gray-a, Terza okuplja u Zagrebu ljude za band SVILLENY, uglavnom iz kruga svojih dobrih prijatelja i muzičkih istomišljenika. Poučen ranijim dešavanjima u Dorian Gray-u, napušta sviranje bubnja i time radikalno mijenja i nadopunjuje svoju buduću i ulogu i poziciju u budućem band-u. Terza u SVILLENY-ma treba da bude pjevač, eventualno gitarist, frontman, idejni vođa, autor i neprikosnoveni šef. Svjestan da mu je za realizaciju projekta neophodan band a istovremeno nemajući solo ambicija, hijerarhija u band-u je morala biti prilično horizontalna. Međutim neki poseban eho zagrebački SVILLENY nije izazvao. Nakon tapkanja u mjestu i tragičnog “odlaska” gitariste i Terzinog prijatelja, Terza odlučuje da se vrati tamo odakle je i počeo, u rodnu Banja Luku. Na taj način završava zagrebačka etapa SVILLENY-h.

SVILLENY - Proba 1988

SVILLENY (Banja Luka): U jesen 1987. vozeći bic iz pravca medicinskog fakulteta prema gradskoj bolnici upratim Terzu kako upravo izlazi iz SUP-a. Tu se ispozdravljamo. Nismo se vidjeli godinama. Terza mi tad prijavi da je upravo predao zahtjev za pasoš kako bi mogao putovati kod majke u München. Žurio sam ali smo se uspjeli dogovoriti da se nađemo u gradu sledećih dana. Taj tref je ponovo prerastao u svakodnevno druženje. Terza me je tada uveo u jedan, za mene novi, pogled na muziku koji je gravitirao ka USA pre-punk sceni u kojoj su glavnu ulogu igrali Iggy Pop & The Stooges. Tada smo najviše slušali Iggy-ja, MC5, Patty Smith, N.Y. Dolls, Lou Reed, Ramones kao i UK punk. 1988. godine sam imao priliku prvi put gledati Iggy-ja uživo zajedno sa Steve Jones-om (ex. Sex Pistols) u Zürich-u na „Instict“ turneji. Ponovo ću ga gledati uživo 1994. god. u Stuttgart-u. Naravno nije prošlo puno vremena, žeđ za band-om i svirkom nas je odvukla u planiranja za okupljanje band-a. To je treći band u kojemu ćemo Terza i ja zajedno svirati. Terzina mama je doselila u BL tako da je on odustao od odlaska u Njemačku. Ime za band je bilo već etablirano u Zagrebu tako da smo zadržali ime SVILLENY. Nastavljamo tamo gdje su stali ZG Svilleny. Trebali su nam ljudi za band koji ne samo da su morali biti dobri muzičari nego, što je još i važnije, da u potpunosti kapiraju filozofiju koju bi naš band zastupao. Dakle trebao nam je kompletan “Stooge” koji bi beskompromisno, dušom i tijelom, do kraja lojalan, bio u band-u. Ništa “na pola”. Terza je bio takav i tražio je i od drugih u band-u, da budu takvi. Njegova predanost projektu SVILLENY bila je fascinantna. Personalne promjene, pogotovo na početku, u fazi okupljanja, bile su neminovnost.

Terza je u band-u bio vokal (frontman) tako da je najteže bilo za bubnjara jer su njegovi kriteriji u tom smislu bili vrlo visoki. Čak dvojicu bubnjara, koji su prošli kroz band, Terza je lično naučio svirati bubanj i utrenirao ih do nivoa “odličan 5”. Njegova opsesija band-om je išla tako daleko da čovjek više nije išao kući nego je spavao, bukvalno živio, u prostoriji u kojoj smo vježbali, gdje je svirao, uvježbavao bubnjara, komponovao, pisao textove, kreirao logotip i grb za band i nestrpljivo iščekivao sledeću probu. Ta opsesija je bila posljedica triju stvari: 1. Terza je dušom i tijelom zaljubljenik u rock muziku, 2. Osjetio je da je sa nama na pomolu “prava stvar” i 3. Htio je obavezno da pokaže Massimu, nakon svih internih konflikata, da može i bez njega da ponovi uspjeh i da je ustvari on taj koji je “u pravu”.
Probe smo imali svaki dan. Probavali smo na maximalnoj “Marshall-skoj” snazi. Muzika koju smo svirali, niti se mogla tiho svirati, niti tiho slušati. Kroz glasno, svakodnevno probavanje stekli smo potpunu kontrolu nad snagom pojačala i telepatiju u komunikaciji. Puno naših frendova, čuvši za dobru garažnu svirku, dolazilo je na naše probe. Naravno, samo oni koji su mogli izdržati lavinu decibela. Nakon nekoliko mjeseci uvježbavanja, početkom 1988. ušli smo u studio “PLAZMA” u Banja Luci i snimili, na prvu, sedam autorskih demo numera od kojih su dvije instrumentali.

SVILLENY - Proba kod Rene, Februar 1989

Rad se nastavlja i nakon zaokruženih 11 autorskih numera, odlučujemo se na snimanje albuma. Dolazimo kući, direktno na vrata, našem poznaniku i renomiranom BL producentu prof. Zoranu Todoroviću, sa tada aktuelnim Iggy-jevim albumom “Instict”. Pustili smo mu naš demo i Iggy-jev udarni song sa albuma “Cold Metal” i stidljivo upitali: “Da li bi nam htio producirati ovakvu svirku sa tim da ima tehnički level otprilike kao Iggy-jev Instict?” Zoka samo reče: “Ovo ću ja producirati!” Snimanje je počelo 01. jula 1989. god. i trajalo je devet mjeseci zbog višestrukih prekida kao što su: selidba studija u novi prostor, odsustvo producenta itd. Album je remiksovan 1990. godine ali trake nismo mogli dobiti jer nismo izmirili sve finansijske obaveze prema studiju. Time je i objava albuma prolongirana do ko zna kad. Album, “Slobodne vrijednosti” nažalost do danas, nije zvanično objavljen. U ljeto 1991., zbog već poznatih tadašnjih dešavanja, jedan po jedan član band-a napušta Jugoslaviju i raseljava se po zapadnoj Evropi. Većina se do danas nije vratila. Prije odlaska u Holandiju Terza ipak dobija studijske trake sa snimljenim materijalom. Tu neće biti definitivni kraj priče o SVILLENY-ma. Kraja zapravo i nema.

SVILLENY - YUTEL-ov koncert za mir 1991

Najduža i najstabilnija formacija grupe SVILLENY:
1. Branko Terzić Terza; Vocal & Drums
2. Saša Sale Obradović; Lead & Rhythm Guitars
3. Nermin Nerko Radaslić; Bass
4. Nermin Nerko Neslanović; Lead & Rhythm Guitars
5. Renato Reno Josić; Drums
Ostali članovi SVILLENY-h su:
• Zoran Zoka Gagula+; Guitars 
• Ferid Tempo Kurjak; Drums 
• Danijel Deni Knežević; Bass & Drums 
• Zoran Zoka Todorović; Production, Guitars & Keyboards na albumu “Slobodne vrijednosti” 
• Denis Gajetić (Basdans) prateći vokali na albumu “Slobodne vrijednosti”

SVILLENY
Album: “Slobodne vrijednosti” (BL 1990) 
1. Slobodne vrijednosti 
2. Magi (Maggy) 
3. 1990. 
4. Djevojka 
5. Bobi (Bobby) 
6. Prazna tijela 
7. Laka bajka 
8. Nevini sjaj 
9. Noćne sudije 
10. Daj, daj, daj 
11. Silazi (dole na ulicu)




Harmonije i textovi: Branko Terzić Terza 
Aranžmani: Svilleny 
Na albumu su svirali: 
Branko Terzić Terza; Vocal & Drums 
Saša Sale Obradović; Lead & Rhythm Guitars 
Nermin Nerko Radaslić; Bass 
Nermin Nerko Neslanović; Lead & Rhythm Guitar 
Zoran Zoka Todorović; Production, Guitars, Keyboards 

Oprema na snimanju albuma i demo materijala: 
Gibson Les Paul 1970. Original Vintage 
Fender Stratocaster 1965. Original Vintage 
Fender Stratocaster 62 Vintage Reissue 
Yamaha SG w. Tremolo 
Ibanez PRO 540 
VOX AC30 1970. Original Vintage 
Marshall 50W Super Lead 1969. Original Vintage 
Fender Precision Bass 1972. Original Vintage 
Acoustic Bass Amp 100W 10. Slingerland Custom Drums 
Multiefect Footboard hand wired by Prof. Z. Todorović 
FOSTEX 16 Multitrack Analog Recorder
(Pomenuta imena muzičkih instrumenata su zaštićena imena kod matičnih proizvođača)




SVILLENY - FOTO GALERIJA 

FOTOGRAFIJE: PREDRAG MILAŠINOVIĆ (BL 1989)



Treće poglavlje
POST SVILLENY ERA 1991 – 2017 - . . .
Branko Terzić - Terza i Saša Obradović - Sale
Treći život

U jesen 1991. godine Terza napušta definitivno Banja luku u pravcu Holandije a ja u pravcu Njemačke. Univerzum je ipak htio da i nakon odlaska u “svijet”, u dvije različite države, živimo na nekih tridesetak km jedan od drugog. Ja sam bio u okolini Aachena a Terza u malom holandskom mjestu Spaubeek. Posjećivao sam ga skoro svakog weekend-a, sve do mog odlaska u Frankfurt a. M. a potom u Stuttgart, u ljeto 1992. god. Terza se potom dugoročno nastanio u Tilburg-u NL. Uprkos razdaljini posjećivali smo se i po nekoliko puta godišnje, sa dužim i kraćim prekidima.

SVILLENY - SAŠA I TERZA

Opet je muzika bila ta koja je, u prvom redu, davala smisao našim susretima. Za mene je, a nadam se i za Terzu, ideja SVILLENY-h i dalje živila. Svaki put kada bih vozio u Holandiju ponio bih gitaru a nekad i pojačalo. U nekoliko navrata smo uspjevali organizovati session-e. Za neke session-e je bio unaprijed dogovoren okvirni repertoar kako bi spreman došao u NL, na neku vrstu mixa, cover-a i jam-a, baziranim na songovima: Iggy Pop, AC/DC, J. Hendrix... Neke songove smo svirali kao “improvizacija na temu” dok druge kao “do u ton” skinuti cover.



Tokom svih tih godina Terza je pokušavao sa holandskim muzičarima formirati stabilan band. Sa nekima od njih je imao i par svirki. Međutim svaki od tih pokušaja bio bi kratkog daha. Banjalučka renesansa SVILLENY-h iz perioda 1987.-1991. se, uprkos svim željama i naporima, jednostavno nije dala ponoviti. Osim toga svi smo mi u zapadnoj Evropi bili okupirani egzistencionalnom borbom koja nam je oduzimala i vrijeme i energiju da bi na miru realizovali kreativan muzički rad. Postajalo je sve jasnije da su SVILLENY, nasilno prekinuti na putu uspjeha 1991. god., morali prerano ući u treću životnu dob.

SVILLENY - NERKO I SAŠA (BL 2016)

2013. godine Terza uspostavlja kontakte sa bivšim članovima Dorian Gray-a sa namjerom ponovnog okupljanja. Međutim čitav pokušaj je završio, prije nego je i započeo, snimanjem 3 demo numere koje su realizovali Terza i nekadašnji basista D. Gray-a.
Fotografije: Saša Obradović, Predrag Pega Milašinović & Charly
Svi materijali korišteni u postu su iz arhive Saše Obradovića 
Obrada i priprema materijala: Saša Obradović & Stražarni Lopov

Posebna zahvala Predragu Milašinoviću

YOU TUBE Links by Alexander Steinburg:

STRAŽARNI LOPOV 2017



HARP EXPLOSION - THEE KNUCKLEHEADS

$
0
0

HARP EXPLOSION
Sve je počelo sa bendom Thee Knuckleheads
NAPISAO: IGOR DJEKE

Goran, autor Stražarnog Lopova, predložio mi je da umjesto klasičnog intervjua napišem tekst o svom one man bendu Harp Explosion pa sam se evo raspisao malo... ili malo više. 
Kako i sam naslov kaže, sve je počelo s bendom Thee Knuckleheads.

Thee Knuckleheads - Proba (2005)

1. Favorite dress
2. Pretty soul
3. Blah, blah, blah
4. I've been down
5. No message
6. Plastic bag
7. SCH girl
8. Knucklehead
9. Middle of the night
10. So sexy
11. After a while
12. Hypno move
13. Battle crick (Bantam Rooster)
14. Bomb Shelter (The Drags)
15. Agile, mobile, hostile (Andre Williams)
16. Trouble (The Oblivians)


Igor Djeke – vokal, usna harmonika
Marijan Jurič – gitara
Ivan Barić – bas
Toni Šarić – bubanj

Snimak: Robert Balaš

Thee Knuckleheads sam osnovao s prijateljima krajem 2001. U tom bendu se u 8 godina koliko je postojao, izmijenilo 4 postave muzičara a mijenjali su se i stilovi sviranja, od opskurnih instrumentala iz 60-ih, preko garage rock and roll obrada pa sve do autorskih pjesama u istom stilu. Bend je u tom autorskom periodu bio na vrhuncu karijere i bio je odlično prihvaćen među garage publikom iz Hrvatske, Slovenije i Srbije. Jedna slovenska recenzija kaže da smo bend koji je Vinkovcima vratio detroitski zadah jer od početka devedesetih pa nadalje u Vinkovcima nije bilo garage rock'n'roll bendova. Međutim, bend je imao uobičajene poteškoće koje ima valjda svaki bend. Kroz bend je prošlo 10-ak i više muzičara, a na kraju sam jedini originalni član ostao ja, što govori o tome koliko je teško u maloj sredini poput Vinkovaca pronaći ljude koji su donekle istomišljenici u glazbi i koji se pored svojih poslova i obitelji mogu i žele posvetiti sviranju kao hobiju. To je jedan od osnovnih razloga zbog kojeg je došlo do razilaženja jer mijenjanjem članova, bend više ne zvuči isto. Ponekad je promjena pomak na bolje, a ponekad i ne...
Uglavnom... nakon razilaženja 2009. godine, Knuckleheadsi sa dobili poziv za svirku u Murskom Središću, a kako sam u to vrijeme već počeo eksperimentirati sa loop pedalom, na brzinu sam skucao repertoar i umjesto Knuckleheadsa odsvirao svoju prvu svirku kao one man band, koristeći samo usne harmonike, efekte i loopove bubnja. Inspiraciju za ovakav koncept dobio sam od kanadskog glazbenika koji se naziva Son of Dave, a koji u svom konceptu koristi loop pedalu, usne harmonike i beatbox. Ja sam napravio nešto slično ali sam umjesto beatboxa ubacio te kratke loopove bubnja na koje kasnije „u letu“ nasnimavam slojeve usnih harmonika provučene kroz efekte i tako gradim aranžmane. Isti koncept kod nas je povremeno koristio i naš nedavno preminuli usnoharmonikaš Neven Mijač, a u svijetu je takav stil sviranja dobio naziv harmonica looping.

Koristeći taj koncept nastavio sam otprilike tamo gdje sam stao sa Knuckleheadsima, dakle u nekakvom garage blues stilu. Ovakav stil sviranja sa loop pedalom je dosta ograničen u aranžiranju pjesama ali se opet to nekako kompenzira sa potpunom slobodom koju pruža one man band forma. Biti one man band ima dosta svojih prednosti ali i nedostataka jer sve obaveze koje osim sviranja idu uz jedan bend, prelaze na jednu osobu. Ja jednostavno nisam htio uključivati tu neke druge ljude tako da je cijeli Harp Explosion projekt realiziran po sistemu uradi sam. Aranžiranje i pisanje pjesama, snimanje i produkcija, snimanje i montiranje spotova, dizajn i izrada omota, promotivnog materijala, stranica na društvenim mrežama, promidžba i dogovaranje svirki... dakle DIY u punom smislu. Naravno, čovjek ne može biti stručan za sve pa tako i moje prve snimke nisu na nekom produkcijskom nivou ali tada sam bio zadovoljan svime s obzirom da je sve snimljeno u stanu s minimalnom opremom (u mom slučaju, jedan USB mikrofon i PC).
Uslijedile su svirke po regiji i snimanje tih prvih albuma u kućnoj produkciji. Repertoar je tada bio pola autorski, pola obrade, koje sam kasnije zamijenio novim autorskim stvarima. Uslijedile su i takozvane mini turneje u Mađarskoj i Portugalu gdje sam 3 dana svirao na One Man Band Festivalu.
Iako su pjesme isključivo na engleskom jeziku, jednom prilikom sam na svirci u klubu SKC u Kragujevcu odsvirao obradu „Da li ti znaš za neki drugi ritam“ . Video snimak te pjesme sam kasnije digao na youtube iako nije bio ništa poseban... a par godina poslije, točnije sredinom 2013. sam na osnovu tog snimka dobio poziv Discipline kičme na jam session i od tada sam stalni član benda.
DISCIPLINA KIČME - KOJA & IGOR

Poučen iskustvom od ranije, 2014. producirao sam i objavio svoj treći Harp Explosion album. Na njemu su mi gostovali muzičari iz Amerike, Švicarske, Italije, Srbije i Hrvatske. Album je dobio odlične kritike, a iste godine izlazi i vinilna singlica za nezavisnu izdavačku kuću Noisegames Records iz Švicarske, što je ujedno i moje prvo službeno izdanje. Čast mi je bila ugostiti Walter Danielsa (Jack o' Fire, Big Foot Chester...) na albumu i singlici jer on mi je jedan od najvećih uzora i zbog njega danas moja harmonika tako zvuči.
Osim one man benda kratko vrijeme proveo sam i u vinkovačkom experimentalnom reggae-dub bendu Sopotopot istražujući nove stilske mogućnosti usne harmonike. S usnom harmonikom sam također gostovao na nekoliko albuma domaćih garage grupa (The Babies, Erotic Biljan and his Heretics, Gatuzo...) i na nekim izdanjima iz Srbije.
Od live gostovanja sa usnom harmonikom izdvojio bih par... s bendom The Babies, Messerschmitt, Erotic Biljan and his Heretics i nedavno gostovanje Kojotima na njihovom povratničkom koncertu. Također bih izdvojio i nekoliko festivala na kojima sam svirao kao Harp Explosion a koji su me se na neki način dojmili. Na prvom mjestu je One Man Band Festival u Portugalu, Blues Harp Festivali (Zagreb, Ljubljana, Čakovec, Split...) FM Music u Ljubljani, Superuho u Šibeniku i Festival uličnih svirača u Novom Sadu.

ZDENKO FRANJIĆ & IGOR

Još jedna interesantna stvar je da sam ustupio Harp Explosion muziku dokumentarnom filmu „Zapisi iz ćelije broj 12“, koji je snimljen u beogradskom okružnom zatvoru. Film je 2016. imao premijeru u New Yorku nakon čega je išao na mini turneju po američkim zatvorima (Kentucky, Michigan, San Quentin...), a prvu beogradsku premijeru je imao početkom 2017. godine.
To bi bilo otprilike sve što mislim da je interesantno i bitno spomenuti u cijeloj Harp Explosion priči, a da ne bude previše opširno.
Kako mi je Goran predložio da u ovaj tekst ubacimo i neke dosad neobjavljene snimke, odlučio sam se za jednu probu Thee Knuckleheadsa iz 2005. gdje je uhvaćena sirova energija benda i sve ono što se na jednoj probi moglo tada čuti (prštanje činela u neizoliranoj prostoriji, raštimane usne harmonike, pucanje vokala pred kraj probe itd.). Također prilažem i jednu od prvih Harp Explosion svirki, video snimak iz kluba Sax snimljen 2010. godine.


Harp Explosion – Uživo u Saxu (2010)

1. Can't hold on
2. Catch a loop
3. Moanin' at midnight (Howlin' Wolf)
4. Shake your hips (Slim Harpo)
5. Fire in the hole
6. I feel


Za kraj ide ono pitanje o planovima benda na koje ja odgovaram: Pratite Harp Explosion i dalje jer bit će sigurno nekih novih iznenađenja...

Igor Djeke (Stražarni lopov 2017)


HARP EXPLOSION DISKOGRAFIJA:

Harp Explosion – Bootleg Explosion Vol.1 – Dirty Harp Records 2010. - online
Harp Explosion – In 5, 4, 3, 2, 1 – Dirty Harp Records 2010. - CD
V/A - It Came From The Garage Vol.1 – Wombat Records 2010. - CD
Harp Explosion – Bootleg Explosion Vol.2 – Dirty Harp Records 2011. - online
Harp Explosion – Take Cover – Dirty Harp Records 2011. - CD
V/A - BlueSax! Live Season 2009/10 – Spona 2011. - CD
Harp Explosion – Bootleg Explosion Vol.3 – Dirty Harp Records 2012. - online
Harp Explosion - Harp Explosion (In 5, 4, 3, 2, 1 + Take Cover + extras) - 2013. CD
Harp Explosion - 5 Years Later - Dirty Harp Records 2014 - CD
Harp Explosion - Atom Age Harmonica Blowout - Noisegames Records 2014. - 7“ Vinyl
Notes from the cell No.12 - documentary 2016. - DVD


HARP EXPLOSION Bandcamp


STRAŽARNI LOPOV 2017



ZABRANJENO PUŠENJE - KULUŠIĆ 1985 (AUDIO)

$
0
0

ZABRANJENO PUŠENJE
KULUŠIĆ - ZAGREB 07/05/1985

1. Najava Dražena Vrdoljaka
2. Anarhija All Over Baščaršija
3.Abid
4.Gospođa Brams
5.Put u središte rudnika Kreka Banovići
6.Dok jezdiš ka Alemanji
7. Čejeni Odlaze...


KAZETU JE SNIMIO I SAČUVAO: DALIBOR PLATENIK


HVALA DALIBORU NA KAZETI I KRIZI NA FOTOGRAFIJAMA


STRAŽARNI LOPOV 2017


BOXER - POST PUNK 1989

$
0
0
BOXER
PROBA 1989
1. Rože
2. Novinar
3. Zdravo
4. Žgana
5. Unekodoba


ROBERT BUŠIĆ BUSH
JOSIP SUIĆ JOJA
HRVOJE CRNIĆ HRC
U REALIZACUJI POSTA SU UČESTOVALI:


HRVOJE CRNIĆ HRC
JOSIP SUIĆ JOJA
STRAŽARNI LOPOV 2017


ZAGREBAČKI PUNKERI V. DIO - KONCERT GRUPE SKÖL U CENTRU (JESEN 1983.)

$
0
0
Ovaj peti dio serijala ZAGREBAČKI PUNKERI u cijelosti je sastavljen od fotografija sa koncerta grupe Sköl u Studentskom centru, 1983. godine. Fotografije je snimio Edo i negativi su od tada stajali u njegovoj ladici sve do prije par dana kada mi ih je Edo dao da ih digitaliziram za objavu na Stražarnom Lopovu.

SKÖL - LIVE 1983
1. Instrumental 
2. Direktori
3. Sama sam 
4. Alkohol 
5. Malograđanština 
6. Laj 
7. Marica 
8. Treći čovjek 



AUDIO SNIMKA KONCERTA JE IZ ARHIVE ZDENKA FRANJIĆA



ZAGREBAČKI PUNKERI (I-IV)


STRAŽARNI LOPOV 2017


PUNK ROCK NA LAŠĆINI - LINIJA / POP ROCK (1984)

$
0
0

PUNK ROCK NA LAŠĆINI
RASPJEVANI MAKSIMIR 14/11/1984

Grupe Linija i Pop Rock su prekratko egzistirale da bi ostavile neki dublji glazbeni trag na zagrebačkoj rock sceni, ali ono što ove bendove danas čini zanimljivim je to što su članovi grupe Pop Rock između ostalih bili Voodoo Buddhas gitarist Vjeran Šalamon Vec i pjevačica Rujana Jeger, danas poznata spisateljica, a u grupi Linija su svirali Aleksandar Dragaš, danas poznati glazbeni kritičar, na mjestu vokala, gitaristi Oleg Mandić (Sin Albert...) i Danijel Šuljić-Šuljo (Sin Albert, Stampedo, Rappongi Red...), te basista Josip Suić Joja (Bukoliki, Fos, Boxer, Phantasmagoria, Legija, Svadbas, MCW...) i bubnjar Cibula. Koncert na Lašćini ujedno je bio i njihov jedini koncert.

POP ROCK
1. Prva stvar
2. Druga stvar
3. Srednja svar
4. Stvar poslije srednje
5. Predzadnja stvar
6. Fun Time
LINIJA
1. Ja želim jako
2. Bomba
3. 12XU
4. Zid
U POSTU SU KORIŠTENI MATERIJALI IZ ARHIVE JOSIPA SUIĆA JOJE
STRAŽARNI LOPOV 2017


TAMNICHARS

$
0
0

TAMNICHARS

Pisano direkt iz pera osnivača, tekstopisca i basiste Saše Čaprića 

Dakle, počelo je to fakat dosta davno, tamo negdje 81-82 kada smo Mato i ja zaluđeni svakodnevnim slušanjem Beatlesa odlučili napraviti band te ga nazvali „Homo Sapiens“. Grozničavo učenje prvih rifova na gitari rezultiralo je i prvim pokušajima pisanja vlastitih pjesama, koje smo velikodušno davali na slušanje frendovima očekujući povratne informacije, koje su naravno bile pozitivne pa nas je to samo tjeralo na još više angažmana. Ime benda smo promijenili u Tamnichars kada smo slučajno otkrili, gledajući na TV neku muzičku emisiju sa mladim nadama, da bend toga imena već postoji. Brat od Mate, koji je bio prisiljen slušati naša prva muzička dostignuća i užasnut onim što čuje (tad smo vježbali u Matinom stanu, nismo još imali prostor za vježbanje), predložio nam je da se nazovemo Tamničari, obzirom da se krećemo samo po nekim tamnim, mračnim, zatvorenim rupama, pa bi to bio prikladan naziv. Naravno da nam ime bude više „englesko“ izbacili smo „č“ i ubacili „ch“. 
Prva svirka se dogodila u Ekonomskoj školi sredinom 84 u postavi Mato (gitara), Joc (bubnjevi) i ja (gitara-u fizičkom nedostatku basa, bas sam svirao na gitari, svirajući malo ritam, pa solo i bas linije). Joc je toliko odudarao od kvalitete benda, lupao sve u 16, tako da je on bio glavna zvijezda, nas nitko nije ni primjećivao.
Daljnjim sazrijevanjem u muzičkom smislu, otkrili smo nove glazbene horizonte. Nakon melodičnih harmonija inspiriranih Beatlesima, oponašajući svoje nove idole (The Stranglers, Saints, Talking Heads, New York Dolls, Specials…) smo počeli mijenjati zvuk benda. Tada smo krenuli i ozbiljnije sa probama, u bend je došao pjevač Dražen Goreta (koji je sredio da probe imamo u atomskom skloništu u zgradi), na gitari je bio Mato, solo je svirao Coc, bubanj Galo i ja bas (kupljen novi Melodija mengeš). To je rezultiralo sa par koncerata i konstantnim pojavljivanjima na demo top listama, na kojima se u pravilu penjemo na prvo mjesto. 
Planovi su tada bili sve veći, imali smo sve više demo snimaka, pa smo odlučili objaviti LP. Iz benda su otišli Coc i Galo, a na njihova mjesta upadaju Vuxa (solo gitara) i Domagoj na bubnju. Album je snimljen krajem 1990. godine, pod nazivom „Till the next goodbye“, a promovirali smo ga  svirkama po klubovima u ZG. Nažalost ubrzo dolazi rat i ploča lagano pada u zaborav. 
U tom razdoblju ostalo je još zabilježeno nekoliko svirki i nastup na „Klupici“, popularnoj TV emisiji voditelja Željka Vukmirice, te u formatu EP-a i cassete album „So good from our youth“ sa prepjevima omiljenih pjesama najdražih bendova. 
Nakon rata u band je došao Boris Guberina. On i ja smo postali okosnica novih Tamnicharsa. 1995-te godine za Dallas records smo snimili album „Sick and wrong“, koji je od svih kritičara jednoglasno ocjenjen kao izvrsno ostvarenje (Zlatko Gall ga je uvrstio među 3 najbolja albuma te godine).
Nažalost, uskoro trbuhom za kruhom u Njemačku odlazi Domagoj, Dražen Goreta isto odlazi iz benda, pa opet umjesto da odemo korak naprijed idemo tri nazad, te padamo u letargiju, sa povremenim okupljanjem i pokojom svirkom, ali ništa zapaženo. 
Reinkarnacija benda dogodila se od nedavno, kada se na sporadičnim svirkama po probama u bend ozbiljno priključio moj stari drug Dalibor Platenik, fenomenalni multi instumentalista, u bendu za sada zadužen „samo“ za gitaru, sa kojim me veže osim nezaboravnog JNA iskustva, i skoro istovjetni svetonazor prema glazbi, tako da uz maestralnog i uvijek nepredvidivog Guberine, kao vino dobrog i starog Joca na bubnju, i moje malenkosti na basu, zajamčen je neki novi zvučni doživljaj, implementiran iskustvom i nepopravljivim optimizmom. Zadnje dvije svirke, u Jiggy baru i Hard Place-u daju nam to za pravo.

Nakon tolikih godina bend je ponovo na "svojim" nogama, rade se nove stvari, planiramo do kraja godine snimiti i isproducirati novi album sa novim stvarima.

Prve dvije pjesme na snimci koju sam poslao Goranu za Stražarnog Lopova su dvije stvari sa kojima su Tamnichars bili prvi na demo top listi Radija Velike Gorice, koja je u to vrijeme bila najslušanija u ZG (tad je 101-ca bila tek u povojima). Pjesme su snimljene u Trash studiju, "Povraćam" negdje 87-e, a "Dvorac od leda" 88-e.
Slijede "Marliese", meni jako draga stvar (Fisher Z), užasno teška za pjevat (dernjačio sam se kao da me neko kolje) i "Girl who lives" (Husker Du), nafrljena distorzijom boli glava. To je bila suradnja sa danas slavnim i poznatim Denykenom. On je producirao i snimao.
"Lukewarm boy" je zadnja stvar sa Matom. Već je bio otišao iz benda, ali je htio da snimimo tu stvar. Na gitari je Šinec, danas gitarista Pipsa.
Nakon toga je pjesma "OI OI OI". To su isto rani Tamnicharsi.. Naš tadašnji pjevač Dražen imao je neku fix ideju, da napravimo kao neku navijačku himnu, preko koje bi postali mega popularni i tako je nastala ova stvar. Istu ideju je malo kasnije realizirao Ripper sa "Dinamo ja volim". Jebi ga njima je uspjelo nama nije. Stvar snimljena kod mene doma na Tascamu, na običnu audio kazetu, 4 kanala. Sjećam se kad smo snimali vokale, da mi je susjed ispod lupao svom snagom u zid da prestanemo.
Zadnja stvar na snimci je "Zbogom Pan", moj prvi demo i ulazak u studio, negdje 85-ta. Nitko nezna svirat, a odsvirano sve zajedno sa pjevanjem. Studio "Trash" u Samoboru. Snimka bože sačuvaj.

Eto, to je ukratko to.

Saša Čaprić Chapra (Stražarni Lopov, ožujak 2017)



TAMNICHARS

1. Povraćam
2. Dvorac od leda
3. Marliese
4. The Girl Who Lives On Heaven Hill
5. Lukewarm Boy
6. OI OI OI
6. Zbogom Pan









U REALIZACIJI POSTA SU SUDJELOVALI:
SAŠA ČAPRIĆ CHAPRA
DALIBOR PLATENIK



TAMNICHARS Facebook


STRAŽARNI LOPOV 2017

FILM - KULUŠIĆ 1985 (AUDIO)

$
0
0
FILM
KONCERT U KULUŠIĆU
ZAGREB 14/05/1985
1. Radio ljubav
2. Kad si mlad
3. Mi nismo sami
4. Pjevajmo do zore
5. Signali u noći
+
Odjava Dražena Vrdoljaka
Jura Stublić - vocal 
Mladen Juričić - gitara 
Marino Pelajić  - bas 
Dražen Šolc - bubnjevi
Jurij Novoselić - sax, klavijature 
U REALIZACIJI POSTA SU SUDJELOVALI:
DALIBOR PLATENIK
DRAŽEN ŠOLC

STRAŽARNI LOPOV 2017




BUKOLIKI - LIVE 1987

$
0
0

BUKOLIKI
OMLADINSKI KLUB MAX 22/05/1987
1. Preludij
2. Argus (život dolazi)
3. Puna usta pijeska
4. Indija
5. Strah vodopada
6. Na granici
7. Sudnji dan


Davor Papić-Papa - vokal i klavijature
Igor Jeličić-Iggy - gitara i vokal
Josip Suić-Joja - bas i vokal  
Vlado Lacković-Lac - violina i klavijature 
Bojan Gaćina - bubnjevi



U POSTU SU KORIŠTENI MATERIJALI IZ ARHIVE JOSIPA SUIĆA JOJE


STRAŽARNI LOPOV 2017


PSIHOMODO POP - LIVE 1986

$
0
0
PSIHOMODO POP
LAPIDARIJ, ZAGREB 26-10-1986
1. Evropa
2. Ja sam
3. Dizanje
4. Skidanje
5. Istočni vjetar
6. Leteći odred
7. Sve je propalo
8. Nebo

Gobac - vokal
Sale - gitara
Šparka - bas
Tigran - bubnjevi

Igor Pavlica - truba
Alceo Marti - sax

HVALA DUČEU I ZIHERU




PHANTASMAGORIA - LIVE IN CZECHOSLOVAKIA (TOUR 1992)

$
0
0

PHANTASMAGORIA
Uherské Hradiště 14.02.1992
1. Better world
2. Ja
3. Poziv u raj
4. Burn
5. I wanna be your dog
6. Still alive
7. Good or evil
7. Anaconda
8. Domagoj
9. War
10. 1969


 Tomi Phantasma - vokal
Robert Gelo - gitara
Amadeo Dujmović - gitara
Josip Suić-Joja - bas
Željko Mikulić-Korozija - bubnjevi



Kao gost na koncertu u Pragu prije Phantasmagorie je nastupio 
Justin Sullivan iz grupe New Model Army

U realizaciji posta su učestvovali:
Alan NORDdesign
Josip Suić Joja
Tomi Phantasma


STRAŽARNI LOPOV 2017


SAŠA NOVAK (VIDEO PORUKA 2017)

SVE ŠTO JE NIJE (PRIČA O BEGI)

$
0
0
Ponekad sve što je nije, slika se nakrivi i sve izgleda drugačije. Uvijek je postojao izbor i svaki naš postupak je bio naša, a ne nametnuta odluka. Još kao klinci smo isključili tvorničke postavke i živjeli baš onako kako smo željeli.

- Ovo je k'o na filmu. - promrmljao je Zaja kad je ušao u Kumovu kuhinju i vidio hrpetinu razvaljanu preko čitavog stola.
- Pa slavit'će se nova godina. I to okrugla. - rekao mu je Kum.
- A što znače ove nacrtane točkice? - upitao je Zaja, pokazujući prstom prema velikoj zdjeli.
- E to je za odabrane. - odgovorili smo mu.
- To je za samoubojice. - dobacio je Kum i zakljucao od smijeha.
Proslava te nove 1980-te godine je bila kod Čizme, na samoj granici naše male države Peščenice, u blizini romskog naselja koje se tada tamo nalazilo. Mislim da je to bio prvi veliki tulum na kojem sam bio i nekako kao da je tamo sve započelo, kao da se te večeri nas nekoliko tamo našlo i zajedno zaputilo nekim čudnim stazama.
Mada to sada više ne bi mogao sa sigurnošću tvrditi, ali mislim da sam Begu upoznao baš to veće. Sjećam se da mi je odmah djelovao nekako drugačije od ostalih. Dok su u to vrijeme hašomanijade gotovo svi bili u nekom filmu između hard rocka i hipija, traper ili šareno, Bego je na tom tulumu bio u bijeloj polu raskopčanoj košulji, koja je pomalo sablasno naglašavala njegovu dugu tamnu kosu i lice koje je poput starih bluzera imalo neku sivkastu sjenu sažvakanih godina. Njegovi dugi prsti okićeni srebrnim prstenjem nemarno su klizili vratom akustične gitare i stvarali nestvaran zvuk koji nije bio ni "Hey Joe", ni "Knockin On Heaven's Door", ni "Jumping Jack Flash", ni "Paranoid", a bome ni "Smoke On The Water". Taj zvuk je bio... bio je to Bego.
Njegova djevojka je sjedila pored njega, nasmiješena poput rock'n'roll kraljice. Duga plava kosa, na grudima, u trosjedu na sredini sobe, zavaljeni, ogoljelih misli, bezbrižni, ispunjeni do bola, mladošću.

"Rado bježim u svoj svemir, bijelu sobu punu tihog zvuka, doduše pristajem na nemir, na život prepun malih crnih rupa." (Krešimir Blažević - Animatori)

Vidjeli smo kako avion pada u more i kako točno na mjestu na kojem su valovi progutali tu metalnu leteću neman iz mora iskače nasmiješena riba. Dan je prošao u trenu i noć se provukla kroz okno okvira šutke poput rukava čovjeka štakora koji se lijeno vuče po podu i ostavlja za sobom zvjezdane tragove.
- Jebote Bego. Kako ćemo mi odavde? - rekao sam zagledan u crvenu svjetlost koja se uzdigla iznad planina koje su nas okruživale. Nebo iznad nas je gorilo i ja sam se osjećao kao u grotlu vulkana koji će svaki čas eruptirati.
- Aj' ne seri. - rekao je Bego i uvukao dim. - Sve to što je nije.
Par sati kasnije je neki pijani medvjed od čovjeka rekao Begi da se mora potući sa njim, a Bego mu je kad je to čuo u djeliću sekunde stavio nož pod grlo i upitao ga da li to još uvijek želi. Medvjed se ustrao od straha i zanijemio, a Bego je razvukao svoj Keith Richards osmijeh, te ga razvalio metalnom drškom od noža u čeljust i srušio na pod. No medvjed naravno nije bio sam. Njegova banda je bila blizu, razvaljena od alkohola i željna krvi.
Bego i Moljac su zbrisali u šumu, a Mikea je previše ljuljalo pa se sakrio u kučicu wc-a. Stajao je iza odškrinutih vrata od kenjare sa razbijenom staklenom bocom u stisnutoj šaci, spreman da razvali prvoga tko mu se približi. Desetak tragača je došlo do kučice, jedan od njih se izdvojio, došao na vrata i pogledao unutra, ali ništa mu nije bilo sumnjivo pa nije ulazio. Ja sam u međuvremenu zaspao u podnožju čamca nasukanog na šljunčanoj obali i spavao sve dok me plima nije ugrizla za noge, a kad sam odlijepio kapke i otvorio oči vidio sam kako par metara od mene taj isti medvjed kojega je Bego razvalio ispire krv sa lica, dok ga pritom dvojica pajdaša pridržavaju jer se ovaj klati k'o da mu je netko izvadio mozak iz glave. Par puta su prošli neposredno pored mene, ali nisu me primijetili jer sam ležao na takvom mjestu na kakvom se nitko ne bi ni zadržavao, a kamoli spavao.
Ta noć je trajala jedno 48 sati, a kad je konačno svanulo, već smo bili na nekom drugom mjestu, u nekom drugom gradu. Kad smo kretali na put bilo nas je dvanaest, a kad smo stigli do tamo ostalo nas je još samo nekoliko. Nisam imao pojma gdje smo se pogubili. Jedino sam znao da je Kum putem naletio na nekog Indijanca, da je izašao iz autobusa i otišao sa njim, te da je Indijanac nestao kad se Kum dan kasnije probudio. Ko to sada više zna, možda nije ni postojao.
- Tko to svira? - upitao me Bego kimnuvši glavom prema malom kazetofonu koji je ležao na podu pored nas.
- Animatori. To je je neki novi zagrebački bend, upravo im je izašla prva ploča. - odgovorio sam.
- Dobri su. - zaključio je Bego i zatvorio oči.
- Da. - promrmljao sam.
Supermen je stavio sunčane naočale i njegovo zlatno oko se ugasilo. Flurescentno zelene linije zatitrale su u mraku. Siluete ljudi poput staklenih suza iz zjenica umirućeg boga kapale su kroz njih šutke, u beskonačnom nizu. Podzemne struje bile su prejake pa nam je ledena voda odredila daljnji put.

Cvjetni trg u Zagrebu. Par godina kasnije. Kutije pune ploča ispred ulaza u Oktogon, Kino Zagreb i knjižare.

Taman sam namjestio mlaz vode na ručnoj pumpi pored kioska ispred knjižare Mladost i sagnuo se da se napijem kad me omeo glas iza leđa.
- Dobar dan Gorane. - pozdravio me čovjek u smeđem kariranom sakou sa velikim sivim krugovima na laktovima.
Neznam više kako se zvao, ali on je u to vrijeme bio jedan od glavnih organizatora onih "prigodnih koncerta" koji su se svako malo održavali u općinama, mjesnim zajednicama i po zagrebačkim trgovima.
- Dobar dan. - pridigao sam se i odzdravio mu, pomalo ljut jer mi je zbog njega cvjećarka sa velikom kantom zauzela pumpu.
- Baš dobro da sam naletio na tebe, ajd' pomagaj ako možeš. Danas radim koncert u onoj dvorani na Črnomercu gdje ste nedavno svirali. Od četiri benda koja su trebala nastupiti dva su mi otkazala, tako da mi treba još minimalno jedan bend da se ispuni dogovorena satnica. Da li bi mogao možda vaš bend uskočiti u šablonu? - iznio mi je svoj problem.
Kako u to vrijeme nismo nikada odbijali ponude za koncerte odgovorio sam mu:
- Naravno, mi smo uvijek za. Kažite samo kada da dođemo.
- Najbolje da ste do sedam tamo. Hvala ti puno. Spasili ste me. - rekao je, spojio dlanove u znak zahvale, te nakon toga popravio kragnu i odtutnjao Preradovićevom.
Otišao sam do telefonskih govornica kod kina Balkan i nazvao Slemu, da mu kažem da sam dogovorio svirku i da obavijesti ostale. Kako se nije javljao nazvao sam Igora. On mi je pak rekao da on ne može jer da ima već nešto drugo dogovoreno, a da je Slema negdje otišao, tako da definitivno ništa od svega toga.
- U čemu je problem. Nazovi ga i otkaži. - rekao mi je Igor na kraju razgovora.
- E jebi ga, kad bi imao njegov broj. - promrmljao sam više za sebe i zakačio slušalicu za govornicu.
Vozeći se tramvajem prema kući razmišljao sam dal' bi trebao otići navečer u dvoranu i ispričati se zbog nedolaska benda, pa tako nisam ni primijetio da je na Đamiji u isti tramvaj ušao Bego. Kad me skužio došao je do mene i pitao me što sam loše volje, pa sam mu do zadnje stanice na Borongaju ispričao sve o zajebu sa koncertom.
- Jel' bi mogao tamo nabaviti instrumente? - upitao je nakon što me pažljivo saslušao.
- Pa najvjerojatnije bi. - odgovorio sam. - Pojačala, bubnjevi i mikrofoni su sigurno za sve bendove isti, ja imam bas, dakle trebao bi samo užicati gitare. Na tim koncertima uvijek svira nekoliko bendova, tako da uvijek naletim ne neke ljude koje znam.
- Pa onda je sve riješeno. Idemo okupiti bend. - rekao je Bego.
Kad smo izašli iz tramvaja prvo smo otišli do mene i uzeli moju bas gitaru. Onda smo sa ceste pozvali Zaju koji je stanovao u istoj zgradi kao i ja. Nakon toga smo svi zajedno otišli do Saše.
Zaja je svirao gitaru , a Saša je bio bubnjar. Njih dvojica su već prije zajedno svirali u crkvi na Ravnicama, sve dok im jedan od svećenika nije banuo na probu, te ih izbacio van iz Božje kuće kad je tamo zatekao pravi kupleraj.
- A 'ko će pjevati? - upitao sam ih.
- Možemo pitati Krešu. - rekao je Saša. - On se kuži u muziku i sigurno će znati neki tekst.
Krešo je odmah pristao, ali je inzistirao da i on ima gitaru oko vrata, jer da ne zna što bi sa rukama na pozornici.
I tako, nije prošao ni jedan sat od kako sam naletio na Begu, a već smo imali bend. Još su nam se kad smo krenuli pridružili i navijači, Goksi, njegov stariji brat i još par frendova.
- A gdje su ostali? - začuđeno me upitao čovjek sa kojim sam dogovorio koncert kad smo se pojavili u dvorani i kad je shvatio da nema Sleme i Igora.
- Pa evo ih. - pokazao sam mu palcem divlju hordu iza mojih leđa i dodao:
- Slema, Igor i ostali nisu mogli pa sam došao sa drugim muzičarima.
- Al' pustio sam u najavi na radiju i napisao na plakatima i u Večernjaku da svira Nebesko šetalište. – zbunjeno mi je prokomentirao novonastalu situaciju.
- Tak' svejedno. Najavite nas onda tako. - rekao sam mu.
Dvorana je bila mala ali je zato bila ispunjena do posljednjeg mjesta. Odmah smo se zaputili u prostoriju koja je služila kao zajednička garderoba za bendove.
Na sreću znao sam neke ljude koji su se već tamo nalazili pa sam bez problema posudio tri gitare za nastup.
- A što ćemo svirati? - upitao je netko nakon što smo se smjestili u garderobi.
- Ja znam pjevati "Soldier Of Fortune" od Deep Purplea. - rekao je Goksijev brat koji je putem isto izrazio želju za pjevanjem. Pogledali smo se i prasnuli u smijeh.
- Pa trebali bi svirati nešto što znamo bar trojica. - rekao sam mu i dodao:
- Možemo "Cocain". To sigurno svi znamo.
- Može, a možemo i "Psycho killer" od Talking Headsa. - nadovezao se Krešo.
- Kak' to ide? - pitao je Zaja.
Krešo je uzeo gitaru i odsvirao mu temu.
- Eto, malo to zavrtimo, a onda raspalimo neku improvizaciju.
Pogledao sam oko sebe. U garderobi je bilo desetak ljudi i svi su blenuli u nas kao "jebote ko je samo ove skupio u bend".
U taj čas se neki omladinac pojavio na vratima i rekao da za dvije minute nastupamo.
- Trebali bi smisliti još jednu, pa da sviramo bar petnaestak minuta - rekao sam ostalima prije nogo što smo izašli iz garderobe i zaputili se prema pozornici.
- Možemo svirati E. - oglasio se Bego koji je do tada samo šutio i slušao nas.
- Kakav E? - upitali smo ga začuđeno.
- Pa k'o zadnju stvar ćemo svirati samo akord E, sve dok organizator ne popizdi i ne isključi nas.
Svima nam se odmah svidjela njegova ideja.
Kad smo izašli na pozornicu Tito nas je mrko gledao sa velikog panoa na zidu, kao da mu se baš ne sviđa sve to što se tamo događa. Voditelj programa nas je najavio kao Nebesko šetalište, ali čim se Krešo dokopao mikrofona je rekao:
- Mi smo grupa Teheran.
Nakon toga smo raspalili "Cocain", pa onda "Psycho killer", kojem su u biti samo početak i kraj bili ta pjesma, a sve ono između je bila neka suluda improvizacija.
Ja nikada nisam bio bog zna kakav muzičar, al' Bego i Zaja su stvarno bili virtuozi na gitari, tako da je publika doslovno zinula kad su zaružili.
Kad smo završili "Psycho killer", koji je zvučao više kao MC5, nego kao Talking Heads, Krešo je najavio zadnju pjesmu.
- Sljedeća pjesma se zove bezveze, bezveze, bezveze. – povikao je.
Teški ritam bubnja zatresao je prozorska okna u dvorani. Pjesma je započela kao blues, ali se nakon nekog vremena pretvorila u sveopću buku. Krešo je vikao u mikrofon neke nejasne taj tren smišljene stihove, Sale se smijao dok je sumanuto udarao po bubnjevima, Zaja je neprekidno solirao, a Bego je zvukom svoje gitare sav taj kaos obojao magijom. Publika se sledila. Gledali su u nas kao u podivljalu neman koja će se svake sekunde otrgnuti sa lanca i skočiti na njih.
Svirali smo tako luđački taj jedan jedini akord sve dok među ljudima ispred pozornice nisam ugledao izbezumljeno lice iznad smeđeg kariranog odijela sa sivim krugovima na laktovima, nakon čega sam ostalima dao znak da je vrijeme da završimo. Kada smo odsvirali zadnji takt u dvorani je nekoliko trenutaka bila mukla tišina, a onda je samo par ljudi zapljeskalo. Pokupili smo stvari sa pozornice i otišli bez riječi. Živo nam se jebalo dal' je publici koncert bio dobar ili ne. Nama je bilo savršeno. I to nam je jedino bilo bitno.
Ne znam da li je to bio Begin jedini koncert koji je odsvirao, al' ja ga više nikada nisam vidio na pozornici sa nekim bendom. Pa čak mislim da nikada nije ni bio stalni član nekoga benda. Njega nije zanimao uspjeh na glazbenoj sceni. On je samo volio svirati i to je bilo to. Tako smo taj jedan dan grupe Teheran pospremili u crvenu kartonsku kutiju i nikada više nismo o njemu pričali.

Sjene su se ušuljale kroz razbijeno staklo. U šumici je patuljak zakopao blago. Sa vrha plave zgrade sve je izgledalo drugačije.

Bego nije nigdje konkretno radio, ali je uvijek znao stvoriti pare. Ponekad bi nekom odsvirao gitaru na ploči, pa bi mu za tih par sati u studiju dobro platili, ali najčešće bi ipak balansirao na granici dozvoljenog nikad ne razmišljajući o posljedicama. Jedino pravilo mu je bilo - Ili jesi, ili nisi, što bi otprilike značilo - ako si glumac sjebat'ću te, a ako nisi napraviti ću sve za tebe. Problem je bio u tome što se kod nas na Peščenici poimanje onoga što je dozvoljeno uvelike razlikovao od toga kako je to bilo definirano u ostatku svijeta. Tako je Bego izvan granica naše male države često radio stvari koje su se kosile sa zakonom, ali kako je bio pametan i snalažljiv uvijek bi se izvukao iz svih pizdarija. Jedina greška koju je napravio je bila kad se u Omladinskom zakačio sa inspektorom Maskom. Bego i Mike su toga dana sjedili za stolom u atriju, inspektor ga je pozdravio, a Bego je to shvatio k'o da ga ovaj zajebava pa ga je počeo provocirati. Par dana nakon toga inspektor Maska je od buhe napravio slona, zaskočio ga je sa milicijom u Masarykovoj i strpao u Đorđićevu. Kao, našao mu je u džepu četiri sumnjive sjemenke. No, jedan poziv mijenja sve. Bego se brzo našao vani, ali uvjet da ga se pusti je bio da mu se nađe pošten posao, te da ga se na taj način makne sa ulice. I tako je Bego počeo raditi u nekoj firmi koja izrađuje pečate. Dobio je stalni posao, kancelariju, dobru plaču. Nekom drugom takav bi posao bio ostvarenje sna, al on nije bio netko tko bi sjedio u kancelariji. Jebeš život bez pizdarija, mislio je. Izdržao je tako na tom poslu puna četiri dana, a onda je zbrisao.
Nakon toga ga jedno duže vrijeme nisam viđao, možda je bio i negdje vani sada više ne znam, a onda se iznenada jednog dana pojavio na mojim vratima.
- Imaš li možda ploču na kojoj je ona pjesma "zašto, zašto je, moje srce tako veliko"? - upitao me još prije nego je ušao u stan, preskočivši tako bilo kakav uvod u razgovor i neka glupava uobičajena pitanja.
Mislio je naravno na album Discipline kičme "Svi za mnom!" koji je izašao te 1986-te godine.
- Imam, uđi. - pozvao sam ga unutra.
Dok sam namještao ploču na gramofon rekao mi je da mu je ta pjesma idealna podloga za neke gitarske dionice koje mu se čitav dan vrte glavom.
- Mogu? - pogledao je prema gitari koja je stajala na stalku uključena u pojačalo.
- Naravno. - odgovorio sam.
Spustio sam iglu na početak pjesme i Bego je od prvog takta zasvirao uz nju.
Odmah sam primijetio da je njegovo sviranje ušlo u neku sasvim novu dimenziju. Bila je to neka neobična mješavina rocka, funka i jazza, ali ona osnovna esencija zvuka i dalje je bio sam Bego, jer gitara je u njegovim rukama jednostavno oživjela. Svaki ton je zvučao savršeno. Kristalno čisto i smisleno.
Kad je pjesma završila Bego me zamolio da ugasim muziku. Pridigao sam se sa kreveta na kojem sam sjedio, tek toliko da stisnem gumb na gramofonu. Igla se digla prije početka sljedeće pjesme i automatski vratila u kućište. Okrenuo sam se prema Begi al' prije nego što sam išta izustio sam zastao, jer primijetio sam suze u njegovim očima. Teško mi je opisati taj trenutak. Bego je uvijek stajao čvrsto na zemlji, sve je uvijek držao pod kontrolom i nisam do tada nikada kod njega primijetio ni trunku slabosti. Ali u tom trenutku, u tom jednom jebenom trenutku, znao sam da se otisnuo predaleko, da se njegovo sviračko savršenstvo počelo pretvarati u prokletstvo, jer osjećao je da više ne može bolje, i od te same spoznaje su mu gorjela krila.
Šutke smo zapalili, popili čašu dvije, te nakon toga je Bego ustao i rekao da mora dalje.
Nakon što je otišao sam otvorio prozor, ispružio se preko kreveta i zapalio cigaretu. Osjetio sam neki čudan nemir. Nije bilo dobro. Nešto tu stvarno nije bilo dobro.

Mislio sam da smo mi bili ludi, onoga dana kada je mjesec stavio svoju sjenu na tron, a onda su se sa svih strana zavijorile zastave i ubrzo nakon toga je počelo pravo ludilo.

Bilo je to devedeset i neke kada se Bego sa dva frenda iz birtije na Peščenici zaputio prema Posavini. Rekao je Mikeu da idu preko vikenda malo pomoći dečkima na prvoj liniji. Zajebavao se da ak' u Beogradu one koji preko vikenda idu ratovati u Hrvatsku zovu "vikend četnici", da je on onda valjda "vikend ustaša". Nije on naravno bio ni ustaša, niti je brijao na politiku. On je jednostavno znao da se tamo negdje nešto događa i nije mogao izdržati da ne ode vidjeti to izbliza. Problem je bio što je on to želio vidjeti fakat izbliza. U vojsku ga nisu htjeli, zbog dosjea ili liječničkoga kartona, nebitno, pa je jedini način bio da iskopa neko oružje, što na Peščenici i nije bio neki veliki problem, te da se zaputi tamo u vlastitom aranžmanu.
I tako su se njih trojica našli na vrhu nasipa koji se nalazio doslovno na prvoj liniji razdvajanja. Čitav ratni poligon im je bio k'o na dlanu. Proljeće je razvuklo svoj šareni tepih preko ukopanih vojnika, kao da želi izbrisati rat sa svoje livade, sve je izgledalo mirno i uspavano, čak nekako dosadno, pa su se na mjestu na kojem su se nalazili osjećali sigurno. No onda se odjednom sve promijenilo.
Prvo su ispred sebe začuli buku koja im je sledila krv u žilama, a par trenutaka nakon toga je iz šume izašao tenk. Njegova kupola se poput kobre okrenula prema njima, munja je sijevnula iz duge cijevi i doslovno prošla Beginom frendu kroz prsa. Bego se sjurio niz padinu, ali počeo je minobacački napad pa se našao pod kišom granata. Jedna granata mu je preletjela preko glave i raznijela njegovog drugog frenda, koji je trčao par metara ispred njega. Doslovno ga je izbila iz čizama i izbrisala. Bego je nastavio trčati, metalne kugle derele su zemlju oko njega poput podivljale zvijeri. Note od olova kolutale su se rascvjetalom livadom sve dok orkestar nije odjednom stao. Dirigent je spustio glavu. Njegov dugi crni rep dosezao je tlo. Bubnjar je visoko dignuo palice u zrak i zatvorio oči. Nakon par taktova mukle tišine svom snagom je raspalio u razapetu opnu velikoga doboša. Planeta zemlja se zatresla. Detonacija je podigla Begu sa tla i zakucala ga u travu. Iz ušiju mu je potekla krv.

Uvijek se to ponavlja, odlazi, pa se vrača. Život iznova promiješa i podijeli karte. Netko dobije spokoj, netko nemir, neko lutanje, neko svemir, pa svatko krene sam ka svojoj sudbini.

Pošta na platou, Peščenica, dvadeset prvo stoljeće. Čovjek ispred mene se nervozno raspravlja sa službenicom. Ne slušam što govore, ne zanima me. Došao sam podiči neke ploče koje sam naručio iz Engleske i misli mi bride u tom smjeru. Dolazim na red, dajem cedulju i osobnu. Dok čekam da nađu paket gledam kroz prozor. Vidim čovjeka koji se svađao sa službenicom kako sprema plavu kovertu u stražnji džep od hlača i odlazi. Pa na trenutak zastaje i polako se okreče. Kao da osjeća da ga netko promatra.
Tek tada sam skužio da je to bio Bego. Nisam tada mogao znati da je to bila naša zadnja prilika za razgovor, a da sam i znao ne znam dal' bi izašao i pozdravio ga, jer nikad nismo trošili riječi na pizdarije. Sve to što je nije, pomislio sam samo. Zavjesa se spustila i svemir je zatvorio vrata.

Bego je svirao satima, danima, mjesecima, godinama. Svirao je sve dok jednog dana grad nije nestao. Pogledao je kroz prozor svoje sobe i nije vidio ništa. Navukao je zastore i zaspao, a kada se probudio nestala je i njegova soba. Ma 'ko jebe sve, mislio je, sve je u redu dok je gitara još uvijek tu, ali nestala je i gitara, ostale su samo ruke, samo prsti što dotiču nevidljive žice.

Bez gitare su ubrzo nestale i ruke, samo još tinjati je ostao neki tihi zvuk, sve dok nije zakovitlao ga vjetar i pažljivo spustio na neki novi put.


IN MEMORIAM BEGANOVIĆ OSMAN  1964 - 2016
STRAŽARNI LOPOV 2017


PUT ŠTAFETE MLADOSTI KROZ SR HRVATSKU - POLET JE KRIV ZA SVE (1979)

$
0
0

PUT ŠTAFETE MLADOSTI KROZ SR HRVATSKU U 1979. GODINI

POVEĆAJ SLIKU

STRAŽARNI LOPOV 2017


DARKO ŠPANAC

$
0
0
LEGENDARNI DARKOV GRAFIT NA ULAZU U ŠPANSKO (1989.god)

REST IN PEACE



ROSENKRANZ - LIVE 1991

$
0
0
ROSENKRANZ 
M.K.C. KOPER 12/04/1991 
1. San 
2. Gospodar 
3. Istina 
4. Jutro 
5. Der Wolf 
6. Tvoje ime



Budai Atila (Pipi) - vokal 
Miki Pjevač - gitara 
Vitner Predrag (Dr.Fuzz) - gitara 
Siniša Nenadić - bas 
Nikola Popić (Pop) - bubnjevi




U REALIZACIJI POSTA SU SUDJELOVALI:
MIKI PJEVAČ
ALEKSANDAR PETROVIĆ



STRAŽARNI LOPOV 2017

LET 3 - LIVE 1988/1989

$
0
0


LET 3 - LIVE 1988/1989

PALACH, RIJEKA
06/02/1988
1. Intro *
2. Ne trebam te
3. Niotkuda
4. Let
5. Crni dinamiti
6. Veliki dan
7. Sam u vodi
8. Izgubljeni
BONUS:
BRAIN DEMAGE
9. Hey hey my my (Neil Young cover)

Brain damage je preteča Blagdan benda. U pjesmi se čuje i najava Koraljka Pasarića za Ri rock 88.
Snimatelj: Siniša Krmpotić Krpa



Zoran Prodanović Prlja - vokal ( * gitara)
Damir Martinović Mrle - bass
Ivica Dražić MIki - gitara
Tubin Nenad - bubnjevi


HOUNGAROCARROT, MAĐARSKA
22/03/1989
1. Zora
2. Ne trebam te
3. Ha ha ha
4. Sam u vodi
5. Izgubljeni
6. U rupi od smole
7. Ciklama
8. Armada
8. Moram li



Zoran Prodanović Prlja - vokal
Damir Martinović Mrle - bass
Ivica Dražić MIki - gitara
Ljubomir Silić - gitara
Tubin Nenad - bubnjevi





U REALIZACIJI POSTA SU SUDJELOVALI:
VANJA FREISEIS
ZORAN ŽMIRIĆ


 

STRAŽARNI LOPOV 2017

ZAGREBAČKI KLUBOVI (HEROINA 1990)

$
0
0
ZAGREBAČKI KLUBOVI
 /HEROINA 1990/

STRAŽARNI LOPOV 2017



ZABRANJENO PLAKATIRANJE: FOTOGRAFIAS MISTERIOSAS (1984)

$
0
0

NA STRAŽARNOG LOPOVA ZALIJEPIO: JOSIP SUIĆ JOJA

FOTOGRAFIAS MISTERIOSAS
ZAGREBAČKA GRUPA IZ 1984-te GODINE U KOJOJ SU SVIRALI:
RUJANA JAGER - ŽARKO JOVANOVSKI - JOSIP SUIĆ - 
ANDREJ BRČIĆ - PAVAO LEROTIĆ - MARKO KOVAČIĆ - 
ALEKSANDAR DRAGAŠ - OLEG MANDIĆ

STRAŽARNI LOPOV 2017


ROCK'N'ROLL I POLITIKA (1990.GOD)

Viewing all 579 articles
Browse latest View live


Latest Images